Название | Teistmoodi Brežnev |
---|---|
Автор произведения | Aleksandr Maisurjan |
Жанр | Биографии и Мемуары |
Серия | |
Издательство | Биографии и Мемуары |
Год выпуска | 2013 |
isbn | 9789985327678 |
Trumpässana kavatsesid vandenõulased peaministri vastu kasutada vanu 1930. aastate dokumente. Neis oli ta heaks kiitnud nende aastate mahalaskmised. Kui Brežnevile neid dokumente näidati, ütles ta:
„Väga hea, nüüd ta meie käest ei pääse.”
„Suurepärane, kui täpsed formuleeringud!” Kuid samal ajal pidi Brežnev etendama oma osa esimese sekretäri enda ees. Peab ütlema, et ta sai sellega väga hästi hakkama. 1964. aasta aprillis tähistati Hruštšovi 70 aasta juubelit. Brežnev andis juubilarile kätte kangelase neljanda Kuldtähe. „Vana vene kombe kohaselt,” kirjutas „Pravda”, „L. I. Brežnev embab ja suudleb kolm korda N. S. Hruštšovi.” Kõigi kaasvõitlejate nimel antakse peaministrile üle auaadress:
„Kallis sõber, me oleme arvamisel,” oli selles öeldud, „et Te olete elanud kõigest pool oma elueast. Soovime, et Te elaksite veel vähemalt sama palju ning sama säravalt ja viljakalt.”
P. Šelest küsis tookord Brežnevilt irooniliselt:
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
See oli Lausanne’is, kus õitsevad heliotroobid, kus unenäod on muinasjutulised. Keset kultuuriga eputavat Euroopat, keset muinasjutuliselt ilusat maad. Suures ampiirstiilis saalis, kus ukse juures sädeleb purskkaev, on kogunenud kogu maailma küsimusi arutama kultuursete kodanlike maade esindajad. Briljandid, monoklid, kõvakübarad ja frakid, rinnas aumärgid, peente lõhnaõlide hõng. Pikki kõnesid pole vaja ja kõlavad fraasid headest tegudest on rumalad. Narkootikumidest on näod mõttetud, jultumus pilgus ja huultel vale. Kõik äkki ukse poole vaatasid ja tardus keset kõnet inglasest sir. Jutukõmina saatel saali naeratades astus Vorovski, NSVL-i delegaat. Šokk! Häbiväärne kultuur, puudub peenus. Uhkes seltskonnas jutt ja kära: „Kuidas julgesite tulla Te ilma frakita?!” „Kõvakübarat tal pole!” „Mats.” „Andke andeks! Ma ei teadnud ja kuidas võisingi teada, et see siin nii määrav on. Meil käib lihtsamalt, frakis või frakita, töömehe särgis ja lihtsad saapad jalas, meil pole ju vaja eristavaid märke, mis vaja, otsustame alati ka ilma nendeta. Ei meil käida riides nagu „dändid”, me lihtsaid saapaid, töömehe särki kanname, meil kohvi ei jooda, pole ka magusat võtta, kuid asju ei aeta sõnades.” Saal vakatas, nagu oleks eesistuja kell äkki kõlanud; „Härrased tänaseks ehk aitab, on aeg tänastest tegemistest puhata.” Kuid hommikul hotellis firma astrite all meie saadik oli tapetud mõrvari käega ja Venemaa suure ajaloo raamatusse ohvreid lisandus rohkem kui üks!!! (Tlk).
2
A. Alliksaare tõlge.
3
Mägedes kesk pimedaid kuristikke, kus ulgus sügistuul, tuli kaugelt maalt läbi metsa salk kodutuid hulguseid, nad läksid Gangese poole. Kaltsude all kõhn keha oli vihmast ja tuulest sinine. Kaks päeva polnud nad kohanud ei peavarju ega tulesoojust. Sompus ilma pimeduses puude vahel vilksatas miski tee peal ees; see oli tempel, nad sisse astusid, et peavarju selles leida. Nende ees kõrgel troonil oli Sakja Muni, kivist hiiglane. Tema porfüürkroonis oli uhke hiigelsuur briljant. Üks vaestest ütles: „Vennad, öö on pime, meid keegi ei näe. Palju leiba, hõbedat ja rõivaid meile antakse kalli kalliskivi eest. Buddhal pole seda vaja: säravad tal, taeva valitsejal, kaunimalt briljandid selges taevas nagu lasuurkausis…” Märguanne antud ja juba mööda maad vargad vaikselt hiilivad pimeduses, kui nad aga pühadust puudutada väriseval käel tahtsid, siis tuuleiil, tuli ja kõuemürin, mis kajas kõrbes vastu, nad kaugele eemale paiskas. Hirmust kõik tardusid, vaid üks, rahulik ja väärikas, astus julgelt salgast välja ja ütles Jumalale: „Sul pole õigus! Või valetasid meile sinu preestrid, et oled malbe, armulik ja õnnis, et sulle meeldib kurbust leevendada ja saad kui päike pimedusest võitu? Ei, sa maksad meile kätte tühise kivi eest, kes me tolmus sinu ees oleme, kuid sina oled ju surematu! Mis kangelastegu on saata äikest ja leeke jõuetu, hädise salga peale, oh häbene, häbene, taeva valitseja, sa ärkasid, hirmutav ja võimas, et võtta kerjustelt leivaraasuke! Tsaaride tsaar, välk kesk tumedaid pilvi, heida meeletu pihta tulenool, ma seisan võrdsena su ees ja püsti on mu pea, ma ütlen maa ja taeva kuuldes: „Maailma valitseja, sul pole õigus!” Ta vaikis ja aset leidis ime et teemanti nad maha võtta saaksid, kummardas Buddha kuju oma pärjatud peaga maani välja, põlvili, malbe ja rahumeelne oli kerjuste eest maailma valitseja, Jumal, suur Jumal, lamas tolmus!” (Tlk.)
4
A. Tvardovski poeemi „Vassili Tjorkin“ on eesti keelde tõlkinud V. Beekman.