Название | Kolm musketäri |
---|---|
Автор произведения | Alexandre Dumas |
Жанр | Зарубежная классика |
Серия | |
Издательство | Зарубежная классика |
Год выпуска | 2011 |
isbn | 9789949478798 |
Kuninganna Anna oli tol ajal kahekümne kuue või seitsme aastane, see tähendab – oma ilu hiilgeeas.
Ta kõndis nagu kuninganna või jumalanna. Tema ühteaegu õrnad ja majesteetlikud smaragditaoliselt helkivad silmad olid väga ilusad.
Ta suu oli väike ning õitsevpunane ja kuigi ta alumine huul ulatus ülemisest natuke ettepoole nagu kõigil Austria keisrikoja vürstidel, oli ta hurmav naeratades ja ülipõlglik põlastades.
Ta lapsepõlves blondid, nüüd kastanpruunid lokitud ja puuderdatud juuksed raamisid veetlevalt ta nägu, millele kõige karmim hindaja oleks võinud soovida ainult veidi vähem puna ja kõige nõudlikum kujur veidi rohkem peenust ninajoones.
Buckingham seisis hetke pimestatuna. Mitte iialgi ei olnud ballide, pidude ning karussellide keerises tundunud kuninganna Anna talle nii ilus kui praegusel hetkel lihtsas valges siidkleidis oma ainsa hispaania teenijanna doña Estefana saatel, keda kuninga armukadedus ja Richelieu tagakiusamised ei olnud minema kihutanud.
Kuninganna astus paar sammu lähemale. Buckingham langes ta ette põlvili ja enne kui kuninganna teda takistada sai, suudles ta tema kleidipalistust.
“Hertsog, te teate juba, et see polnud mina, kes laskis teile kirjutada.”
“Jah, ma tean, Teie Majesteet,” hüüdis hertsog, “tean, et olin meeletu, hullumeelne, uskudes, et lumi võiks elustuda, marmor soojeneda. Mis parata, kui armastatakse, siis usutakse kergesti armastusse. Pealegi pole ma selle reisiga kõike kaotanud, sest mul avanes võimalus teid näha.”
“Jah, aga te teate, miks ma sellega nõustusin,” vastas Anna. “Te ei hoolinud minu piinadest, jäite kangekaelselt siia linna, kus panete kaalule oma elu ja minu au. Ma tulin teiega kohtuma selleks, et teile öelda, et kõik siin ilmas lahutab meid – mere sügavused, kuningriikidevaheline vaen, tõotuste pühadus. Nii paljude takistuste vastu võidelda, see on jumalateotus, milord. Lõpuks nõustusin teid nägema selleks, et teile öelda: me ei tohi teineteist enam näha.”
“Rääkige, kuninganna, rääkige!” ütles Buckingham. “Teie hääle mahedus leevendab teie sõnade karmust. Te kõnelete jumalateotusest! Jumalateotus on see, kui lahutatakse kaks südant, mis on Jumala poolt teineteise jaoks loodud.”
“Milord,” hüüdis kuninganna, “te unustate, et ma ei ole iialgi teile öelnud, et teid armastan.”
“Samuti ei ole te iialgi öelnud, et te mind ei armasta. Ja tegelikult oleks see liiga suur tänamatus, Teie Majesteet, öelda mulle niisuguseid sõnu. Öelge, kust leiate te armastuse, mis oleks võrdne minu armastusega? Armastusega, mida ei suuda kustutada ei aeg, lahusolek ega meeleheide? Armastusega, mis rahuldub langenud paelakese, eksinud pilgu ja huultelt kogemata pudenenud sõnakesega? Kolme aasta eest nägin teid esmakordselt, madame, ja kolm aastat olen ma teid niiviisi armastanud. Tahate, ma ütlen, kuidas olite riietatud siis, kui nägin teid esmakordselt? Tahate, ma kirjeldan üksikasjaliselt iga kaunistust teie riietusel? Oo, ma sulen silmad ja näen teid praegugi sellisena nagu tookord. Te istusite hispaania kombe kohaselt patjadel, teil oli seljas kuld- ja hõbetikanditega roheline siidkleit, mille laiad puhvkäised olid suurte teemantidega teie kaunite, hurmavate käsivarte ümber kinnitatud. Teil oli plisseeritud krae, peas kandsite väikest kleidi värvi mütsikest haigrusulega. Oo, sulen silmad ja näen teid niisugusena nagu tookord. Ma avan nad jälle ja näen teid sellisena, nagu olete praegu – veel sada korda ilusam.”
“Milline meeletus!” sosistas kuninganna, söandamata pahaseks saada, sest hertsog oli säilitanud temast nii üksikasjaliku pildi. “Milline meeletus toita mõttetut kirge niisuguste mälestustega!”
“Millest peaksin ma teie arvates siis elama? Minul on ainult mälestused. Nendes on minu õnn, mu varandus, mu lootus. Iga kord, kui teid näen, sulen jälle ühe teemandi oma südame kalliskivide laekasse. See on neljas, mille täna pillate, ja mille ma üles korjan. Kolme aasta jooksul olen teid näinud ainult neli korda: esimest korda ma juba mainisin, teisel korral nägin teid proua Chevreuse’i juures, kolmandal korral kohtasin teid Amiens’i pargis.”
“Hertsog, ärge rääkige sellest õhtust,” lausus kuninganna punastades.
“Oh, madame, just sellest rääkigem. See on mu elu kõige õnnelikum ja säravam õhtu. Mäletate, kui kaunis oli see öö? Õhk oli nii mahe ja tulvil lõhnadest, taevas oli nii sinine ja tähtedest kirjatud! Ah, mu kuninganna, tookord sain ma viibida hetke teiega kahekesi. Tookord olite te valmis mulle kõigest rääkima, oma üksindusest, südamemuredest. Te toetusite minu käsivarrele, näete sellele. Teie poole kummardades tundsin, kuidas teie kaunid juuksed mu nägu riivasid, ja iga kord, kui teie juuksed mind puudutasid, värisesin ma pealaest jalatallani. Oo, kuninganna, kuninganna! Te ei tea, millist taevalikku õndsust ja paradiisirõõmu kätkeb endas niisugune hetk. Oma varanduse, rikkuse, kuulsuse, kõik päevad, mis mul on veel elada, annaksin niisuguse hetke, niisuguse öö eest! Sest sel ööl, madame, vannun teile, sel ööl armastasite te mind.”
“Milord, on tõesti võimalik, et ümbruse mõju, kauni õhtu veetlus, teie pilgu hurm, kõik need tuhat pisiasja, mis mõnikord ühe naise hukatuseks ühinevad, olid tol saatuslikul õhtul koondunud minu ümber. Kuid te nägite ise, milord, kuninganna tuli appi nõrkevale naisele: esimese sõna peale, mida julgesite öelda, esimese vabaduse peale, mida enesele lubasite, hüüdsin ma.”
“Oo jaa, see on tõsi. Iga teine armastus peale minu oma poleks sellele proovile vastu pidanud. Minu armastus aga tuli sellest välja püsivamana ja tugevamana. Te uskusite, et suudate Pariisi tagasi pöördudes minu eest põgeneda, uskusite, et ma ei julge lahkuda aardest, mida mu isand mul valvata käskis. Ah! Mis lähevad mulle korda kogu maailma aarded ja kõik maakera kuningad! Nädala pärast olin tagasi. Sel korral ei olnud teil mulle midagi öelda. Olin kaalule pannud kuninga soosingu, oma elu, et teid hetkekski näha. Ma ei saanud isegi teie kätt puudutada. Te andestasite mulle, nähes mind nii alandlikuna ja kahetsevana.”
“Jah, aga keelepeks haaras kinni kõikidest nendest meeletustest, milles mina ei olnud süüdi. See on teile hästi teada, milord. Kardinali poolt ülesässitatud kuningas tõstis suurt kära: proua de Vernet kihutati minema, Putange saadeti maalt välja, proua de Chevreuse sattus ebasoosingusse ja kui te tahtsite saadikuna Prantsusmaale tagasi tulla, siis oli kuningas isiklikult – pidage meeles – kuningas isiklikult selle vastu.”
“Jah, ja oma kuninga keeldumise eest maksab Prantsusmaa sõjaga. Ma ei või teid enam näha, madame. Olgu! Ma tahan, et te minust iga päev kuuleksite. Mis eesmärk oli teie arvates Ré ekspeditsioonil ja liidul La Rochelle’i protestantidega. Rõõm teid näha! Ma tean hästi, et mul pole lootust, relv käes, Pariisi tungida. Sõda aga toob endaga kaasa rahu, rahu vajab vahetalitajat ja see vahetalitaja olen mina. Siis ei öelda mulle enam ära, ma tulen tagasi Pariisi, näen teid ja olen hetkeks õnnelik. Tõsi, tuhanded inimesed maksavad minu õnne eest eluga, aga mis läheb see mulle korda, peaasi kui teid jälle näha saan! Kõik see on võib-olla meeletu, mõttetu, aga ütelge mulle, missugusel naisel on olnud kirglikum armastaja? Missugusel kuningannal on olnud kiindunum teener?”
“Milord, milord, te esitate enda kaitseks asjaolusid, mida võib teile hoopis süüks panna. Kõik need teod, milord, mis peavad tõestama teie armastust, on peaaegu kuriteod.”
“Sellepärast, et te mind ei armasta. Kui te mind armastaksite, näeksite kõike hoopis teises valguses. Kui te mind armastaksite! Oo, kui mind armastaksite, oleks see minu jaoks liiga suur õnn, ma kaotaksin mõistuse. Proua de Chevreuse, kellest äsja kõnelesite, ei olnud nii julm kui teie: Holland armastas teda ja ta vastas tema armastusele.”
“Proua de Chevreuse ei olnud kuninganna,” sosistas kuninganna Anna, nii sügavast armastusest tahtmatult haaratuna.
“Kas teie siis armastaksite mind, kui te ei oleks kuninganna, ütelge, kas armastaksite? Kas võin ma loota, et ainult seisuse väärikus sunnib teid olema minu vastu nii julm? Kas võin ma uskuda, et kui teie oleksite proua de Chevreuse, võiks vaene Buckingham loota? Olge tänatud lootustandvate sõnade eest, kaunis Majesteet,