Turvaline internet. Digimaailma teejuht. Diana Poudel

Читать онлайн.
Название Turvaline internet. Digimaailma teejuht
Автор произведения Diana Poudel
Жанр Зарубежная справочная литература
Серия
Издательство Зарубежная справочная литература
Год выпуска 0
isbn 9789949883943Скачать книгу

#fb3_img_img_4b2b958dgc521b53e3wa0ebp767885330244.png" alt="sisekaas"/>

      Toimetaja: Aet Mikli

      Keeletoimetaja: Krista Kiin

      Illustratsioonid: Pärli Kilusk

      © Digiabi, 2018

      ISBN 978-9949-88-394-3 (epub)

      Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas

      Sisukord

      Tänuavaldused

      Sissejuhatus

      Sotsiaalmeedia

      Digitaalne jalajälg

      Virtuaalne mina

      Anonüümsus internetis

      Suhtlemine internetis

      Spämm ja skämm

      Küberkiusamine ja küberahistamine

      Fotod ja pildid

      Libauudised

      Parool

      Seadmete turvalisus

      Arvutiviirused ja pahavara

      Mängud

      Ostud internetist

      Jagamisteenused

      Porno

      Kokkuvõte

      Viited

      See raamat on ilmunud tänu 165 Hooandja abile. Ma olen teile südamest tänulik ღ ღ ღ

      On innustav, kui nii palju inimesi usub su ideesse enne, kui nad midagi reaalselt lugeda saavad… Ma siiralt loodan, et see raamat on täpselt selline, nagu lootsite.

      Raamatule andsid hoogu:

      ღ Anna-Liisa Peterson ღ Markus Širvelis ღ Helen Saluveer ღ Raul Pavelson ღ Jaan Kruusma ღ Siim Piirak ღ Mirel Püss ღ Viive Abel ღ Mall Merine ღ Aivar Avalo ღ Reemo Voltri ღ Katrin Altmets ღ Margus Ernits ღ Mart Roosimägi ღ Raido Ingerainen ღ Marge Piirimees ღ Mari-Liis Lind ღ Kristi Kallip ღ Liivi Kundla ღ Liisi ღ Laire Piik ღ Liina Teder ღ Martin Roos ღ Vivian Parts ღ Mare Uiboupin ღ Grete Männikus ღ Annamaria Miglai ღ Mai-Liis Palginõmm ღ Kadi Kroon-Laur ღ Janari Kaskmaa ღ Mare Müürsepp ღ Andres Orula ღ Kadri Kunst ღ Siim Kasari ღ Merle Piik ღ Siiri Kolka ღ Birgy Lorenz ღ Marit Piirman ღ Marjana Lember ღ Anna-Maria Orgse ღ Anna-Greta Tsahkna ღ Diana Bondartšuk ღ Janek Uiboupin ღ Argo Nõmmik ღ Tiia Rallmann ღ Inge Pitsner ღ Liisa Hanso ღ Allar Olgo ღ Jaan Aps ღ Anu Nõlvak ღ Erko Hansar ღ Laido Valdvee ღ Lauri Antalainen ღ Kristiina Vaikmets ღ Moonika Nerman ღ Ülle Marie Kalda ღ Indrek Kasela ღ Ave Mattheus ღ Liina Laaser ღ perekond Arund ღ Ede Schank Tamkivi ღ Janno Veldemann ღ Tõnu Ploompuu ღ Risto Kiilberg ღ Andres Sirel ღ Kadi Rutens ღ Imre Pühvel ღ Madis Lukk ღ Eero Raun ღ Pille Mänd ღ Ülle Vannas ღ Esta Prangel ღ Saima Tõigast ღ Lenar Lõhmus ღ Kaari Lainevool ღ Kaidi Käärmann ღ Margit Rannamets ღ Pille-Katrin Levin ღ Tiina Kirsimägi ღ Karis Peetsalu ღ Tiina Leetmaa ღ Ingrid Polis ღ Tauno Palts ღ Katrin Suik ღ Mark Mööl ღ Tiia Sõmer ღ Kadi Kermon ღ Taavi Rauniste ღ GEMIUS EESTI ღ Hannes Lõhmus ღ Silvar Savolainen ღ Ingrid Maadvere ღ Kätlyn Jürissaar ღ Liisi Soe ღ Tiit Kass ღ Mare Kütt ღ Tiina Vaino ღ Liina Nurmse ღ Joosep Tosmin ღ Maris Uiboupin ღ Veebimajutus.ee ღ Marge Litvinov ღ Einar Alliksaar ღ Aileriin Lelov ღ Piret Saartee ღ Dina Ressaar ღ Jana Peäske ღ Egle Tänav ღ Aet Mikli ღ Kaidi Väät ღ Katrin Peil ღ Allan Pohlak ღ Merike Poudel ღ Kadrin Pintson ღ Merilin Põldoja ღ Kairi Mustjatse ღ Karin Milinevit ღ Annely Lilleorg ღ Riin Saadjärv ღ Taavi Havre ღ Mikk Rätsep ღ Janika Liiv ღ Tiit Isop ღ Evi Tarro ღ Egon Talur ღ Katrin Napp ღ Liisi Suurkivi ღ Kersti Varblane ღ Ursula Zimmermann ღ Matthias Bolliger ღ Liia Tammes ღ Mai Pitsner ღ Eve Pohlak ღ Mari Koks ღ Kadri Soe ღ Kaia Eigo ღ Kärt Mikli ღ Olvia Laur ღ Kristel Rillo ღ Liis Kuresoo ღ Henri Paves ღ Liia Opmann ღ Toomas Artma ღ Signe Lensment ღ Marianne Kala ღ Kätlin Mõttus ღ Maria Savina ღ Jaan Tulviste ღ Triin Niidas ღ Reelika Väli ღ Virge Gruno ღ Elen Schnur ღ Laine Aluoja ღ Sigrid Salm ღ Tiia Niggulis ღ Triin Noorkõiv ღ Susanna Kuusik ღ Anne-Mari Hamburg ღ Hillar Lõhmussaar ღ Kristel Kadak-Rahman

      Tänuavaldused

      Selle raamatu kirjutamine on olnud põnev teekond, mis on mind kokku viinud vanade tuttavate ning uute ja põnevate inimestega, kes kõik on raamatusse oma jälje jätnud.

      Esmalt tahaksin tänada Aeti, kelle entusiasm ja ettevõtmised on mänginud raamatu sünni juures peategelase rolli, ja keda pean selle raamatu heast haldjast ristiemaks.

      Suure AITÄHI tahan saata Birgyle ja veebikonstaabel Maarjale, kes leidsid aega tagasiside ja julgustavate sõnade jaoks.

      Väga nauditav on olnud koostöö Pärliga, kes hoolimata oma noorest east, oskab väga hästi mu mõtteid paberile joonistada. Ma siiralt loodan, et ma nüüd kogu Su talvist vaheaega tööga ära ei sisustanud!

      Väga palju inspiratsiooni on andnud selle raamatu jaoks mu kümne aastased kaksikud Mirjam ja Oliver ja nende sõbrad, klassikaaslased ja toredad noored Laagri Roboringist. Samuti pean tänama oma ema, kes alati on valmis lapsi endale külla kutsuma, kui mul on vaja veidi rahu ja vaikust, et mõtted kirja panna.

      Mainimata ei saa jätta ka Maid, kes alati oli valmis pakkuma konstruktiivset kriitikat ja häid ideid. Kursaõde Õnnet, kes ruttas appi hea nõu ja kontaktidega ning kõiki teisi sõpru, kes oma positiivse suhtumise ja aktiivse kaasamõtlemisega aitasid hetkedel, mil asjad tundusid kontrolli alt väljuvat.

      Tegelikult oli veel kümneid inimesi ja organisatsioone, kes andsid suurema või väiksema panuse, et see raamat ilmuks. Kõigile teile tahan öelda:

      SUUR SUUR AITÄH!

      [0]

      Sissejuhatus

      Alustades selle raamatu kirjutamist, oli mu sooviks, et lapsevanemad ja õpetajad oskaksid õpetada lapsi internetis turvalisemalt liikuma. Kui käsikirja valmis sain, ning seda oma valdkonna ekspertidel ja tuttavatel lapsevanematel lugeda palusin, hakkas korduma kommentaar, et tegelikult on see raamat ju kõigile.

      Tõtt-öelda ongi nii. Mõnikord võib juhtuda, et lapsed on paljust teadlikumad kui nende vanemad ja õpetajad. Siit raamatust leiad loo õpetajast, kes ühe mõtlematu kliki pärast sattus vanglasse. Saad lugeda auväärses eas poliitikute rumalustest ning sellest, kuidas näiline anonüümsus internetis tõi mitmetele Eesti arstidele soovimatut tähelepanu.

      See raamat ei ole õpik ega teatmeteos. Pigem on see meelelahutuslik käsiraamat, mis annab ülevaate digimaailma telgitagustest. Siit leiad näiteid elust enesest, põnevaid fakte ning praktilisi ülesandeid.

      Lapsevanemate ja õpetajate jaoks on see veidi ka eneseabi käsiraamat, mis aitab lahti saada piinlikkustundest laste ees, kui nad mõnda asja ei tea. Olen ise 20 aastat arvutitega tegelenud ja ülikoolis sel teemal mõned päris keerulised