Название | Kõik saab korda |
---|---|
Автор произведения | Deborah Crombie |
Жанр | Современные детективы |
Серия | |
Издательство | Современные детективы |
Год выпуска | 2013 |
isbn | 9789985328033 |
„Järelikult Jasmine rääkis teile minust?” Jasmine oli oma eraelu lahtritesse jaganud ja neid kiivalt üksteisest lahus hoidnud, arutles Kincaid endamisi. Tema kuuldes polnud ta isegi Margareti nime maininud.
„Ainult niipalju, et te olete ülemine naaber ja käite tal mõnikord külas. Mina siis tögasin, et ta mõtles teid lihtsalt välja, nii nagu lapsed endale sõpru välja mõtlevad, ma ju polnud…” Jälle katkestasid nuuksed kõne ja käiku läksid uued taskurätikud. „Polnud teid kordagi näinud.”
„Margaret.” Kincaid kummardus lähemale ja puudutas Margareti käsivart, et naine talle otsa vaataks. „Olete te ikka kindel, et Jasmine kavatses endalt elu võtta? Võib-olla ta rääkis niisama, selleks, et ennast veenda, nagu tal oleks valikuvõimalus.”
„Oi ei.” Margaret raputas pead ja luksatas. „Ta kirjutas Exitile kohe, kui sai teada, et ravi ei avalda soovitud mõju. Ta rääkis mulle, kuidas ta ei talu mõtet, et teda hakatakse toru kaudu toitma – kogu see voolikute ja lohvikute värk, nagu ta seda nimetas –, kuidas ta ei tunneks ennast siis enam inimesena…” Margaret krimpsutas nägu ja surus sõrmed suule, et mitte uuesti nutma puhkeda.
Kincaid kummardus julgustavalt talle lähemale. „Pole midagi. Jätkake.”
„Nad saatsid talle brošüüre ja me koostasime kava – et kui palju ta peab võtma ja üldse, mida ta täpselt peab tegema. Eile õhtul. See pidi toimuma eile õhtul.”
„Aga ta muutis meelt?” ärgitas Kincaid Margareti jätkama, kui naine enam midagi ei öelnud.
„Ma tulin kohe, kui töö juurest minema sain. Olin kogunud julgust talle ütlemiseks, et ma siiski ei suuda, aga ta ei lasknud mul isegi lauset lõpetada. „Pole viga, Meg,” katkestas ta mind. „Ära muretse enam sellepärast. Ka mina jõudsin vahepeal meelt muuta.” Ta nägi justkui… hoopis teistmoodi välja… õnnelikum.” Margaret vaatas talle anuvalt otsa. „Ma jäin uskuma. Muidu ma poleks kindlasti teda üksi jätnud.”
Kincaid pöördus Felicity poole. „On see võimalik? Kas ta oleks saanud teha seda ilma kõrvalise abita?”
„Kodusel ravil oleva patsiendi puhul on selline võimalus alati olemas,” vastas Felicity asjalikult. „See on risk, millega tuleb lihtsalt arvestada, kui patsient iseseisvalt rohtu võtab.” Mõnda aega ei öelnud keegi midagi. Margaret istus kühmuvajunult, silmad punased, jõud otsas. Kincaid ohkas ja hõõrus kuuldut vaagides nägu. Oleks Margaret seda ainult talle rääkinud, poleks ta ehk pidanud vajalikuks midagi ette võtta, vaid lubanud Jasmine’il minna nii, nagu ta ise õigeks oli pidanud. Kuid Felicity Howarthi juuresolek muutis olukorra keerulisemaks. See naine tundis seadust sama hästi kui tema ja kuna tegemist oli „surmaga kahtlastel asjaoludel”, ei saanud ta seda päris niisama jätta. Ja kuigi lein ja kurnatus, mis teda ennast rõhusid, hägustasid ta mõtteid, ei andnud talle rahu mingi ebamäärane kahtlus, millele ta ei osanud veel nime anda. Ta nägi pilku tõstes, et Felicity jälgib teda. „Ma vist peaksin,” sõnas ta vastumeelselt, „andma korralduse surma põhjuste uurimiseks.” „Teie?” imestas Felicity kulme kergitades ja Kincaid taipas, et ta on jätnud naisele midagi olulist ütlemata. „Vabandust. Ma olen politseinik. Scotland Yardi uurija, peainspektor.” Felicityle otsa vaadates pani Kincaid tähele sama, mida ta oli märganud siis, kui nad temaga koos Jasmine’i surnukeha avastasid. Naise nägu muutus ilmetuks nagu mask, see oli otsekui tunnetest puhtaks pühitud. „Kui just teie ise ei taha avaldust esitada?” lisas ta kiiresti, kartes naist sellega solvata, et oli tema volitused üle võtnud. Felicity ärkas tardumusest ja raputas pead. „Ei. Oleks parem, kui te võtaksite selle enda peale.” Ta noogutas Margareti poole, kelle jõud näis täiesti otsas olevat. „Mul on praegu pakilisemaid toimetusi.” Ta astus Margareti juurde ja puudutas ta õlga. „Kullake, ma viin teid nüüd koju. Minu auto seisab siinsamas maja ees.” Margaret järgnes talle sõnakuulelikult, surudes vastu rinda poekotti, mille Felicity oli talle ulatanud. Ta keeras uksel ringi ja vaatas Kincaidile otsa. „Poleks tohtinud teda üksi jätta,” ütles ta sosinal ja ta sõnad kõlasid etteheitvalt, nagu oleks Kincaid juhtunus kaassüüdlane. Uks langes nende järel kinni. Kincaid seisis keset vaikseks jäänud tuba ning taipas järsku, et ta on varsti juba nelikümmend kaheksa tundi järjest magamata. Kuid siis lõhestas vaikust kime häälitsus ja ta keeras järsult ringi, süda kurgus.
Muidugi oli see kass. Ta oli kassi olemasolu täiesti unustanud. Ta põlvitas voodi kõrvale maha ja kiikas selle alla. Roheline silmapaar kiiskas talle vastu.
„Kiss-kiss, tule siia,” kutsus ta mesimagusa häälega. Kass pilgutas silmi ning ta nägi mingit liigutust, mis võis olla saba vonklemine. „Tule, kiisu. Pai kiisu.” Ei midagi. Kincaid tundis, et teeb ennast ainult narriks. Ta pühkis püksipõlved puhtaks ja tuulas köögis ringi, kuni leidis üles kassikonservi ja avaja. Ta kühveldas jubeda möga kaussi ja asetas kausi põrandale. „Vaat nii, kass. Eks sa ise tead. Mina lähen nüüd koju.”
Kurnatus ähvardas jälle võimust võtta, kuid üht-teist oli veel teha. Külmkappi vaadates leidis ta sealt kaks rohupudelit morfiiniga, need olid peaaegu täis. Ta võttis valamu alt prügikasti ja vaatas sisu üle. Seal polnud ainsatki tühja rohupudelit.
Jasmine’i aadressiraamatut ei tulnud pikalt otsida, see lebas kenasti kirjutuspuldi riiulis. Venna nime taha olid märgitud tema telefoninumber ja Surrey aadress. Ta oli juba aadressiraamatu tasku pistnud ja jala üle läve tõstnud, kui uus mõte sundis ta paigale tarduma.
Jasmine oli väga järjekindel inimene. Kincaid oli tema juurest lahkudes alati kuulnud, kuidas naine ta järel riivi ette lükkab ja ukseketi kinni paneb. Kas ta tõesti heitis rahulikult voodile surma ootama, ilma et oleks ust korralikult kinni pannud? Võib-olla arvestas ta sellega, et järgmisel päeval oleks teistel lihtsam korterisse pääseda? Kincaid raputas pead. Polnud mingi kunst siseneda aeda viivast tagauksest. Ja juhul, kui Jasmine suri une pealt loomulikku surma, oleks ta kindlasti eesukse samal moel kinni pannud nagu kõigil eelmistel õhtutel.
Need kahtlused tegid Kincaidil meele mõruks ja koridori astudes sulges ta ukse erilise hoolega, kuigi see oli pisut ülearune. Alles siis taipas ta, et oli unustanud otsida korterist võtit.
KOLMAS PEATÜKK
Lõunapoolsetest kardinateta akendest takistamatult sisse paistev keskpäevane päike oli kütnud Kincaidi korteri läpatavaks kasvuhooneks. Ta lükkas aknapooled ja rõduukse lahti, samal ajal pintsakut seljast kiskudes ja seda tugitooli seljatoele heites. Kaenlaalused