Название | Viimane hingetomme |
---|---|
Автор произведения | Kimberly Belle |
Жанр | Современные детективы |
Серия | |
Издательство | Современные детективы |
Год выпуска | 2014 |
isbn | 9789949208647 |
Ray! Kus Ray oli?
Tema paremal küljel liikus miski, talle lähenes tume vari suusamaskis, pikk ese rusikasse surutud. Rusikasse, mis oli kaetud kirurgikinnastega. Kui Ella Mae nägi, mis tal käes oli, karp toidukilega, tõusis ta vererõhk järsult ja pulss vasardas kõrvus. Ta püüdis minema vingerdada, ent mehe käsi pahkluul peatas ta. Mees tõmbas teda järsu jõnksuga ning Ella Mae lõi pea kuriseva oige saatel vastu põrandat.
Tema vangistaja tõmbas rullist pika riba kilet ja surus selle otsa Ella Mae suu vastu. Ella Mae raputas pead, palavikuliselt ja veheldes, ning mees libistas peopesa ta kaela alla, surudes sõrmed ta juustesse, ja hoidis teda sealt, pöial hingetorule surutud. Ta mähkis kilet üks, kaks, kolm korda ümber Ella Mae pea. Ella Mae rabeles ja mehe haare ta kaelal tugevnes.
Sel hetkel välgatasid ta silmad Ella Mae poole ja kogu naise keha muutus liikumatuks. Ella Mae vangistaja polnud võõras ja see polnud juhuslik kuritöö. See oli kiremõrv.
Neljandal või viiendal tiirul ümber Ella Mae pea, muutus mehe töö lohakaks. Paks kilekiht surus Ella Mae nina vastu. Ühe lühikese, ent pineva hetke jooksul arvas Ella Mae, et see kõik peab viga olema. Mees ei püüdnud teda kindlasti meelega lämmatada. Ta vingerdas põrandal mehe põlvede ees, suutmata hingata suu või nina kaudu, püüdes meeleheitlikult meest mõistma panna. Kui mees talle vaid otsa vaataks, suudaks ta teda mõistma panna.
Nende pilgud kohtusid ja see, mida Ella Mae seal nägi, peatas aja. Sest kui kaua mees teda ka ei vaadanud, polnud muul tähtsust kui nende hääletul vestlusel. Ei tema ega Ella Mae lastel. Ei sellel, mis oli varem juhtunud, ega ka sellel, mis järgmisena juhtub. Ei ruumil ega ajal ega põhjusel. Mees tõusis püsti ja midagi tungis Ella Mae rinda – tema südamesse või kopsudesse või mõlemasse – tule ja kibeduse plahvatus. Ja seejärel mees lahkus.
Sel hetkel mõistis Ella Mae, et tema jaoks ei tule homset.
Esimene peatükk
Humanitaarabitöötajate jaoks võib kodul palju tähendusi olla. Kahe magamistoaga rantšo, mis piirneb teivasaiaga. Neljanda korruse korter linnas. Mudahütt banaanipuu all. Riik passis. See võib olla suur või väike või kõik, mis sinna vahele jääb.
Üks, mis kõigil neil kodudel siiski ühine on, on see, et abitöötajad igatsevad neid. Nad ihkavad sinna minna. Nad tunnevad koduigatsust.
Mitte mina. Ma olen veetnud viimased kuusteist aastat, põgenedes kodu eest ja selle eest, mis seal juhtus. Oleksin võinud elada kogu ülejäänud elu, naasmata kohta, kus mind tuntakse alati kui mõrvari tütart.
Ja ometi istun ma siin meie vanal sissesõiduteel, üüriautos, mis on pargitud särava uue Buicki taha. Rohkem kui kolmkümmend kuus tundi alates sellest uuest katastroofist – minu katastroofist – ja ma pole saavutanud muud kui kuivanud kohviplekk teksastel ja kohutav ajavahest tingitud väsimus.
Emba kaost, Gia. Viimase seitsme tuhande miili jooksul oli sellest minu mantra saanud.
Onu Cal ronib oma autost välja, seljas tema tavaline riietus: terava ninaga läikivad ussinahaga kaetud kauboisaapad, Brooks Borthersi peenetriibuline hall ülikond, must nahkjakk, mis oli kantud pehmeks ja nõtkeks. Siin, Apalatši mägedes, on see täiesti sobilik välimus kirikusse, uhkesse restorani või kohtusaali minemiseks. Ühe paremini tasustatud kriminaaladvokaadina oli Cal seda kõigis kolmes kandnud.
Ma järgnen talle ja astun üüriautost välja. On veebruari keskpaik ja Rogersville – väike vilgatus Ida-Tennessee kaardil – on talve surmahaardes. Minu igivana fliis ei ole piisav selleks, et tõrjuda Apalatši mägede külma, ja ma igatsen oma talvemantlit, mis on ikka veel Londoni äärelinnas koitõrjepallikeste vahel. Cal sirutab käed välja ja ma astun nende soojusesse, hingates sisse tema tuttavat lõhna, kombinatsioon nahast, hinnalisest tualettveest ja puuviljanätsust.
„Tere tulemast koju, kullake,” ütleb ta mu juustesse.
Kodu.
Ma pööran pead, et vaadata maja, mida ma pole kuusteist aastat näinud, ja mingi ebameeldiv värin tabab mind abaluude vahel. Kord oli see koht, mis sisendas minusse kindluse- ja mugavustunnet, ent nüüd kutsub see maja esile täpselt vastupidist. Leina. Hirmu. Õudu. See maja pole kodu. Kodu ei tohiks inimesele hirmujudinaid peale ajada.
Cali käed tarduvad mu turrituvatel abaluudel ja ta astub sammu tagasi, mõõtes mind pilguga pealaest jalatallani. Tänu eriti jubedale toidumürgitusele eelmisel kuul olen tubli kümme naela kergem, kui viimasel korral, mil ta mind kallistas, kui ma olin niikuinii juba kõhn nagu keskkoolitüdruk. „Ma arvasin, et sa püüad seal näljahädale lõppu teha, mitte ei alistu sellele.”
„Kui sa peaksid kunagi Aafrika Sarvele sattuma, siis võiksid ilmselt hoida eemale Dadaabi tänavakioskitest. See, et nad väidavad, nagu oleks nende liha värske, ei tähenda veel, et see nii on. Või et see üldse liha on.”
„Hea nõuanne.” Ta tõmbab hambaorgi purihammaste vahelt välja ja heidab mulle üksnes talle omase viltuse pilgu, ent ta toonis kõlab naeratus. „Ma püüan seda meeles pidada.”
Cal oli seda vedamiseks nimetanud, kui ta mu lõpuks Keeniast üles leidis. Seal peitus enamatki, midagi valetunnistuse andmisega seotud skandaali kohta ja diagnoosi kohta, mis nõudis täisajaga kodust hooldust, aga ma ei kuulanud eriti. Ma olin liialt hõivatud sellega, et leida vastust küsimusele, millisel planeedil peetakse vedamiseks punkti panemist kuusteist aastat kestnud vangistusele kinnises vanglas, selleks et koju surema tulla.
Ma neelatasin äkitselt kurku tõusnud klombi tõttu. „Kas ta on suurtes valudes?”
Cal ei pea küsima, keda ma silmas pean, meeldetuletus ta ainsa venna kõhunääret pigistava vähi kohta tõmbab mehe näoilme süngeks. „Mitte veel. Aga üsna pea.”
Klomp naaseb ja kinnitab end.
„Et süütu mees peab oma vanglakaristuse sel moel lõpetama…” Ta ohkab ja ta hingeõhk moodustab veebruarikuises õhus kohevaid sagaraid. „Mul on selle kohta palju mitmesuguseid sõnu öelda, ükski neist pole sobilik sinu kõrvadele.”
Hetkest, mil Cal sündmuskohale saabus – enne seda, kui mu isa oli kahtlusalune, enne kui ta end mu isa advokaadiks määras, isegi enne kui Ella Mae keha oli pildistatud, kotti pandud ja minema viidud –, oli tema usk minu isa süütusesse olnud kõikumatu.
Minu jaoks pole olukord kunagi nii selge olnud. Kui ma arvaksin, et isa on võimeline mõrvaks, et ta kavatses ette ja viis täide plaani lämmatada Ella Mae Andrews, tema naine ja minu kasuema, siis ma poleks kindel, et suudaksin andestada talle või tema käitumist. Tegelikult ma pole kindel, kas ma üldse siin oleksin, et ma oleksin reisinud kogu selle maa viimaseks hüvastijätuks.
Aga ma läbisin selle vahemaa, sest ma pole kindel. Minu isa puhul on süütõendid ebaselged, tunnistused vastuolulised. Minu kahtlusevarjud langevad mõlemas suunas.
Ma topin oma jäised käed teksade esitaskutesse ja värisen, mitte ainult külmast.
Cal võtab seda vihjena ja paneb käe taskusse, kus kõliseb võtmekimp. „Kas oled valmis sisse minema, enne kui surnuks külmud?”
Ei. Mu süda puperdab ja iga tilluke karvake tõuseb kuklal püsti, käskides mul põgeneda. Mitte iial enam. Ei.
„Nii valmis kui võimalik.”
Ma järgnen Calile ja ronin viis astet maja ümbritsevale verandale jõudmiseks, keskendudes võimekusele, mis on teinud minust rahvusvahelise abiorganisatsiooni ühe parima päästeeksperdi. Ma ei suuda olla kübetki objektiivne. See katastroof on mulle liiga lähedane, selle tagajärjed on endiselt liiga valusad. Ma ei suuda end selle reaalsusest eraldada.
Reaalsus, mis arstide sõnul võib kesta kolmest nädalast kolme kuuni.
„Üürnikud kolisid umbes kuue kuu eest välja,” ütles Cal pead pööramata, otsides võtmekimbust õiget. Uksematt ta jalgade all narrib mind oma rõõmsa sõnumiga: