Krahv Monte-Cristo (koguteos). Alexandre Dumas

Читать онлайн.
Название Krahv Monte-Cristo (koguteos)
Автор произведения Alexandre Dumas
Жанр Классическая проза
Серия
Издательство Классическая проза
Год выпуска 2015
isbn 9789949480494



Скачать книгу

võimalus olla koos teiega viis-kuus tundi päevas, vaatamata valvuritele. Need tarkusekiired, mida olete minu ajudesse suunanud, keeled, mida olete mu mälusse istutanud ja mis kasvavad kõigi oma filoloogiliste harudega, mitmed teadused, mida olete mulle oma sügavate teadmiste ja neist tulenevate selgete põhimõtetega nii mõistetavaks teinud – see on minu varandus, kallis sõber, sellega olete teinud mind rikkaks ja õnnelikuks. Uskuge mind ja lohutage ennast, see on mulle palju väärtuslikum kui kullatonnid ja teemandikastid, kui nad polekski niisama küsitavad nagu pilved, mida nähakse hommikul mere kohal hõljumas ja mida peetakse maismaaks ja mis aurustuvad, haihtuvad ja kaovad sedamööda, mida ligemale neile jõutakse. Elage võimalikult kaua minu kõrval, et saaksin kuulata teie väljendusrikast häält, arendada oma vaimu, karastada hinge, saada igas mõttes tugevaks, et suuta teha suuri ja hirmsaid asju, kui peaksin kunagi vabaks saama, ja teha kõike seda nii hästi, et ahastusel, millel lasksin enda üle võimust võtta siis, kui ma teid veel ei tundnud, ei oleks enam kohta – see on minu varandus, see ei ole pettekujutlus. Selle eest olen teile tõeliselt tänu võlgu ja ükski selle maailma valitseja, olgu ta või mõni Cesare Borgia, ei saa seda minult ära võtta.”

      Nõnda siis järgnevad päevad, kui nad polnudki õnnelikud päevad kahele õnnetule inimesele, siis vähemalt läksid nad küllalt kiiresti. Faria, kes oli pikki aastaid varandusest vaikinud, rääkis sellest nüüd igal võimalikul juhul. Nagu ta oli oletanud, jäid ta käsi ja jalg liikumatuks ja ta oli peaaegu täiesti kaotanud lootuse, et saaks oma varandust ise kasutada, aga ta unistas ikka veel, et tema noor kaaslane saab vabaks või põgeneb, ja tundis rõõmu noormehe pärast. Hirmust, et kiri võiks ühel päeval kuhugi sattuda või ära kaduda, oli ta sundinud Dantèsi seda pähe õppima ja Dantès teadis seda esimesest kuni viimase sõnani. Siis oli abee kirja teise poole hävitanud, olles kindel, et kui keegi peakski esimese poole leidma ja ära võtma, ei mõista ta selle tõelist sisu. Teinekord kulusid terved tunnid, mil Faria jagas Bantesile näpunäiteid, mis pidid talle kasuks tulema vabanemispäeval. Kui ta siis on kord vaba, sel päeval, sel tunnil, sel hetkel, kui ta on vaba, peab tal olema vaid üksainus mõte, jõuda mis tahes viisil Monte-Cristo saarele ja jääda sinna mingil ettekäändel, mis kahtlust ei ärata, ja kui ta siis on seal, on täiesti üksi, peab ta püüdma üles leida need imelised koopad ja kaevama tähendatud kohas. Vastav koht oli mäletatavasti teise koopa kõige kaugem nurk.

      Vahepeal aga tunnid kulusid, ja kui mitte kiiresti, siis olid nad igatahes talutavad. Ja ehkki Faria ei saanud, nagu me mainisime, liigutada oma kätt ja jalga, oli ta tagasi saanud kogu vaimuselguse ja oli õpetanud oma noorele kaaslasele lisaks eetilistele põhimõtetele, millest oleme üksikasjalikult rääkinud, vangi kannatlikku ja ülevat ametit, oskust teha mitte millestki midagi. Nad olid vahetpidamata tegevuses, Faria hirmust, et jääb liiga vanaks, Dantès hirmust, et talle võiks meenuda tema peaaegu unustatud minevik, mis hõljus kuskil väga kauges mälusopis nagu ööpimeduses taamal vilkuv tuluke. Nii läksid nende päevad, otsekui neil, kelle elukäiku õnnetus pole häirinud, üksluiselt ja rahulikult saatuse silma all.

      Aga selle välise rahu all oli võib-olla nii noore kui ka vana mehe südames tagasihoitud tundepuhanguid, allasurutud ohkeid, mis tulid kuuldavale siis, kui Faria oli üksi jäänud ja Edmond oma kongi tagasi läinud.

      Ühel ööl ärkas Edmond võpatades, keegi oli teda nagu hüüdnud.

      Ta lõi silmad lahti ja püüdis pilkases pimeduses midagi näha.

      Tema nimi, õigemini kaeblik hääl, mis püüdis öelda ta nime, kostis temani.

      Dantès tõusis voodis istuli ja kuulatas, külm hirmuhigi laubal. Enam polnud kahtlust, kaeblemine tuli Faria kongist.

      “Suur jumal!” pomises Dantès. “Kas tõesti nüüd… ?”

      Ta tiris voodi eemale, tõstis kivi välja, ronis käiku ja jõudis selle teise otsa; põrandaplaat oli ära võetud.

      Veidra kujuga hubiseva lambi valgel, millest me oleme rääkinud, nägi Edmond kaamet abeed, kes seisis veel püsti ja hoidis puuvoodist kramplikult kinni. Abee näojooni moonutasid kohutavad sümptomid, mida ta tundis ja mis olid teda nii hirmsasti kohutanud, kui ta neid esimest korda nägi.

      “Kallis sõber,” ütles Faria alistunult, “teile on asi selge, eks ole? Mul ei ole vaja teile midagi öelda.”

      Edmond karjatas ahastavalt, kaotas täielikult pea ja tormas ukse poole, röökides:

      “Appi! Appi!”

      Farial jätkus veel niipalju jõudu, et sai tal käest kinni haarata.

      “Vait!” ütles ta. “Muidu olete kadunud. Nüüd tuleb meil mõelda ainult teile, mu sõber, et muuta teie vangipõlv talutavaks või põgenemine võimalikuks. Teil kulub aastaid, et teha seda, mida mina siin olen teinud ja mis hävitatakse samal hetkel, kui meie valvurid saavad teada meie üksmeelsest koostööst. Aga ärge muretsege, kallis sõber, kong, kust mina lahkun, ei jää kauaks tühjaks: mõni uus õnnetu tuleb minu asemele. Sellele teisele ilmute te nagu päästeingel. Võib-olla too on noor, tugev ja kannatlik nagu teie, tema saab teid põgenemisel aidata, kuna mina oleksin vaid takistuseks. Te ei ole enam seotud poollaibaga, kes halvab teie liikumist. Ilmselt teeb jumal siiski midagi teie heaks: ta annab teile rohkem, kui ta teilt võtab; ja eks minul ole juba aeg surra.”

      Edmond pani käed risti ja hüüdis:

      “Oo mu sõber, kallis sõber, vaikige ometi!”

      Saanud siis tagasi jõu, mille ootamatu löök hetkeks oli röövinud, ja julguse, mis oli Faria sõnade mõjul kõikuma löönud, ütles ta:

      “Üks kord ma juba päästsin teid, ma päästan teid ka see teine kord.”

      Edmond kergitas voodijalga ja võttis välja pudelikese, milles oli veel kolmandiku jagu punast vedelikku.

      “Vaadake,” ütles ta. “Siin on veel päästvat jooki. Ruttu, ruttu, ütelge mulle, mida ma pean sel korral tegema. Kas on mingeid uusi näpunäiteid? Rääkige, mu sõber, ma kuulan.”

      “Lootust ei ole,” ütles Faria pead raputades, “aga olgu pealegi. Jumal tahab, et inimene, kelle ta on loonud ja kelle südamesse ta on nii sügavalt juurutanud eluarmastuse, teeks kõik mis võimalik, et säilitada elu, mis on teinekord nii vaevaline, aga alati nii kallis.”

      “Jaa, jaa, muidugi,” hüüdis Dantès, “ja ma päästan teid, uskuge mind.”

      “Eks te proovige! Mul hakkab külm, tunnen, kuidas veri paiskub pähe; kohutav värin, mis paneb hambad plagisema ja mis kõik mu luud nagu lahti raputab, hakkab mulle peale tulema; viie minuti pärast on atakk käes, veerand tunni pärast olen ma laip.”

      “Oo!” hüüdis Dantès, piinav ahastus südames.

      “Te teete nagu eelmisel korral, ainult et te ei oota nii kaua. Kõik mu eluvedrud on praeguseks juba väga kulunud,” jätkas ta, näidates oma elutut kätt ja jalga, “ja surmal on jäänud vaid pool tööd teha. Kui te olete mulle kaksteist tilka kümne asemel suhu tilgutanud ja te näete, et ma teadvusele ei tule, siis kallake ülejäänu. Nüüd tõstke mind voodisse, ma ei suuda enam püsti seista.”

      Edmond haaras abee sülle ja tõstis voodisse.

      “Kallis sõber,” ütles Faria, “te olite ainus lootus mu viletsas elus, taevas andis teid mulle küll pisut hilja, aga siiski andis, see oli hindamatu kingitus, mille eest ma teda tänan. Nüüd, kus ma lahkun teist jäädavalt, soovin ma teile eluks õnne ja küllust, mida olete ära teeninud. Mu poeg, ma õnnistan teid!”

      Noormees langes põlvili ja toetas pea vana mehe voodi vastu.

      “Aga kõigepealt kuulake hoolega, mida ma teile oma viimsel tunnil ütlen: Spada varandus on olemas. Jumala tahtel pole minu jaoks enam kaugusi ega takistusi. Ma näen seda teise koopa nurgas; mu pilgud tungivad läbi mulla ja on pimestatud määratust rikkusest. Kui teil õnnestub põgeneda, siis pidage meeles, et vaene abee, keda kõik hulluks pidasid, ei olnud hull. Rutake Monte-Cristole, kasutage meie varandust, kasutage seda, te olete küllalt kannatanud.”

      Äge kramp raputas Fariat; Dantès tõstis pea ja