Nad olid natsid. Katarina Baer

Читать онлайн.
Название Nad olid natsid
Автор произведения Katarina Baer
Жанр Биографии и Мемуары
Серия
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 0
isbn 9789949669271



Скачать книгу

Ruhjasse alati uhkeid jõulukinke.

      Else mälestustes on ka kohti, milles ta näitab, et saab aru, kui privilegeeritud elu tema ja ta vennad lapsepõlves elasid.

      Me olime lõputult ärahellitatud lapsed, sest kodus oli nii rohkesti teenijarahvast.

      Baltikumis toonitas ühiskonnaklasside erinevust asjaolu, et härrasrahvas rääkis teist emakeelt kui põhirahvus ning kuulus teise etnilisse gruppi.

      Rikas ja vaene, härra ja sulane, sakslane ja lätlane olid sügavalt juurdunud mõisted, mille abil me maailma mõistsime.

      Tol ajal peeti Liivimaal vähemalt maakohtades kinni kombest, et alamasse klassi kuuluv inimene suudleb härrasrahvast – ka last – käele või varrukale. Else meenutab:

      Suviti töötas meil aias sageli kaks vanemat naist, keda nimetati umbrohukitkujateks, sest toatüdrukud ei saanud suure köögiviljaaia hooldamisega hakkama. Üks kitkujatest oli vana Lia, kes hüppas juurviljapeenra juurest üles iga kord, kui ta kedagi meist nägi, ning tervitas meidpaljude sõbralike sõnade ja märgade matsuvate käesuudlustega. Minu meelest oli see väga ebameeldiv. See andis mulle põhjuse juurviljapeenardest suure ringiga mööda minna.

      Kui Else oma mälestusi 1950. või 1960. aastatel kirja pani, märkis ta, et sellest, kui ta seda kõike läbi elas ja koges, on möödunud ainult üks inimiga. Sellegipoolest tundus ajaline vahemaa lapsepõlvega talle nagu sajandite pikkune.

      Nii suurel määral on muutunud kõik, eriti ühiskondlikud olud. Mõnikord ma mõtisklen, kas tänapäeva Saksamaal üles kasvav laps üldse teab, mida tähendab see, kui muinasjuttudes räägitakse vaestest puuraiduritest või väga vaesest lesest? Meie omal ajal teadsime seda väga hästi.

      Else ei ütle, kas muutus, mida ta kirjeldab, on hea või halb. Milline arvamus tal ühiskondlike olude muutumise kohta oli? Mulle tundub, nagu igatseks Else kadunud aegu taga, aga võib-olla räägib see tunne rohkem minu enda eelarvamustest oma suguvõsa suhtes kui sellest, kuidas Else neid asju nägi.

pilt

      Vasakul seisab Agathe Baer, tema ees Georg. Vanamemmest (kes võib olla praostiproua Schwartz) teisel pool istuvad maas Erich, Alfred, Gerhard, Carl-Hermann. Taga keskel Carl Baer. Vasakult kolmandana seisab Else Baer. Teised teadmata. Pilt pärineb umbes 1910. aastast.

      2. Murrangud ja maailmasõda

      Samal talvel, kui mu vanaisa sai kolmeaastaseks, algas Venemaal maailma ajalugu muutnud revolutsioonide jada. Talupojad ja töölised elasid kehvades tingimustes. Olukord oli läinud veelgi hullemaks seetõttu, et Venemaa pidas majanduslikult kulukat sõda Jaapani vastu. 1905. aasta jaanuaris ajasid aina kitsamaks muutunud olud rahva liikvele. Peterburis sai rahulikust meeleavaldusest verevalamine, kui tsaari soldatid avasid rahva pihta tule. Rahutused levisid üle kogu riigi. Meeleavaldajaid tapeti ka Riias, Tallinnas ja Varssavis.

      Lätlased ja eestlased ei võidelnud mitte ainult paremate majanduslike olude, vaid ka rahvuslike eesmärkide eest – ühelt poolt Vene valitsuse ja teiselt poolt sakslastest maaomanike vastu. Maal röövisid mässulised sakslaste mõisaid ja süütasid neid, tapsid mõisnikke ja võtsid neid vangi. Vägivallateod olid hullemad Lätis, kus sakslasi elas rohkem kui Eestis.

      Mõnes piirkonnas põlesid ka pastoraadid ning mässajad ründasid hingekarjaseid. Gerhardi isaga seda ilmselt ei juhtunud, sest Else midagi sellist ei maini. Oma mälestustes nendib ta ainult, et 1905. aasta revolutsiooni ajal lõid vanad seisuslikud arusaamad Liivimaal esimest korda kõikuma.

      Mäss vaibus siis, kui tsaar Nikolai II lubas, et Venemaa saab ajaloo esimese põhiseaduse. Tsaarivõimu ainuvalitsus kitsendati konstitutsiooniliseks monarhiaks ning rahvas sai endale esindusorgani (riigiduuma), kuigi mitte üldist valimisõigust.

      Nüüd oli järg valitsuse ja baltisakslaste karistusretkede käes. Nii mõnedki tuhanded Eesti, Läti ja Leedu talupojad ja töölised kaotasid karmis kättemaksus elu või saadeti asumisele, vangi või sunnitööle.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4QAYRXhpZgAASUkqAAgAAAAAAAAAAAAAAP/sABFEdWNreQABAAQAAABkAAD/4QMhaHR0cDov L25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wLwA8P3hwYWNrZXQgYmVnaW49Iu+7vyIgaWQ9Ilc1TTBNcENl aGlIenJlU3pOVGN6a2M5ZCI/PiA8eDp4bXBtZXRhIHhtbG5zOng9ImFkb2JlOm5zOm1ldGEvIiB4 OnhtcHRrPSJBZG9iZSBYTVAgQ29yZSA1LjYtYzEzMiA3OS4xNTkyODQsIDIwMTYvMDQvMTktMTM6 MTM6NDAgICAgICAgICI+IDxyZGY6UkRGIHhtbG5zOnJkZj0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMTk5 OS8wMi8yMi1yZGYtc3ludGF4LW5zIyI+IDxyZGY6RGVzY3JpcHRpb24gcmRmOmFib3V0PSIiIHht bG5zOnhtcE1NPSJodHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvbW0vIiB4bWxuczpzdFJlZj0i aHR0cDovL25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wL3NUeXBlL1Jlc291cmNlUmVmIyIgeG1sbnM6eG1w PSJodHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvIiB4bXBNTTpEb2N1bWVudElEPSJ4bXAuZGlk OjYzOUU1Qjg3OTU5MTExRTlCMjdCQkUwQUM5MDVBNTE5IiB4bXBNTTpJbnN0YW5jZUlEPSJ4bXAu aWlkOjYzOUU1Qjg2OTU5MTExRTlCMjdCQkUwQUM5MDVBNTE5IiB4bXA6Q3JlYXRvclRvb2w9IkFk b2JlIFBob3Rvc2hvcCBDQyAyMDE1LjUgTWFjaW50b3NoIj4gPHhtcE1NOkRlcml2ZWRGcm9tIHN0 UmVmOmluc3RhbmNlSUQ9IjQxRjIzQUYyMURGRjMxMzYzMUNENjU1MDEyOEM4QTZEIiBzdFJlZjpk b2N1bWVudElEPSI0MUYyM0FGMjFERkYzMTM2MzFDRDY1NTAxMjhDOEE2RCIvPiA8L3JkZjpEZXNj cmlwdGlvbj4gPC9yZGY6UkRGPiA8L3g6eG1wbWV0YT4gPD94cGFja2V0IGVuZD0iciI/Pv/uAA5B ZG9iZQBkwAAAAAH/2wCEAAEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEBAQEB AQECAgICAgICAgICAgMDAwMDAwMDAwMBAQEBAQEBAgEBAgICAQICAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMD AwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDAwMDA//AABEIAyACHQMBEQACEQEDEQH/xAD/AAAA BQUBAQAAAAAAAAAAAAACAwQFBgEHCAkKAAsBAAEEAwEBAQAAAAAAAAAAAAABAgMEBQcIBgkKEAAB AwIEBAMFBAYHAgYLBRkBAgMEEQUAIRIGMUETB1EiCGFxMhQJgZEjFfChscFCUtHhYjMkFgrxQ3KC UzQlF5KyY3OzdSZ2Nxg4otKTo0S0NbV3GcKDVHRVZTYnZygpOcOEpEWVhrZ4EQABAwIEBAMEBQcH CQQIAgsBAAIDEQQhEgUGMUETB1FhInEyFAiBkbFCUqHB0XIjMxVikiQ0NRYJ8OGyQ1NzJTYXgmNU N/HCg5OzRHQYotJVdSbio2SUtFYnOP/aAAwDAQACEQMRAD8A5qmjpNeeX6frxzfxX1XjkBNQnRt0 UqDnStfD7MHJZCOWlCEJE1QyGfj7eRxX6TvBZGK7YliJaiU1FBl4fdhOm7hRZFt6zLx5JQ5IFMsh TlQ4XpHwVSWcZa80hdfCkrGWaSAef3YOkfBY2W4wPgkCVhKhn+nuwGM+CZFcDinluSEtHPgBT