Название | Täiuslik elu? Või täiuslik vale? |
---|---|
Автор произведения | Emily Elgar |
Жанр | Современные детективы |
Серия | |
Издательство | Современные детективы |
Год выпуска | 2017 |
isbn | 9789949852789 |
Alice’ita tuli see mulle meelde, kuidas ma ennast tundsin, kui ema oli haige. Olen viimastel päevadel paanikat kogenud, hirmutades ennast kujutlusega, et ta ei tulegi enam. Alice ütles mulle, et teda jõulude ajal pole, aga ma arvasin, et see tähendab ainult paari päeva. Mõned ajutised vahetusõed olid pühade ajal siin, nemad ei vaevunud isegi mu nime välja uurima. Olin neile lihtsalt patsient.
See uus, Lizzie, üritas minuga veidrat nalja teha.
„Täna on see kalkuni maitsega, hr Ashcroft,” ütles päkapikumütsiga Lizzie mulle esimesel jõulupühal, tühjendades süstla ühte minu küljes olevatest torudest, pumbates intensiivravi pruuni pehmet putru mulle stoomi kaudu otse makku. Kena temast, aga ta võinuks teada, et ma ei tee kalkunil ja tõrval vahet. Lizzie on uus ka meile, „köögiviljadele”, selge see. Ta liigutab mu pead ebalevalt, ettevaatlike nõksatustega. Õieti on see päris armas. Ta ei taha mulle haiget teha, aga võiks juusturiiviga mu rinda kratsida ja välgumihkliga mune kõrvetada, tunneksin seda nagu iga teine, kuid häält teha ei suudaks. Ma ei suuda isegi silmi pilgutada.
Mõtlen sageli, kui teistmoodi oleksid asjalood minu jaoks, kui Sharma oleks jäänud „püsiva vegetatiivse seisundi” asemel uskuma Alice’i sisselukustussündroomi diagnoosi. PVS, nii palju kui mina aru saan, on kena viis öelda „surnud”. PVS patsient vaagub elu ja surma vahel, aju on tühi kui lõõts, aga kopsud hapnikku täis pumbatud. Tohtrid hoiavad patsienti elus, nagu lapsed ei lase liblikat võrgust välja, sest masinaid välja lülitades, liblikat võrgust lahti lastes oleks mäng läbi, liblikas lendleks minema, aga seda ei tohi juhtuda. Ma oletan, et sinna ei saa parata. Elust hoitaksegi kinni.
Selline on püsiv vegetatiivne seisund: valgus on, aga kodus pole kedagi. Minu olukord on veidike teistsugune, mina olen kodus, aga minu sütik on läbi põlenud ja välja lülitatud. Alice nimetab seda sisselukustussündroomiks. Nina kihelemine, huumorimeel, sugutung, sisemine hääl, sitahäda, kahetsus – kõik need on mul alles, kõik need tungid ja soovid on sama selged, teravad ja piinavad nagu alati. Aga ma olen lõksus, ma ei saa midagi neist teha. Ma ei saa sügada, naerda, seksida, lobiseda, pasandada ega kisendada. Kõike seda, peale seksimise, tehakse minu eest või asemel.
Alice on ainus, kes mind selles kehas, hullusärgis, elavana tajub.
Sel hommikul kuulen teda enne, kui näen, ma tunnen tema samme. Tema kõndimine kostab kui pianisti sõrmed klahvistikul. Ta liigub rütmiliselt, kanna noodid madalamad, varvastel kõrgemad. Tunnen kergendust, mis jõuab haripunkti, kui ta mu vaatevälja astub.
Alice on tagasi. Ta on siin.
Paar pruuni kiharat on ta juuksekrunnist valla pääsenud ja ulatuvad kummardudes peaaegu minu näoni. Naeratades tekivad ta siniste silmade juurde väiksed kurrud, vasakus põses on lohk ja tal on … tal on esihammastes vahe, nagu väike salakoobas, mis paistab ainult siis, kui ta naeratab. Ta rääkis mulle kunagi, et püüdis üliõpilasena raha koguda, et see korda teha, aga läks hoopis reisile.
„Tere, Frank, head uut aastat! Loodan, et sul läksid jõulud kenasti. Mul on hea meel sind näha.” Tahan, et ta puudutaks mind, paneks käe mu põse vastu, ütleks mulle nagu ema, et ta on nüüd tagasi ja jääb minu juurde. Ma ei usu, et isegi Alice mõistaks, kui pikk aeg on kümme päeva selles vangistuses. Ta sädistab oma jõuludest, oma nõbudest, aga ma tean, mida ta mõtleb, kui huulde hammustab. Kui ma saaksin, siis ütleksin talle, et tean, kuidas üksildus närib, raev põletab; ütleksin talle, et me võime erineda, aga ta ei ole ainus, kes nii tunneb.
Alice võtab voodiotsast karra maha ja ma mõtlen aitäh, Alice, polnud tõesti minu maitse, kui aus olla. Ta kõhkleb hetkeks mu jõulukaartide juures, aga ei pane neid ära, ja juba ta ongi edasi ringkäigule läinud. Olen tänulik, et ta kaardid alles jätab, olen neid ainult korra näinud, kui Lizzie need jõulude eel lahti tegi. Sestpeale on need olnud mu voodi kõrval kapil ja juhtub väga harva, et keegi mu kaela nii palju paremale keerab, et ma neid näen. Sain sel aastal ainult kolm kaarti, mida polegi nii vähe, arvestades, et ma ise ei saatnud ühtki. Mäletan neid kaunis hästi, mu aju on nüüd pildistamises osav. Õnn seegi. Üks neist on mu väikevennalt Dexilt, kes aasta eest oma uue naisega Costa del Kuhugi kolis. Ema kolis Swindoni majast, kus me kasvasime ja kus ta oli isa surmast saadik kakskümmend üheksa aastat üksinda elanud, poole aasta eest Dexi ja tema uue naise Bridget juurde Hispaaniasse. Mind üllatas, et Dex tegi midagi ema heaks, pere heaks, aga siis sain teada, et tema asutatud taksofirma on maksusoodustuse saamiseks ema nimel ja et ema peab selleks olema registreeritud elama Costa del Kusagil. Nende kaart on multika-jõuluvanast, kes maandub saaniga katusele. See oli ilmselt ema valitud, sest kui Lizzie kaardiga mu näo ees vehkis, nägin tema peent käekirja.
Kõik on hästi. Dexi äri läheb hästi ja poes müüakse Inglise toitu, nii et ma saan õnneks oma Branstonit ja Cheddari juustu ja olen rahul! Keegi ei öelnud mulle, et siin läheb talvel nii külmaks, aga küllap on varsti jälle soe. Tuleme sind vaatama, kui järgmisel korral Inglismaale satume. Anna andeks, kullake, et me jõuluks ei tulnud, aga kolimisest saadik on meil rahaga kitsavõitu olnud. Ära pead norgu lase! Armastusega, ema, Dex ja Bridget.
Dex käis emaga mind enne Hispaaniasse minekut vaatamas. Ma ei näinud ema hästi. Ta ei tahtnud mind vaadata. Ma ei heida seda talle ette. Ta istus toolil ja nuttis vaikselt, samas kui Dex minu ümber ringi käis, krimpsutades nägu sondide ja voolikute peale, mille külge ma olen ühendatud, ja ütles midagi sellist, et loomade vastu ollakse inimlikumad. Ta pole kunagi peenetundeline olnud.
Mu teine kaart on talvemaastikuga, kus jänes jookseb üle lume. See tuli mu vanalt sõbralt Johnilt, ühelt töödejuhatajalt, kellega ma aastaid koos olin töötanud, enne kui koondama hakati. Ta ei öelnud kuigi palju, nagu ma mäletan. Kes ikka ütleb, kui peab sind sama hästi kui surnuks.
Viimane – uisutava jääkaruga – oli minu Luce’ilt. Ta muidugi teab, et keegi loeb mulle kaarte valjusti ette, nii et ega temagi kuigi palju ei kirjuta, aga ta pani kaardi juurde foto: mina jõuluvanaks riietatuna ja viieaastane Luce istumas mul põlvel, mustade patsijuppidega ja punaseruudulises kleidis, vastvalminud kaksikmajas Summerhill Close‘i tänaval Brightoni eeslinnas. Mõni hetk enne pildistamist oli ta mul habeme eest tõmmanud ja mind nähes, silmad tõe teadasaamisest pärani, kogelenud: „Issi! Sina oledki jõuluvana!” Kujunes jõulutraditsiooniks igal aastal seda lugu jutustada. Kujutlen, kuidas ta kisuks mul intubatsioonitoru välja, vaataks mu määnduvat keha selle taga ja näeks, tõepoolest näeks mind siin, praegu – „Issi! See oled sina!” –, aga ma peletan selle mõtte eemale. See ajab mul ainult pea segi.
George’i naine Celia oli peaaegu kogu esimese jõulupüha siin. Ta oli kirikus käinud ja pärast teenistust mõned sõbrad kaasa toonud. Mul on jäänud mulje, et kirik on Celia kirg, ja aortokoronaarne šunteerimine ja kopsupõletik, mis olid George’i siia 9B palatisse vangistanud, andsid Celiale suurepärase platvormi, et George’i ülesputitatud südamesse Jeesust peksta. Jõulupühal pomiseti George’i ümber palveid pikemalt ja innukamalt kui tavaliselt, ja aamen! öeldes kaikus Celia pehme kariibi aktsent üle teiste. Keegi koguduseliikmetest hakkas ümisema koraali „Kuula: ingli lauluhääl” ja selleks ajaks, kui nad jõudsid reani „Kristus sündind, rõõmusta!”, laulsid ka kõik teised kaasa ning enne, kui ma arugi sain, oli 9B-s eksprompt-jõululaulukontsert ja hetkeks tundus palat sama kodune kui kõik teisedki majad, kus ma elanud olen.
Laulu lõppedes kuulsin, kuidas kardinad George’i ja minu vahel eest tõmmati. Keegi häälitses üllatunult. Celia astus minu juurde ja põrnitses mind. Olin teda varem õieti ainult korra näinud, kuigi kuulsin peaaegu iga päev teda George’i juures vesistamas. George’i olin näinud vaid vilksamisi: ta on sondide ja torudega nii kaetud, et näeb välja nagu joonistus, mida laps on püüdnud maha kritseldada.