Промови, що змінили світ. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Промови, що змінили світ
Автор произведения Отсутствует
Жанр История
Серия Великий науковий проект
Издательство История
Год выпуска 2019
isbn



Скачать книгу

Бернардоне, єдиний син заможного торговця тканинами з італійського міста Ассізі, жив якщо й не розпутно, то цілком привільно, він вважався непоганим поетом, брав участь у всіляких гулянках і рицарських турнірах. Так було доти, доки йому не виповнилося 23 роки. Джованні занедужав (за іншими даними – потрапив у полон під час війни між Перуджею та Ассізі). Одного разу, під час молитви, він почув голос Господа: «Хіба ти не бачиш, що обитель моя руйнується? Іди і віднови її!» Після цього Джованні, який прибрав собі ім’я Франциск, присвятив себе служінню Господу, закликав людей до відмови від власності, до смиренності й покаяння. Незабаром у нього з’явилися учні. 1210 року Франциск разом з товаришами вирушив до Рима, щоб затвердити статут свого ордену, і дістав дозвіл від папи Інокентія III. Помер Франциск Ассізький 4 жовтня 1226 року. Через два роки він був канонізований папою Григорієм IX.

      Не робити в любові своїй і всепрощенні винятків – таким був основний принцип служіння Господу Франциска Ассізького. Він закликав любити всіх, навіть тих, хто є гонителями й огудниками християнської віри, він вважав, що кожна тварина на землі – це явище Господнє. Франциск не просто любив природу, він сприймав її як гармонійне творіння, де всі – люди, тварини, рослини – рівні між собою. «Проповідь птахам» – одна з легенд, якими оповите ім’я Франциска Ассізького. За переказами, святий, який розумів мову тварин і птахів, одного разу звернувся із проповіддю до ватаги птахів, закликавши їх уславляти Творця.

      «Проповідь птахам»

Близько 1210 року

      Сестрички мої, пташки, ви так багато чим маєте завдячувати Господу, Творцю вашому, і повинні завжди і скрізь співати йому хвалу, бо Він дав вам волю літати всюди й одягнув вас подвійним і потрійним покривалом; навіть більше, Він зберіг ваше плем’я в Ноєвому ковчезі, аби ви не пощезли з лиця землі. Ще більше дякувати ви повинні Йому за повітряну частину світобудови, яку Він віддав вам. Окрім того, ви не сієте і не жнете, а Господь годує вас і дає вам джерела й ріки для пиття, гори й долини для притулку, високі дерева, на яких ви будуєте ваші гнізда. А що ви не вмієте ані прясти, ані шити, Господь одягає вас і ваших діточок. Отже, ваш Творець дуже любить вас, обдаровуючи вас від щедрот своїх. А тому уникайте, сестрички мої, гріха невдячності й учіться завжди віддавати хвалу Богові.

      …уникайте… гріха невдячності й учіться завжди віддавати хвалу Богові.

      ЄЛИЗАВЕТА I

      (1533—1603)

Королева Англії та Ірландії, остання представниця династії Тюдорів на англійському престолі

      Єлизавета I, дочка Генріха VIII і його другої дружини Анни Болейн, народилася в Ґринвічі 7 вересня 1533 року. Вона успадкувала трон після смерті її єдинокровної сестри Марії I (Кривавої) у листопаді 1558 року. 45-річне правління Єлизавети називають «золотим століттям» Англії. Її епоха ознаменувалася як розквітом культури, так і зростанням впливу Англії на світовій арені, початком становлення Британії як великої імперії. Померла Єлизавета I 24 березня 1603 року у своєму палаці в Річмонді.

      У