Vabaduse raamat. 111 teost liberaalsest vaimuloost. Gerhard Schwarz

Читать онлайн.
Название Vabaduse raamat. 111 teost liberaalsest vaimuloost
Автор произведения Gerhard Schwarz
Жанр Философия
Серия
Издательство Философия
Год выпуска 2013
isbn 9789949332434



Скачать книгу

suremuse langust üldise elatustaseme vähemalt mõõduka paranemisega, mis tegi võimalikuks rahvaarvu kiire kasvu. Lisaks meenutab ta lugejale, et tööstusliku revolutsiooni moonutusi ei tohi võrrelda mitte talupoegliku idülliga, vaid neid tuleb käsitleda võrdluses alamkihtide varasema tõelise eluga. Paljude ühiskonna serval olnud inimeste, iseäranis laste jaoks olevat elu varem olnud veelgi armetum. Ennekõike näitab aga Ashton, et viletsuse faasidel, mida sageli seostatakse tööstusliku revolutsiooniga, polnud pistmist ei kiire tootlike jõudude arengu ega kurjade kapitalistide kuritegudega. Põhjus oli pigem majanduspoliitikas ja sõdades, mis tööstuslikku revolutsiooni ikka ja jälle aeglustasid.

      Seejuures viitab Ashton eelkõige Napoleoni sõdade pärandiks olnud teraviljaseadustele (Corn Laws). Teravilja võis importida ainult siis, kui selle hind oli Inglismaal tõusnud üle absurdselt kõrge läviväärtuse. Tugevasti ülehinnatud viljahinna tõttu olid normaalsed konjunktuurikõikumised paljude inimeste jaoks eluohtlikud. Ilma teraviljaseadusteta poleks olnud masinapurustajate ülestõusudele viinud ekstreemse viletsuse faase. Ashton tegeleb ka kapitali akumuleerumise teemaga. Ta kummutab kapitali esialgse akumulatsiooni marksistliku kujutamise de facto vargusena ja kirjeldab selle asemel edasipüüdlike käsitööliste säästlikkust, millele ajapikku lisandusid kaupmeestelt ja aegamisi tekkinud finantsinstitutsioonidelt saadud laenud. Mitte kõik Ashtoni analüüsi detailid pole pidanud vastu ajaproovile. Paljud teadlased näevad näiteks suremuse ja viljakuse koosmõju rahvastiku kiirele kasvule tööstusliku revolutsiooni alguses mõneti teistsuguses valguses. Kuid Ashtoni teedrajava teose põhjapanevad väited on kriitika üle elanud, kuigi veel mitte läbi löönud laia avalikkuse silmis.

Holger Schmieding

      Thomas S. Ashton. The Industrial Revolution 1760–1830. Oxford: Oxford University Press, 1997, 144 lk.

      Claude Frédéric Bastiat

      Der Staat – der grosse Fiktion (Riik – suur fiktsioon)

      Claude Frédéric Bastiat sündis 1801. aastal Prantsusmaal Bayonne´is. Ta kaotas varakult vanemad, teda kasvatas vanaisa ja 17-aastaselt hakkas ta tööle oma onu kaubandusfirmas. Igapäevase majanduse kõrval hakkasid teda huvitama filosoofia ja majandusteadus, ta uuris klassikaliste majandusteadlaste ja prantsuse füsiokraatide töid. Pärast vanaisa surma 1825. aastal andis pärandus talle materiaalse vabaduse intellektuaalseks tegevuseks, aga ka uute viljelusmeetodite ja tehnika proovimiseks põllumajanduses. 1831. aastal oli lühikest aega abielus Marie Clotilde Hiartiga, seejärel tõusis tema elus esiplaanile poliitika. Mugroni kantoni peanõunikuna [1833–1850] astus Bastiat välja vabakaubanduse eest resp. protektsionismi vastu ja, olles vastava üleriigilise ühenduse eesotsas, võttis praktiliselt üle vabakaubandusliikumise juhtimise Prantsusmaal. 1845. aastal ilmus tema majanduslike sofismide esimene ja 1848. aastal teine osa. Oli eestvedajaks majandusajalehtede väljaandmisel ja tegutses samuti ülikoolides. Bastiat suri 1850. aastal tuberkuloosi.

      „Sest, mu härra, mul pole küll au Teid tunda, aga ma vean kümme ühe vastu kihla, et Te mõtlete juba kuus kuud välja teostumatuid unistusi, ja kui Te midagi olete välja mõelnud, vean ma kümme ühe vastu kihla, et Te kohustate riiki neid unistusi teostama.” (lk 61)*

      „On veel olemas türann ja ohver, aga nende vahele seab end vahendaja – riik –, see tähendab, et seadus ise.” (lk 64)*

      Ei mingit riigi personifitseerimist

      „L´Etat” (Riik), mis on üks kõnealuses kogumikus käsitletavast kuuest artiklist, kuulub Bastiat´ hilisemate kirjutiste hulka. See ilmus revolutsiooniaastal 1848, seega sellel murrangute aastal, mil Bastiat – nördinud aastakümneid kestnud protektsionismi üle Prantsusmaal – sai Asutava Kogu liikmeks, pidi aga seal tunnistama, et poliitikat määravad tugevalt traditsioonilised protektsionistid ja uued interventsionistid. Anda nimetatud huvigruppide kätte selline instrument nagu ümberjaotav riik näis talle saatusliku ohuna. Bastiat´ artiklid teemal „riik” ning sellele lähedastel teemadel nagu „seadus” ning „õiglus ja vendlus”, mis ilmusid samal aastal, näitavad tema umbusku kollektiivsete otsustus- ja ümberjaotamismehhanismide ning inimeste vastu, kes näevad riiki mingit laadi organina, tegutsejana või „salapärase isiksusena”. Ta hoiatab, et „riigi selline personifitseerimine oli minevikus ja on tulevikus katastroofide ja revolutsioonide helde allikas”. Niisugune arusaam riigist viib tema arvates nii kaugele, et sellisena konstrueeritud riiki kasutatakse liialdatud ümberjaotamismängude huvides. Liiga kergelt andvat „riik” nõudvatele huvigruppidele kaitset, eeliseid ja raha ning võtvat selleks teistelt ära vahendid ja tegevusvabaduse. Riik – see on tema üks markantsemaid lauseid – on suur fiktsioon, mille poole igaüks püüdleb, et igaühe kulul elada. Orjuse ja rõhumise puhul olevat barbaarsus ilmselge, ent samas kerkivat küsimus, mida arvata rahvast, kes ei näi aimavat, et vastastikune rüüstamine on samuti rüüstamine, niisama kuritegelik, pealegi põhjustab riik raiskava vahendajana veel lisakulusid.

      „Riik on suur fiktsioon, mille poole igaüks püüdleb, et igaühe kulul elada.” (lk 64)*

      „Meie omaltpoolt mõtleme, et riik ei ole ega tohiks olla midagi enamat kui institutsionaliseeritud ühisvägivald, mitte kõikide kodanike instrument vastastikuseks allutamiseks ja rüüstamiseks, vaid vastupidi, et tagada igaühele talle kuuluv ning lasta valitseda õiglusel ja kindlustundel.” (lk 71)*

      Omast ajast ees

      Bastiat´ tekstid on isegi tõlkes nii originaalsed, sirgjoonelised ja kujukad, vahel lausa satiirilised ja poleemilised, et nende lugemine pakub ka meelelahutust. Ja ikka ja jälle jõutakse mõttele, et „tänapäeval on ju täpselt samamoodi”. Vaatamata sellele, et riiki oli tol ajal vähem kui tänastes heaoluriikides, on toimemehhanismides olnud vähe muudatusi. Lisaks on ajatu Bastiat´ didaktiline instrument „Mida nähakse ja mida ei nähta”. Protektsionistidele heidab ta alati ette, et need rõhutavad üksnes seda, „mida nähakse”: suuremaid sissetulekuid kodumaistele tootjatele, näiliselt päästetud töökohti ja tootmisharusid. See aga, „mida ei nähta”, olevat vähemalt sama tähtis: kõrgemad hinnad tarbijatele, tõusvad maksud, vähenev töötahe, vähem innovaatilisust, mahamagatud võimalused. Bastiat´d peeti ikka ja jälle ka hiilgavaks majanduspublitsistiks, ent tema vaist kõige eestkostetava ja vabadustvõtva suhtes ning kriitika kollektivistlike seisukohtade aadressil on andnud palju sellist, mis näiteks poliitika majandusliku teooria vallas hiljem teaduslikult läbi töötati. Omal ajal olid tema kirjutised laialt levinud, ta edendas Prantsusmaal vabakaubandusliikumist poliitiliselt ja intellektuaalselt, seda muuhulgas vaimustununa Manchesteri-liberalismi sihtidest ja edust võitluses protektsionismi vastu, mida ta nägi lähedalt oma külaskäigul Inglismaale 1845. aastal.

Beat Gygi

      Marianne & Claus Diem (Hrsg.). Der Staat – die grosse Fiktion. Ein Claude-Frédéric- Bastiat-Brevier. Thun: Ott, 2001, 174 lk.1

      Lord Bauer

      The Development Frontier (Arengu tõkked)

      Peter Bauer sündis 6. novembril 1915 Budapestis kihlvedude korraldaja pojana. Juudi päritolu katoliiklasena õppis esialgu kodulinnas juurat, et minna 1934. aastal õppima majandust Cambridge´i Gonville´i ja Caiuse kolledžisse. Kuulas loenguid, teiste seas ka John Maynard Keynes´i ja Joan Robinsoni, ilma et oleks omaks võtnud sealse ülikoolikeskkonna turuskeptilisi ja – vaenulikke ideid. Enda hinnangul arenes ta esialgu mõõdukast riigiinterventsionistist turumajanduslike ideede veendunud esindajaks. Arenguökonoomika juurde jõudis Bauer pigem juhuslikult. Teise maailmasõja ajal töötas firma heaks, mis tegeles kautšukiga tollases Briti koloonias Malaias ja sai hiljem stipendiumi, et uurida suhteid selles tootmisvaldkonnas. Lähtudes nendest uuringutest laiendas Bauer oma arenguökonoomilist mõttemaailma ja lõi veenva liberaalse arenguteooria, mis järeleandmatult paljastab interventsionistliku arenguplaanimise vead. Bauer sai 2002. aastal oma elutöö tunnustusena Cato Instituudi poolt asutatud Milton Friedmani auhinna. Auhinna üleandmine pidi toimuma 9. mail, kuid Bauer pidi selle auavalduse vastu võtma juba postuumselt. Ta suri nädal varem Londonis.

      „On ilmne, et vaesed kõige vähem arenenud riikides pole takistatud säästma ja investeerima



<p>1</p>

Siinkohal on tegemist Claude Frédéric Bastiat´ süstematiseeritud tsitaatide kogumikuga. Sama kirjastuse väljaandel on ilmunud ka analoogsed tsitaadikogumikud käesolevas raamatus esindatud Benjamin Constanti, Ludwig Erhardi, David Hume´i, Friedrich A. von Hayeki, Ludwig von Misese, Wilhelm Röpke, Alexander Rüstowi, Adam Smithi ja Alexis de Tocqueville´i kohta.