Між двох орлів. Ярослава Дегтяренко

Читать онлайн.
Название Між двох орлів
Автор произведения Ярослава Дегтяренко
Жанр Историческая литература
Серия
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2018
isbn 9786171265073



Скачать книгу

манерами володіє Іванко. Не те щоб Демко був невігласом чи не вмів поводитися у суспільстві, проте не мав такої гарної освіти, як Іван. Хлопці мали півтора року різниці у віці, і у них знайшлося чимало спільних інтересів. Але виросли вони в різних умовах і отримали різне виховання, що особливо було помітно збоку – Іванко мав шляхетський лоск, а Демко був простішим. Однак для молодшого Яненка це не мало значення, і він приязно базікав з гостем, вправно згладжуючи усі незручності. Павло радів зародженню приятельських стосунків між цими двома – його не покидала приємна мрія рано чи пізно одружитися з Марією, і ця приязнь рідного сина до його майбутнього пасинка була вельми доречна.

      На ранок Демко вже був готовий у дорогу. Але м’явся та зволікав – хлопцеві дуже хотілося попросити Яненка, щоб його гонець передав звісточку Надійці. Але сором’язливість взяла гору, і Демко, зітхаючи, поїхав з Києва.

      Демко і тут квапився, тому троє подорожніх подолали шлях від Києва до Переяслава за один день і вже затемна в’їхали у місто, та одразу попрямували до замку, де зупинився гетьман. А завдяки записочці від Яненка Демка негайно провели до Виговського.

      Іван прийняв Демка без свідків та охорони. Проте недовірливо оглядав стомленого хлопця. Виговський вже й не пам’ятав про своє благодіяння – у нього було безліч інших важливих справ, тому, вислухавши Демка, здивовано запитав:

      – Невже ти, хлопче, спеціально приїхав сюди, щоб розповісти мені про Пушкареву зраду? Невже ти не побоявся ризикнути своїм життям заради мене?

      – Твоя милосте, у Корсуні я присягнув тобі на вірність. Тому тримаюся присяги, як тримався мій покійний батько, поклавши життя під Берестечком. Мені соромно бути гіршим за тата! – відповів Демко. – Я не хочу мати собі за володаря якогось царя, який не зробив мені жодного добра, а твоя мосць був дуже ласкавий до моєї родини, і я ніколи цього не забуду. Пушкар – зрадник, якщо погодився допомогти цим послам, і мені соромно, що я у нього служив, хоч і недовго. Але я побоююся, що твоя милість мені не повірить, бо я всього лише звичайний хлопець і… – І замовк, второпавши, що такого говорити не варто.

      Виговський допитливо поглянув на Демка – той дивився на нього, не ховаючи очей. І не було в цих темно-блакитних очах ані прихованих думок, ані сум’яття, лише самі щирість та приязнь, а ще надія на довіру. Так дивляться лише ті люди, які не чекають користі зі своєї відданості, бо для таких важливіша вдячність за отримане добро, а це вже пряма ознака благородства.

      – Я вірю тобі, синку, – промовив Іван, приязно усміхнувшись. А потім гірко зітхнув – за день до приїзду Демка шпигуни із Запорожжя донесли про наміри Барабаша, і він відправив до царя посольство на чолі з Почановським зі скаргою на запорожців. І от добре було б приєднати до тієї скарги ще й скаргу на Пушкаря!

      «А може, й добре, що не встиг, – подумав Іван. – Бо це була б їм на руку ковінька. Якщо до Барабашевої зради долучився ще й усіма шанований Пушкар, то це означає, що я дійсно