June/Julien. Madli Lippur

Читать онлайн.
Название June/Julien
Автор произведения Madli Lippur
Жанр Современные любовные романы
Серия
Издательство Современные любовные романы
Год выпуска 2016
isbn 9789949851287



Скачать книгу

laps kleidisaba sikutamas ja justkui ootasid, millal sulle sõna antakse. Aga sulle ei antud. Stéphanie muljetas aina edasi. Ja samal ajal ma lihtsalt jälgisin, kuidas sa vaikisid. Viimaks vaatasid mulle pikalt otsa, võtsid lapse sülle ja läksid tagasi teiste jõmpsikate juurde.

      Stéphanie kuulutas välja lauda istumise ning kõik hakkasidki õue seatud pika peolaua taha kogunema. Me sattusime istuma üsna lähestikku, teine teisel pool lauda. Me ei vahetanud ainsatki sõna, ainult pilgud kohtusid aeg-ajalt. Alati, kui keegi midagi naljakat rääkis või ütles, vaatasid sa mind, nagu selleks, et kontrollida, kas me naerame ühtede ja samade asjade üle. Minu kõrval istunud proua, keda ma ei tundnud, oli kangesti vestlushimuline ja tahtis minust igasuguseid asju teada, nii et ma pidin talle peaaegu pool oma elulugu ära rääkima. Sina muidugi kuulsid kõike pealt. Kui ma jõudsin sugulussuhete lahkamiseni, ütlesin talle, et Stéphanie, kes siin vägesid juhatab, on mu tädi ning see seal – osutasin sinu poole – on mu õde. Seepeale naeratasid esimest korda päriselt mulle. Ikka vaikides. Eelkõige naeratasid su silmad, mis seni olid olnud umbusklikult uurivad. Kuid enamasti olid sa ikka tõsine.

      „June, mis sa mossitad? Kas sa mu pirukaid ikka proovisid?” kostis tädi hääl teiselt poolt lauda.

      „Ma ei mossita... Ma mõtlen...” vastasid sa. Tõusid aeglaselt lauast, võtsid laualt kaks tühjaks saanud morsikannu ja marssisid nendega majja. Minu kõrva aga kostis kellegi hääl: „See tüdruk läheb sul aina tõsisemaks. Tea, kas tal on peigmeestega probleeme? Või on ta lihtsalt armunud? Minu teismeline tütar näiteks lõpetas siis üldse minuga rääkimise...”

      „Ah, ei ole tal midagi,” seletas Stéphanie, „ mingit peigmeest... Ema oli tal ju ka natuke selline... filosoofiline kuju. Cyril, ulata mulle palun see vaagen sealt.”

      Vahepeal ma kalkuleerisin peas, liitsin ja lahutasin, ja taipasin, et sa ei saa olla neljateistaastane, sa oled alles kaksteist. Sa tulid täidetud kannudega tagasi, istusid veel veidi lauas ja kadusid siis jälle ära. Ma ei näinud sind tükk aega mitte kuskil. Ajasin ühe ja teisega juttu, viimaks istusin maja ette trepile. Lasin pilgul ja mõttel jälle niisama uidata. Ja siis äkki sa ilmusid kuskilt, hääletult, selja tagant. Istusid mu juurde. Vaatasid mulle otsa. Vaikisid. Aga enam ei olnud su silmis umbusku ega ka võõrastust. Nüüd olnuks nagu kurbus. Sa vaatasid maha ja ütlesid vaikselt: „Sul on ema silmad.”

      See võttis mind tummaks. Seda pole mulle veel keegi öelnud. Pole olnud kedagi, kes ütleks. Aga selle lausega sa võtsid mu justkui omaks. Lugesid mind oma perekonna hulka. Sa istusid mu kõrval ja ma sain aru, et lein on ikka veel sinu sees. Me kumbki olime leinanud omaette ja me kumbki ei osanud sellest rääkida. Ma vaatasin sind ja nägin kurbust, mis avanes ainult mulle, kurbust, mis pole kellelegi varem silma vaadanud.

      Sa küsisid, kauaks ma Prantsusmaale jään. Ja ma rääkisin sulle kõik ära. Miks ma tulin, mis ma tegema hakkan ja kus elama. Igasuguseid asju pajatasin sulle kokku. Õues hakkas juba hämarduma, aga sinu silmad hakkasid tasapisi särama. Sa kuulasid suure huviga. Pärast põgusat pausi küsisid äkki: „Julien, on ju, et sul on teine nimi ka?”

      „Ee... mis mõttes?

      „Julien Joaquin...”

      „Tšš! Mitte keegi ei tea, et mul selline nimi ka on.” Naersime mõlemad selle peale. Sa ütlesid, et see on igati originaalsem kui Jean-Paul või Jean-Jaques. Jah, on küll.

      „Kas sa tead, et mul on ka salanimi?” küsisid siis. Jah, teadsin. Aga polnud kindel, kas ma seda õigesti mäletan. See oli midagi üsna iseäralikku.

      „Mair... Maire... Mairsile?”

      „Õige! Aga, fuhh, ma ka ei maini seda eales kellelgi, sest kui seda teha, siis küsitakse ikka: öö, mis asi? Marseille? Sellel pidi midagi sõja ja Marsiga pistmist olema, on see tõsi?”

      Ma tuhnisin oma tolmunud ajusoppides.

      „See peaks olema keldi nimi. Ema mainis selle kohta kunagi midagi. Minu mäletamist mööda, jah, see viitab sõjajumal Marsile. Ja sellega oli selline lugu, et keegi ennustajanaine olevat sind emale ette kuulutanud. Ta vist väga ei uskunud enam, et tal keegi tuleb. Peale Tristanit... Seda sa tead?”

      „Jah, et ta suri kohe...”

      „Ta sündis surnult... Aga ennustaja ütles, et tal tuleb veel üks. Tuleb tüdruk. Ja sellele tüdrukule tuleb panna nimi, mis ei pelga tuld ega vett. Talle tuleb panna kange nimi.”

      „Nii ütleski?”

      „Enam-vähem midagi sellist, jah. Ega ma sõna-sõnalt sulle kinnitada ei saa. Aga kuidagi nii see olevat olnud. See sinu nime lugu. Ja näed siis, ta pani sulle kaks kanget nime. Topelt ei kärise.”

      „Kuidas June kange nimi on?”

      „See on ju roomlaste peajumala kaasa. Juno. Sellest tulebki June. Kui sa June’i asemel soovitad end Junoks nimetada, siis seda kangem su nimi on. Tegelikult. Algupärale lähemal.”

      „Ma ei salli June’itamist sellepärast, et igaüks hääldab seda isemoodi imelikult, sest nad üritavad hääldada nagu inglased, aga mulle üldse meeldi see... Ma ei taha olla inglane. Olen siis parem roomlane või iirlane.”

      Vahepeal sa lipsasid laua juurde ja kaaperdasid osavalt viimase beseekoogitüki, mida lahkelt minuga jagasid. See kook oli vaieldamatult selle õhtu tippgurmeesündmus.

      Siis hakkas jahenema. Ma leidsin eeskojast ühe teki ja laotasin selle sulle õlgadele. Sa jätsid tekinurgakese ka mulle varjuks. Keegi üritas meid tantsima meelitada, et siis hakkab soojem, aga me ei kippunud. Käänasime eitavalt päid ja istusime teki sees nagu kaks kägu ühes pesas.

      Kõnelesin sulle veel tollest korterist, mida pean hakkama tolmu alt välja kaevama, enne kui see päris elamiskõlblik on. Sa ütlesid, et võid mulle appi koristama tulla. Aga enne pidin veel mitmeks nädalaks Québeci tagasi sõitma. On veel asju, mida korraldada. Ma uurisin, kus täpselt sa Bayeux’s elad ja me vahetasime telefoninumbreid. Lubasin sulle helistada, kui olen tagasi, kui olen päriselt kohal.

      Ma olin sel hetkel väga õnnelik. Seal videviku eel, teki sees, sinu, oma uue vandeseltslase kõrval, melust natuke eemal. Ma ei saanud veel midagi aru. Mul ei olnud vähimatki kavatsust aru saada.

      Vastu ööd läksime lahku. Sina jäid sinna ööbima. Antoine pakkus mulle taas küüti ja tõi mind Bayeux’sse ära.

       Julien

       (Joaquin, aga ainult sinu jaoks)

      9. NOVEMBER 2001

      BAYEUX

      Julien Joaquin, oh, see on ikka nii kena nimi! Mulle meeldib väga. :) Julien Joaquin, ma olin sinust kuulnud, ma teadsin, et sa oled kusagil olemas, kusagil kaugel, nagu mingis teises ajas ja ilmas. Aga ma arvasin, et ei kohta sind nagunii kunagi – sind ei olnud minu elus ja ma ei osanud sind sellesse ka oodata.

      Ma olin väiksemana näinud sinust isegi paari pilti – ühel sa olid 10-aastane ja teisel vist 17-aastane. Tollel viimasel pildil sa seisad jalgratta kõrval ja naeratad vastu päikest, peaaegu suletud silmil otse kaamerasse. Mulle tundus alati, et sul on tüdruku naeratus. Aga neid pilte ei ole ma enam ammu näinud, ma ei tea, kuhu need on saanud või kuhu on kadunud see album. Ema oli siis ka veel elus, tema mulle seda albumit näitaski. Ta oli sinu üle vist väga uhke. Ta ütles, et sa oled kaugel, et sul on seal oma elu ja oma pere. Ja ta õpetas mulle selle linna nime, kus sa oled – Québec. Sa vist saatsid emale aeg-ajalt kirju, sest ma olin näinud selle linna nime ümbrikutel, mis meile tulid. Ema ütles, et kui ma suuremaks saan, lähme sulle ükskord ehk isegi külla. Ja siis sai äkitselt kõik läbi. Äkitselt teda enam ei olnud. Päeva pealt.

      Mulle jäid ainult need sõnad: Julien, Joaquin, Québec. Sõnad ilma millegi reaalseta nende taga. See naeratus vastu päikest, see tüdruku moodi naeratus.

      Siis ei rääkinud mulle sinust enam keegi, mul ei olnud enam ema, MEIL ei olnud enam ema. Isa võttis