Maalehe maasikaraamat. Väino Eskla

Читать онлайн.
Название Maalehe maasikaraamat
Автор произведения Väino Eskla
Жанр Руководства
Серия
Издательство Руководства
Год выпуска 2013
isbn 9789985644553



Скачать книгу

ristamisel. Valik tehti 1992. aastal, tunnustati 2002. aastal. Pollis sordiuurimises 2009. aastast.

      VILJAD helepunased, suured, koonilised kuni südajad, hea käitlemiskindlusega.Viljaliha mahlakas ja üsna hea maitsega. PUHMIK jõulise kasvuga, üsna tiheda tumerohelise lehestikuga, pikkade õisikuvartega. Tütartaimi annab rohkesti.‘Dange’ on hea saagikuse ja talvekindlusega.

      HAIGUSED. Hea vastupidavusega hahkhallitusele, lehti kahjustavatele seenhaigustele ja maasikanärbumistõvele.

      ‘Elsanta’

      Aretatud Hollandis 1971. aastal sortide ‘Gorella’ ja ‘Holiday’ ristamisel. Kesk-Euroopas kõige enam kasvatatav sort. Kasvatatakse ka Põhjamaades, kuigi talvekindlus on puudulik. Eestis oli sordiuurimises, kuid vähese talvekindluse tõttu hävis. Praegu seda sorti maasikakollektsioonis ei ole.

      VILJAD säravpunased, suured, ümarkoonilised, hea säilivuse, käitlemiskindluse ja korjatavusega. Viljaliha helepunane, tihe, hea aroomi ja maitsega. PUHMIK jõulise kasvuga, laiuv, suurte lehtedega, tütartaimi annab keskmiselt.‘Elsanta’ on suure saagipotentsiaaliga sort, soodsa talvitumise järel võib olla väga saagikas.

      HAIGUSED. Hahkhallitusele suhteliselt vastupidav, vastuvõtlik närbumistõvele ja teistele mulla kaudu levivatele haigustele.

      KASVUOLUD. Meie kliimas vajab lumeta või vähese lumega talvel katet. Paremaid tulemusi võiks meie oludes anda kiletunnelis või kasvuhoones kasvatamisel.

      ‘Figaro’

pilt

      Aretanud Bert Meulenbroek Hollandis Wageningenis 2001. aastal. Pollis sordiuurimises 2009. aastast.

      VILJAD erepunased, säravad, suured, koonilised, esimeste viljade hulgas võib olla ka kiiljaid. Hea käsitsemiskindluse ja säilivusega. Viljaliha roosakaspunane, tihe, mahlane, hea magushapu maitsega, sisaldab 6,0 % suhkruid, 1,2 % happeid ja 62 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. PUHMIK püstine, jõulise kasvuga, suurte ereroheliste lehtedega. Nii lehe- kui ka õisikuvarred on võrdlemisi pikad. ‘Figaro’ on hea saagikusega. Siiani pole talvekahjustusi esinenud.

      HAIGUSED.Kirjanduse andmetel vastuvõtlik hahkhallitusele, risoomimädanikule ja närbumistõvele.

      KASVUOLUD. Kirjanduse põhjal sobib kasvatamiseks avamaal, kiletunnelis ja kasvuhoones.

      ‘Gudleif’

pilt

      Aretatud Norras Bioforsk’is sortide ‘Cavendish‘ ja ‘Camarosa’ ristamisel. Sordina tunnustatud 2008. aastast. Pollis sordiuurimises 2010. aastast.

      VILJAD säravpunased, suured, koonilised, lühikese kaelaga, väga hea käitlemiskindlusega. Viljaliha tihe, mahlakas, hea maitsega, sisaldab 5,8 % suhkruid, 1,3 % happeid ja 58 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. PUHMIK keskmise kasvutugevuse ja tihedusega, lehelabad veidi ülespoole käändunud servadega. ‘Gudleif ’ on esialgsetel andmetel saagikas ja talvekindel sort.

      HAIGUSED. Suhteliselt vastupidav lehelaiktõbedele ja hahkhallitusele.

      ‘Lucy’

pilt

      Aretatud Suurbritannias East Mallingis. Valitud 1996. aastal seemikute hulgast, mille sugupuusse kuulusid sordid ‘Honeoye’, ‘Selva’ ja ‘Rapella’. Pollis sordiuurimises 2009. aastast.

      VILJAD punased, läikivad; esimesed väga suured ja ebakorrapärase kujuga, järgnevad suured, südamekujulised ja väga hea käitlemiskindlusega.Viljaliha mahlakas ja üsna hea maitsega, sisaldab 5,2 % suhkruid, 0,8 % happeid ja 78 mg C-vitamiini 100 g toorkaalu kohta. PUHMIK üsna jõulise kasvuga, tumerohelise lehestikuga, lehekesed kausja kujuga. ‘Lucy’ on saagikas, siiani hea talvekindlusega ning vihmad ei riku viljade kvaliteeti.

      HAIGUSED. Võrdlemisi vastupidav risoomimädanikule, mõõdukalt vastuvõtlik närbumistõvele ja jahukastele.

      ‘Marmolada’

      Aretatud Itaalias 1984. aastal seemiku ja ‘Gorella’ ristamisel.

      Levinud Põhjamaades. Pollis sordiuurimises 1997. aastast. Praegu sordikollektsioonis ei ole.

      VILJAD säravpunased, suured, koonilised, mõned ebakorrapärased, väga hea käitlemiskindlusega. Viljaliha helepunane, tihe, aromaatne, maitsev, sisaldab 8,3 % suhkruid, 1,1 % happeid ja 53 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. Hinnatud väga ilusate atraktiivsete viljade tõttu. PUHMIK keskmise tugevusega ja tihedusega, tütartaimi annab keskmiselt. ‘Marmolada’ on tagasihoidliku talvekindlusega, kuid võib soodsal talvitumisel anda head saaki.

      HAIGUSED. Hea vastupidavusega hahkhallitusele.

      KASVUOLUD. Karmimate ja lumevaeste talvede korral vajab katet.

      ‘Redcoat’

pilt

      Aretatud Kanadas 1948. aastal sortide ‘Sparkle’ ja ‘Valentine’ ristamisel. Pollis sordikollektsioonis 1975. aastast. Oli Eestis kasvatamiseks soovitatavate sortide nimekirjas aastatel 1980–1990.

      VILJAD säravpunased, esimestes korjetes suured, hiljem keskmise suurusega tömpkoonusjad, keskpärase käitlemiskindlusega.Viljaliha helepunane, tihe, hea magushapu maitsega, sisaldab 6,2 % suhkruid, 1,4 % happeid ja 66 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. Sobib nii laua- kui ka tööstusmarjaks. PUHMIK tugevakasvuline, tiheda lehestikuga, tütartaimi annab keskmiselt. ‘Redcoat’ on üsna saagikas ja talvekindel sort, puuduseks on viljade tagasihoidlik käitlemiskindlus.

      HAIGUSED JA KAHJURID. Hahkhallitusele, maasikalestale ja lehelaiktõbedele suhteliselt vastupidav.

      ‘Sallybright’

pilt

      Aretatud Suurbritannias East Mallingis. Valitud 2003. aastal. Sordil on keeruline sugupuu, millesse kuuluvad sordid ‘Alice’,‘Selva’ ja ‘Eros’. Pollis sordiuurimises 2010. aastast.

      VILJAD tugeva punase värvusega, suured, ühtlaselt koonilised, läikivad, lühikese kaelaga, tupplehed ülespoole käändunud, hea käitlemiskindlusega. Viljaliha keskmise tihedusega, mahlakas, hea maitsega, sisaldab 7,9 % suhkruid, 1,6 % happeid ja 76 mg C-vitamiini 100 g toormassi kohta. Sobib nii laua- kui ka tööstusmarjaks. PUHMIK jõulise kasvuga, püstine ja üsna kõrge. Õied on lehtedest kõrgemal, õisikuvarred pikad. ‘Sallybright’ on üsna saagikas ja siiani osutunud võrdlemisi talvekindlaks.

      HAIGUSED JA KAHJURID. Sordi kirjelduses pole märgitud, et ta oleks haiguste ja kahjurite suhtes resistentne, kuid siiani pole märkimisväärseid kahjustusi esinenud.

      ‘Sonata’(soovitussort 2010)

pilt

      Aretanud Bert Meulenbroek 1998. aastal Hollandis Wageningenis sortide ‘Elsanta’ ja ‘Polka’ ristamisel. Pollis sordiuurimises 2007. aastast. Eestis praegu suurtootmises üks levinumaid sorte. Kasvatamiseks soovitatavate sortide nimistus 2010. aastast perspektiivsordina.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную