Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon. Grupi autorid

Читать онлайн.
Название Kompass: noorte inimõigushariduse käsiraamat.2012. a. täielikult läbi vaadatud ja muudetud redaktsioon
Автор произведения Grupi autorid
Жанр Учебная литература
Серия
Издательство Учебная литература
Год выпуска 2015
isbn 9789949967407



Скачать книгу

ajurünnaku ja rühmatöö jaoks

      • Üks või mitu siin esitatud või enda kirjutatud juhtumivaatlust; piisaval arvul koopiaid, et jätkuks igale osalejale

      • „Rühmaarutelu juhiste” koopiad (üks igale väikesele rühmale)

      Ettevalmistus organisatsioonide esindajatega.

      • Võtke ühendust perevägivalla ohvreid toetavate kohalike

      • Mõelge hoolikalt käsitletavatele perevägivallaga seotud probleemidele ning olge valmis osalejaid aitama, kui mõni probleem osutub kellegi jaoks liiga isiklikuks.

pilt

      Juhised

      1. Korraldage sissejuhatuseks ajurünnak, et nimetada teie kodukandis kõige sagedamini esinevaid vägivalla vorme. Kirjutage üles kõik osalejate pakutud variandid, aga ärge veel hakake neist ühtegi pikemalt arutama. Jätke märkmetahvel kõigile nähtavasse kohta.

      2. Paluge osalejatel moodustada 2–6-liikmelised väikesed rühmad. Kokku peab olema vähemalt kolm rühma.

      3. Jagage välja juhtumivaatluste koopiad ja „Rühmaarutelu juhised”.

      4. Andke osalejatele viis minutit juhtumivaatluste läbilugemiseks. Rõhutage, et nad peavad oma arutelus keskenduma juhtumivaatlustele. Osalejad peaksid arvestama, et arutelud perevägivalla teemal võivad olla väga isiklikud ning kedagi ei tohi sundida avaldama oma elu kohta rohkem, kui ta ise tahab.

      5. Andke osalejatele grupis töötamiseks tund aega.

      6. Seejärel kogunege suurde rühma ning jätkake hindamise ja analüüsiga.

      Analüüs ja hindamine

      Alustage lühikese analüüsiga sellest, kuidas rühmatöö õnnestus. Kas juhtumivaatlustes kirjeldatud sündmused oleks võinud aset leida ka meie linnas? Kui asjakohased olid küsimused? Kui rühmad töötasid erinevate juhtumivaatlustega, paluge rühmadel tutvustada oma analüüse erinevate kuritegude kohta. Seejärel rääkige selle teema olulisusest osalejate endi jaoks.

pilt

      • Kui levinud on perevägivald meie kogukonnas ja riigis tervikuna?

      • Milliseid inimõigusi see ohustab?

      • Mis põhjustab perevägivalda?

      • Miks esineb meeste vägivalda naiste vastu sagedamini kui naiste vägivalda meeste vastu?

      • Kuidas saaks perevägivalda kaotada? Mida võiksid/peaksid tegema:

      – riigiasutused?

      – kohalik kogukond?

      – asjaosalised ise?

      – sõbrad ja naabrid?

      • Arutlege erinevate vägivallavormide üle, mida on käsitletud. Vaadake uuesti algse ajurünnaku käigus koostatud nimekirja. Kas sinna tuleks midagi lisada?

      Küsige, kas keegi tahaks tõstatatud teemadega edasi töötada ning kuidas ta sooviks jätkata või konkreetselt tegutsema asuda.

pilt

      Nõuandeid korraldajatele

      Perevägivald ja väärkohtlemine ei tee inimeste vahel vahet. Seda juhtub nii heteroseksuaalsetes kui ka samasoolistes kooseludes. See ei küsi vanusest, rahvuslikust taustast ega rahalisest seisust. Kuigi sagedamini satuvad ohvriks naised, kogevad ka mehed ahistamist, eriti sõnalist ja emotsionaalset. Peresisese ahistamisega on tegemist juhul, kui üks lähisuhtes või abielus olev partner püüab teise üle domineerida ja teist kontrollida. Kui ahistamisega kaasneb ka füüsiline vägivald, nimetatakse seda perevägivallaks.

      Enamikus vägivaldsetest intsidentidest on kannatajaks naine ning kuna need leiavad aset kodus, on ka harjutuse nimeks „Peresisesed asjad”. Mõnikord, kuigi harva, võib vägivallatsejaks siiski olla ka naine ja sellepärast oleme lisanud Hansu loo.

      Selle harjutuse kavandamisel tuleks arvestada, et teema on tundlik ja osalejad võivad vajada anonüümsust/privaatsust (mõnel osalejal võib olla isiklikke kokkupuuteid perevägivallaga). Selgitage osalejatele, et kedagi ei tohi sundida avaldama oma elu kohta rohkem, kui ta ise tahab. Sõltuvalt osalejate vajadustest võite muuta mõne juhtumivaatluse üksikasju või kasutada nende asemel muid juhtumeid.

      Meessoost osalejatel võib harjutuse või mõnede arutelupunktide suhtes tekkida tugev reaktsioon. Oluline on meeles pidada, et eesmärk ei ole panna mehi või poisse ennast teiste meeste tegude eest vastutavana tundma. Sellegipoolest väidavad mõned inimesed, et mehed on rõhuva patriarhaalse süsteemi osad ja aitavad kaasa selle püsimisele – selline väide võib anda alust huvitavaks aruteluks. Samuti võite lähemalt vaadelda naistevastase vägivalla otseseid ja kaudseid tagajärgi meeste endi jaoks.

      Tunni lõpetamine vaikuseminutiga perevägivalla ohvrite mälestuseks oleks mõjukas lõppakord sellele harjutusele ning võib soodustada empaatia ja solidaarsustunde suurenemist.

pilt

      Variandid

      Mõned rühma liikmed võivad mõnda stseeni teistele etendada. Korraldaja katkestab aeg-ajalt etenduse ning palub pealtvaatajatel soovitada alternatiivseid käitumisviise, mis võiksid selles olukorras pinget leevendada ja aidata kaasa positiivsele lahendusele.

pilt

      Soovitusi jätkutegevusteks

      Rühm võiks ühendust võtta kohaliku politseiga, et uurida, kuidas nad käituvad, kui neid kutsutakse lahendama mõnd perevägivalla juhtumit. Teine võimalus on võtta ühendust lähima naisi abistava organisatsiooniga ning kutsuda nende esindaja tutvustama kohalikku olukorda ning sellega seotud fakte ja arve.

      Veel üks teema, mis paljudes riikides on täielikult või peaaegu tabu, on seksuaalsus ja eriti homoseksuaalsus. Kui rühm tahaks neid küsimusi lähemalt vaadelda, võiks kaaluda harjutust „Räägime seksist” (lk 211).

pilt

      Ideid tegutsemiseks

      Võtke ühendust kohaliku naiste varjupaiga, teabekeskuse või naiste õiguste eest võitleva organisatsiooniga, et uurida, mida nad vajavad ja kuidas te saate neid aidata.

pilt

      Lisateave

      Kuigi ka naised võivad partnereid väärkohelda ning pikkamööda on hakatud tunnistama, et vägivalda esineb ka samasooliste suhetes, on ülekaalukalt suurim siiski selliste juhtumite arv, kus naised ja tüdrukud kannatavad meeste vägivalla all. Sel põhjusel võttis ÜRO Peaassamblee 1993. aastal vastu deklaratsiooni naistevastase vägivalla kaotamise kohta. Selles on naiste vastu suunatud vägivald määratletud nii: „igasugune soolisel erinevusel põhinev vägivald, mille tulemuseks on või mis võib tõenäoliselt lõppeda füüsilise, seksuaalse või psühholoogilise kahjustuse või kannatuse tekitamisega naistele, kaasa arvatud sellise tegevusega ähvardamine, sunniabinõude tarvitamine või vabadustest ilmajätmine, kas avaliku või eraelu sfääris”. See hõlmab muu hulgas perekonnas toimuvat füüsilist, seksuaalset ja vaimset vägivalda, nagu peksmine, leibkonna naissoost laste seksuaalne kuritarvitamine, kaasavaraga seotud vägivald, abielusisene vägistamine, naiste suguelundite ümberlõikamine ja teised naistele kahjulikud tavad, perevälist ja ekspluateerimisega seotud vägivalda, kogukonnas toimuvat füüsilist, seksuaalset ja vaimset vägivalda, nagu vägistamine, seksuaalne kuritarvitamine, seksuaalne ahistamine ja ähvardamine töökohas, õppeasutuses ja mujal, naistega kaubitsemine ja prostitutsioonile sundimine, samuti riigi poolt toime pandud või heaks kiidetud füüsilist, seksuaalset ja vaimset vägivalda kõikjal, kus seda esineb. Lisateavet naistevastase vägivalla kaotamise deklaratsiooni kohta võib leida 5. peatüki sotsiaalset sugu käsitlevast alaosast.

      Elu