Название | Bohaterska obrona Monte Cassino 1944. Aliancka kompromitacja na włoskiej ziemi |
---|---|
Автор произведения | Katriel Ben Arie |
Жанр | Историческая литература |
Серия | |
Издательство | Историческая литература |
Год выпуска | 0 |
isbn | 978-83-7889-702-6 |
Realizacja wszystkich, nawet najdrobniejszych zaleceń zabrała ponad dwa miesiące, a działo się to w czasie, gdy niemieckie wojska zażarcie broniły przed Linią Gustawa każdego metra ziemi, tak aby można było w pełni ukończyć rozbudowę. Jednocześnie opracowywano plany sztabowe, które uwzględniały prawie każdą pojawiającą się ewentualność. Zajmowało się tym dowództwo Grupy Armii C, które otrzymało między innymi polecenie rozważenia, jak najszybciej można by przerzucić wojska na odcinek zagrożony desantem. Równocześnie także OKW pracowało nad planami, których przedmiotem był transport wojska z jednego teatru działań wojennych na inny w przypadku inwazji, przykładowo, Skandynawii, Francji, Włoch czy Bałkanów. Z powodu fałszywych komunikatów świadomie rozpowszechnianych przez brytyjski wywiad, ale także w efekcie trafnych meldunków o brytyjskich planach operacyjnych dotyczących Morza Egejskiego13, Niemcy nadal bowiem obawiali się wielkich desantów w południowo-wschodniej Europie. Natomiast na przykład w przypadku lądowania we Francji miał być tam przeniesiony z Włoch sztab korpusu i jedna dywizja. Gdyby jednak doszło do dużego desantu we Włoszech, to zamierzano tamtejsze siły wzmocnić według następującego planu (operacja „Marder”): Naczelny Dowódca Obszaru „Zachód” (Oberbefehlshaber West) miał oddać do dyspozycji dwie dywizje piechoty, Naczelny Dowódca Obszaru „Południowy Wschód” (Oberbefehlshaber Südost) – dwie dywizje piechoty lub dwie dywizje strzelców14, a z rezerw miało zostać sformowanych pięć samodzielnych pułków i jedenaście batalionów marszowych15.
Gdyby opierać się na liczbach, to Niemcy wcale nie mieli we Włoszech tak mało dywizji, jednak niektóre z nich były dopiero w trakcie formowania, a wszystkie – łącznie z jednostkami znajdującymi się na froncie – dalece nie przedstawiały sobą pożądanej siły bojowej. Na początku 1944 roku podział niemieckich wojsk na tym terenie wyglądał następująco:
14. Armia16
65. Dywizja Piechoty przydzielona z 10. Armii
71. Dywizja Piechoty przekazana 10. Armii
162. Dywizja Piechoty turkiestańska
188. Rezerwowa Dywizja Górska
356. Dywizja Piechoty
278. Dywizja Piechoty w trakcie formowania
362. Dywizja Piechoty w trakcie formowania
16. Dywizja Grenadierów Pancernych SS w trakcie formowania
114. Dywizja Strzelców na Bałkanach, przydzielona 14. Armii
10. Armia
XIV Korpus Pancerny (stojący na skrzydle frontu położonym przy Morzu Tyrreńskim)
44. Dywizja Piechoty
94. Dywizja Piechoty
15. Dywizja Grenadierów Pancernych
Dywizja Górska
LXXVI Korpus Pancerny (na położonym nad Morzem Adriatyckim skrzydle frontu)
334. Dywizja Piechoty
1. Dywizja Spadochronowa
3. Dywizja Grenadierów Pancernych w marszu ze środkowych Włoch celem
zluzowania 26. Dywizji Pancernej
90. Dywizja Grenadierów Pancernych
26. Dywizja Pancerna uzupełnienie po zluzowaniu
Grupa Korpuśna Hauck (na wewnętrznej części skrzydła położonego nad Adriatykiem)
305. Dywizja Piechoty
Odwód armijny: Dywizja Pancerna „Hermann Göring”17
I Korpus Spadochronowy (stojący w środkowych Włoszech pod bezpośrednimi rozkazami Kesselringa)
29. Dywizja Grenadierów Pancernych pod Perugią
4. Dywizja Spadochronowa w trakcie formowania18
Razem 10. Armia dysponowała ponad jedenastoma gotowymi do walki dywizjami. Powinniśmy przy tym pamiętać, że często ich odcinki się zmieniały i że niektóre z nich czasami dla odpoczynku i odświeżenia były luzowane przez jednostki z północnych Włoch. Naprzeciw dywizji niemieckich stały wprawdzie dywizje i silniejsze, i liczebniejsze, ale za to po stronie Niemców znajdowały się wszelkie przewagi związane z obroną w trudnym i dobrze ufortyfikowanym terenie, które to zalety, pomimo dużo słabszego wsparcia lotniczego i artylerii, umieli oni dobrze wykorzystywać.
2. KONCENTRACJA WOJSK ALIANCKICH PRZED PODJĘCIEM OFENSYWY
W połowie stycznia 1944 roku podział wojsk alianckich we Włoszech przedstawiał się następująco (korpusy od prawej do lewej):
Brytyjska 8. Armia
Brytyjski V Korpus
1. Dywizja (kanadyjska)
8. Dywizja (hinduska)
5. Dywizja Pancerna (kanadyjska) w trakcie dołączania do armii,
częściowo już w korpusie
Brytyjski XIII Korpus
78. Dywizja (brytyjska)
2. Dywizja (nowozelandzka) przydzielona do odwodu Grupy Armii
4. Dywizja (hinduska) przydzielona czasowo
Amerykańska 5. Armia
Francuski Korpus Ekspedycyjny
2. Dywizja (marokańska)
3. Dywizja (algierska)
Amerykański II Korpus
34. Dywizja (amerykańska)
36. Dywizja (amerykańska)
1. Dywizja Pancerna (amerykańska)
„jednostka”: specjalna jednostka szturmowa w sile brygady
1. Grupa Zmotoryzowana (włoska)
Brytyjski X Korpus
5. Dywizja
46. Dywizja
56. Dywizja
23. Brygada Pancerna
Amerykański VI Korpus (wyznaczony pod Anzio)
3. Dywizja (amerykańska)
1. Dywizja (brytyjska)
504. Pułk Spadochronowy (amerykański)
Odwód armijny
45. Dywizja (amerykańska)19
Główną siłą aliancką była teraz amerykańska 5. Armia, a więc ta stojąca na lewym skrzydle. Powód był niewątpliwie taki, że wydawało się już niemożliwe,