Księga Duchów. Allan Kardec

Читать онлайн.
Название Księga Duchów
Автор произведения Allan Kardec
Жанр Эзотерика
Серия
Издательство Эзотерика
Год выпуска 0
isbn 978-83-62402-46-5



Скачать книгу

by duch mógł na nią oddziaływać. Choć pod pewnym względem moglibyśmy uznać go za materię, charakteryzuje się jednak specjalnymi właściwościami. Gdyby był rzeczywiście materią, nie byłoby powodu, by i Duch nią nie był. Znajduje się więc pomiędzy duchem i materią. Jest fluidem, podobnie jak materia jest materią. Poprzez niezliczone kombinacje, które z nią tworzy, jak też i poprzez wpływ ducha, jest podatny na tworzenie nieskończenie różnorodnych rzeczy, spośród których znacie jedynie niewielką część. Jako że ten powszechny fluid, pierwotny lub elementarny, jest czynnikiem, z którego korzysta duch, stanowi fundament, bez którego materia ulegałaby nieustannym przemianom i nie nabrałaby nigdy właściwości zapewniających jej masę”.

       – Czy ten fluid miałby być tym, co nazywamy elektrycznością?

      „Powiedzieliśmy, że jest podatny na tworzenie niezliczonych kombinacji. To, co nazywacie fluidem elektrycznym, fluidem magnetycznym, to modyfikacje powszechnego fluidu, który dokładniej mówiąc jest jedynie doskonalszą materią, bardziej subtelną, którą można postrzegać jako niezależną”.

      28.

      Skoro duch sam w sobie jest czymś, czy nie dokładniejsze i w mniejszym stopniu prowadzące do nieporozumień byłoby określenie obu podstawowych elementów słowami: „materia bezwładna” i „materia inteligentna”?

      „Słowa są dla nas mało istotne. To wy musicie kształtować wasz język tak, by się zrozumieć. Przyczyną waszych kłótni jest niemal zawsze fakt, że nie możecie porozumieć się co do słów, gdyż wasz język jest niepełny, jeśli chodzi o sprawy, które nie dotyczą waszych zmysłów”.

      Ponad wszystkimi hipotezami stoi pewien widoczny fakt: widzimy materię, która nie jest inteligentna, dostrzegamy też niezależne od materii źródło inteligencji. Pochodzenie i sposób połączenia obu tych elementów są nam nieznane. To, czy mają wspólne źródło, niezbędne punkty kontaktu, czy nie; czy inteligencja istnieje oddzielnie, czy też jest jedynie własnością, skutkiem; czy jest nawet – zgodnie z opinią niektórych – emanacją Boskości, tego nie wiemy. Elementy te wydają się nam odrębne i dlatego uznajemy, że są to dwie części, z których złożony jest wszechświat. Widzimy, że ponad wszystkim stoi inteligencja, która góruje, zarządza całością i wyróżnia się niezbędnymi atrybutami – to tę najwyższą inteligencję nazywamy Bogiem.

      Własności materii

      29.

      Czy wymierność jest niezbędnym atrybutem materii?

      „Materii takiej, jak wy ją rozumiecie – tak; ale nie materii postrzeganej jako powszechny fluid. Eteryczna i subtelna materia jest dla was nieważka, a mimo to stanowi zaczątek waszej materii posiadającej masę”.

      Masa jest relatywną własnością. Poza sferami przyciągania się światów, waga nie istnieje, podobnie jak nie istnieje pojęcie wysokości.

      30.

      Czy materia składa się z jednego czy z kilku elementów?

      „Z jednego podstawowego elementu. Ciała, które postrzegacie jako proste, nie są w rzeczywistości pojedynczymi cząsteczkami, ale przeobrażoną materią podstawową”.

      31.

      Skąd biorą się różne właściwości materii?

      „Z modyfikacji, którym ulegają podstawowe molekuły w pewnych okolicznościach albo w momencie połączenia się ze sobą”.

      32.

      Zgodnie z tym smaki, zapachy, kolory, dźwięk, trujące lub lecznicze właściwości ciał byłyby jedynie modyfikacjami jednej i tej samej podstawowej substancji?

      „Tak, bez wątpienia – istnieją one jedynie dzięki uwarunkowaniom organów przeznaczonych do ich postrzegania”.

      Zasada ta jest potwierdzona faktem, iż nie wszyscy postrzegają cechy ciał w ten sam sposób: jednemu dana rzecz smakuje, innemu nie; jedni widzą na niebiesko to, co dla innych jest czerwone; coś co jest trucizną dla jednych, pozostaje niegroźne albo ma działanie lecznicze dla innych.

      33.

      Czy ta sama podstawowa materia jest podatna na wszelkie zmiany i może nabyć wszystkie własności?

      „Tak, to właśnie należy rozumieć, gdy mówimy, że wszystko jest we wszystkim”10.

      Tlen, wodór, azot, węgiel i wszystkie ciała, postrzegane przez nas jako proste, są jedynie modyfikacjami podstawowej substancji. Ponieważ nie jesteśmy obecnie w stanie do niej dotrzeć, co najwyżej możemy ją sobie wyobrazić, ciała te są dla nas prawdziwymi podstawowymi cząsteczkami i możemy bez większych konsekwencji w ten sposób je traktować, dopóki nie dowiemy się więcej.

       – Teoria ta zdaje się potwierdzać opinię osób uznających, że materia ma jedynie dwie główne własności: siłę i ruch, i które twierdzą, że wszystkie inne jej cechy są wyłącznie drugorzędnymi skutkami różniącymi się między sobą pod względem intensywności tej siły i kierunku ruchu.

      „Opinia ta jest słuszna. Należy jednak dodać, że ważną rolę odgrywa tutaj także układ cząsteczek, jak widzisz to na przykładzie nieprzezroczystego ciała, które może stać się prześwitujące i na odwrót”.

      34.

      Czy cząsteczki mają określoną formę?

      „Bez wątpienia mają formę, ale nie jesteście w stanie jej dostrzec”.

       – Czy ta forma jest stała czy zmienna?

      „Stała jeśli chodzi o elementarne, prymitywne cząsteczki, ale zmienna w przypadku drugorzędnych cząsteczek, które są jedynie nagromadzeniem tych pierwszych. To, co bowiem nazywacie cząsteczką, jest jeszcze dalekie od bycia cząsteczką elementarną”.

      Kosmos

      35.

      Czy przestrzeń kosmiczna jest nieskończona czy ograniczona?

      „Nieskończona. Gdybyśmy założyli, że ma granice, co znajdowałoby się poza nimi? Odczuwasz w swoim umyśle zmieszanie – wiem to dobrze – a jednak podpowiada ci, że nie może być inaczej. Podobnie jest z nieskończonością w przypadku wszystkich innych spraw. Nie możecie zrozumieć tego w waszym małym świecie”.

      Gdybyśmy przyjęli, że kosmos ma granice, niezależnie jak daleko bylibyśmy je sobie w stanie wyobrazić, rozsądek podpowie nam, że i poza tą granicą musi coś istnieć, i tak zbliżamy się do nieskończoności. Nawet gdyby bowiem była tam absolutna próżnia, wciąż mielibyśmy do czynienia z jakąś przestrzenią.

      36.

      Czy absolutna próżnia istnieje gdzieś w przestrzeni kosmicznej?

      „Nie, nic nie jest puste. To, co dla ciebie jest próżnią, wypełnione jest materią, która wymyka się twoim zmysłom i narzędziom obserwacyjnym”.

       Rozdział III

Akt stworzenia

      Stworzenie światów • Stworzenie istot żywych • Zaludnienie Ziemi. Adam • Różnorodność ras ludzkich • Wielość światów • Rozważania na temat stworzenia i jego zgodności z biblijnym opisem

      Stworzenie światów

      Wszechświat zawiera w sobie nieskończoną ilość światów, które widzimy i tych, których nie dostrzegamy, wszystkie istoty ożywione i nieożywione, wszelkie ciała niebieskie poruszające się