Название | Kryminał |
---|---|
Автор произведения | Zygmunt Zeydler-Zborowski |
Жанр | Исторические приключения |
Серия | Kryminał |
Издательство | Исторические приключения |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9788375653175 |
Antoni wykonał niecierpliwy gest.
– Oczywiście. Przecież chyba od tego jest gospoda?
– Od roku nikt tu u mnie nie nocował – mruknął Darlen.
– No to ja zrobię dobry początek. Mam nadzieję, że znajdzie pan jakieś łóżko.
– I nie boi się pan spać w mojej gospodzie?
– Czegóż miałbym się bać?
– Tutaj straszy – szepnął tajemniczo oberżysta, rozglądając się niespokojnie, jakby obawiał się, że go tajemniczy duch podsłuchuje.
Antoni, spojrzawszy na wystraszoną twarz grubasa, nie mógł powstrzymać się od śmiechu.
– Panie Darlen – powiedział po chwili. – Niech mnie pan nie próbuje brać na tego rodzaju kawały. To może dobre dla miejscowego aptekarza, ale nie dla mnie. Chce mi się spać i proszę o pokój. Wasze duchy wcale mnie nie interesują.
Oberżysta zrobił obrażoną minę.
– To nie są kawały. U mnie naprawdę straszy od roku i zdaje mi się, że będę musiał opuścić te strony. Jak tak dalej pójdzie, nie będzie z czego żyć. Jestem, szanowny panie, w prawdziwej rozpaczy.
– Dobrze, dobrze – przerwał niecierpliwie Antoni. – A ja jestem potwornie zmęczony i nie mam ochoty w tej chwili wysłuchiwać tych głupstw.
– Jak pan uważa. – Oberżysta wzruszył ramionami i skierował się w głąb korytarza. – Proszę za mną – dodał, widząc, że jego gość nie rusza się z miejsca.
Weszli do niedużego hallu, a następnie po stromych drewnianych schodach wygramolili się na górę. Darlen wetknął duży klucz w drzwi i zgrzytnął nim przeraźliwie w dawno nieoliwionym zamku.
– Proszę.
Mdłe światło słabej żarówki, umieszczonej pod sufitem, oświetlało dość duży, bardzo zaniedbany pokój. Niskie, szerokie łóżko było przykryte pożółkłą, dziurawą kapą. Duża szafa, stół na jednej nodze, ciężka umywalnia i parę koślawych krzeseł dopełniały umeblowania. Na ścianach wisiały stare sztychy i fotografie koni wyścigowych. Wszystko to było pokryte grubą warstwą kurzu, który unosił się przy każdym gwałtowniejszym ruchu.
– Nie jest tutaj zbyt czysto – mruknął Antoni, rozejrzawszy się po swym nowym apartamencie.
Darlen skinął głową.
– Tak. Bardzo dawno tu nie sprzątano – przyznał szczerze. – Szkoda zachodu, i tak nikt się u mnie nigdy nie zatrzymuje od tego czasu – westchnął i podrapał się w zamyśleniu za uchem.
Antoniego zaczęły już denerwować te niedopowiedzenia.
– O czymże wy właściwie mówicie, u diabła? – spytał, przyglądając się bacznie oberżyście. – Nie chcecie przecież we mnie wmówić, że u was naprawdę straszy. Nie wyglądam chyba na chłopka ze wsi.
– Uchowaj Boże – zaprotestował żywo Darlen. – Od razu spostrzegłem, że mam przed sobą światowca i gentlemana. Nie chciałbym też pana dobrodzieja urazić, ale tutaj u mnie to rzeczywiście dzieją się dziwne rzeczy.
– Cóż to takiego się dzieje?
– Najgorsze są te spacery.
– Jakie spacery?
– Spacery po suficie.
Antoni spojrzał na niego jak na wariata.
– Po suficie?
– A tak. Musiał pan chyba podróżować gdzieś za granicę, kiedy pan o tym wszystkim nie słyszał. Nawet już i gazety pisały.
– Rzeczywiście, byłem jakiś czas we Francji – przyznał Antoni, sam nie wiedząc, dlaczego właściwie udziela oberżyście tak ścisłych informacji. – Więc jakżeż to jest z tym sufitem? Nic zupełnie nie rozumiem.
– Widzę, że muszę opowiedzieć panu wszystko od początku – mruknął zakłopotany oberżysta, wygładzając odruchowo klapy swego poplamionego szlafroka.
– Tak będzie najlepiej.
– Ale może najpierw przyniosę panu gorącej herbaty. Jeszcze na pewno nie wystygła.
– Do diabła z herbatą. Mów pan o tym suficie.
– To było tak – zaczął swe opowiadanie oberżysta. – Osiem lat temu sprowadziłem się tu z całą rodziną do tego miasteczka. Założyłem restaurację, hotelik i powodziło mi się zupełnie nieźle, aż nagle… Ależ może ja rzeczywiście przyniosę herbaty.
– Zostawże pan tę herbatę – zniecierpliwił się Antoni. – Co dalej?
– Pewnego wieczoru przed rokiem pokazały się po raz pierwszy te ślady.
– Jakie ślady?
– Na suficie. Przecież mówiłem.
– Jak to na suficie? Gdzie?
– W restauracji. W dużej sali restauracyjnej. Jakiś niewidzialny osobnik przechadzał się po suficie, pozostawiając po sobie ślady zabłoconych, ciężkich butów. Jak moi goście to zobaczyli, oczywiście uciekli z wrzaskiem i od tego czasu nikt u mnie nie jada ani nikt się nie zatrzymuje na noc.
– Dziwne – szepnął Antoni. – Zupełnie nieprawdopodobne. I cóż pan zrobił?
– Chciałem ratować jakoś interes – westchnął Darlen. – Żaden malarz nie chciał nawet za wysokim wynagrodzeniem zamalować tego nieszczęsnego sufitu.
– I cóż dalej?
– Ano nic. Kupiłem farby i sam zamalowałem ślady.
– Nie bał się pan?
– Bałem się, ale co miałem robić. Wiedziałem, że czeka mnie ruina.
– No i co?
Oberżysta usiadł na krześle i potarł spocone czoło.
– I zamalowałem sufit, a po tygodniu znowu.
– Jak to znowu? – wykrzyknął Antoni.
– A tak, znowu te same ślady. Znowu ktoś w ubłoconych butach przechadzał się po suficie.
– Niesłychane. A potem? Co pan potem robił?
– Znowu zamalowałem sufit i od tej pory tak już ciągle.
– Ciągle pojawiają się te ślady?
– Tak.
– I to tak często?
– Mniej więcej co tydzień. Najrzadziej co dziesięć dni. Ja maluję, a on sobie chodzi po suficie. Już i ksiądz święcił, i uczeni przyjeżdżali z Londynu, nic nie pomaga. Co ja zamaluję, to za tydzień znowu to samo.
– Nic nie rozumiem z tego wszystkiego – mruknął Antoni. – A policja tu była?
– Na szczęście jeszcze nie.
– Dlaczego mówi pan „na szczęście”?
Darlen podrapał się za uchem.
– Bo ja to już jestem taki, że wolę zobaczyć ducha niż policjanta – powiedział z uśmiechem.
– Ach tak. Jednakże to dziwne, że dotychczas nie zainteresowała się tym policja.
Oberżysta machnął ręką.
– Cóż pan chce. Panowie ze Scotland Yardu nie przyjadą do takiej dziury, żeby podziwiać ducha spacerującego po suficie. A miejscowa policja była, popatrzała i poszła. Zresztą nic się właściwie złego nie stało. Nikt nie został zamordowany ani ograbiony, więc…
– Tak,