Mälestusi Laanekivi Manni lapsepõlvest. Anna Haava

Читать онлайн.
Название Mälestusi Laanekivi Manni lapsepõlvest
Автор произведения Anna Haava
Жанр Биографии и Мемуары
Серия
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 2011
isbn 9789949473113



Скачать книгу

te Kassolinnukest tunnete?“

      „Ei tunne!“ vastati.

      „Ma laulan siis seda,“ ütles Mann ja:

      „Kasso linnukesel muret:

      Kust ta saab, mis ta sööb?

      Kas ta nälga sureb?“

      algas ta kurval toonil – kuid jätkas kord-korralt ikka rõõmsamalt:

      „Tema loodab Looja pääle,

      Hüppab sääl, oksa pääl,

      Tõstab rõõmsalt hääle!“

      Sest Manni mõistes laulus mitte ei öeldud „Kas on linnukesel muret,“ vaid linnu nimi oli Kassolinnuke. Äi kodus, kui luges või laulis seda laulu, ütles ka „kassolinnukesel muret“ jne.

      Ja kuulajad Härma tagakambris ei seganud ka vahele, kiideti aina ja öeldi: „Tubli! Sõnad ja viis, kõik sul selged!“ Ning lasti lõpuni laulda too laul.

      „Kuid kas sa ka mõnd pulmalaulu mõistad?“ küsiti.

      Mann esmalt ei teadnud – mõtles ja vaatas Härma tagakambris veidi ringi, kus istus ja seisis palju pulmatädisid ja lellesid, ja siis korraga tuli talle meelde ka üks pulmalaul ning laulis ta oma õhukesel pool-viieaastase häälel, kuid suure südiduse ja kohase vaimustusega, nagu ta seda teisteltki inimestelt selle laulu puhul kuulnud ja tähele pannud.

      „Pulmad! jah pulmad!

      Hõissah! meil pulmad!

      Vaatke kena peiukest,

      Tema kõrval pruudikest,

      Kuidas mokke muigutavad,

      Oma silmi pilgutavad –

      Pulmad! jah pulmad!

      Hõissah! meil pulmad!“

      „Tubli tüdruk!“ kiideti nüüd veel kõvemini kui „Kassolinnukese“ aegu ja öeldi, et laulgu aga edasi.

      Kuid Manni edasi lauldes korraga, keset lauluaega hakati naerma! Kes mõned kihinal, kes ka suure häälega naerma!..

      Mann lauldes vaatas ühe pilgu ja sõnapäält jäi vait. Ise tahavad, klanivad, et laula, Mann, laula! Ja nüüd naeravad! Lauluaegu naeravad! Kodus lauluaegu kunagi ei naerdud.

      Kästi, klaniti küll veel edasi laulda, mõned kiitsid ja ise tegid tõsised näod – nagu suured inimesed vahest ikka teevad… Kuid Mann märkas küll, kuis nende tõsiste nägude alt nood teised näod ära tunda olid ja ta ei tahtnud enam – ei laulda ega säälgi olla:

      „Ma lähen õige ja vaatan, kus mu isa ja ema on – ja ma ei tahagi enam kaua siin pulmas olla!“ avaldas ta minnes pooldi enese ette ja peaaegu nutul…

      Aga ukse lävel vastas seisiski ema – oli parajasti ka sinna tulnud.

      Ivakese aja pärast teises kambris, kus ka palju rahvast oli, küsis Mann oma emalt poolsalaja:

      „Ema, kas sa kuulsid, kui nad naersid? Kas see pulmalaul, mis ma laulsin, ei ole jumalasõnalaul?“

      „Ei ole.“

      „Kas see on siis koeralaul?“

      „E-i – o-le,“ vastas ema viivitelles. Ta isegi hästi ei teadnud, kuhu liiki see laul arvata.

      „Aga miks nad siis naeravad? Ma ometi mõistan! Ja ise sunnivad ja klanivad, et laula aga!..“ ägestus tüdrukukene.

      „Vait!“ keelas ema, „See ei ole lastelaul – kuulame, mis isa ja teised sääl kõnelevad, mis poliitikat nad peavad.“

      Mann oleks hää meelega üsna isa juurde läinud ja tasakesi kuulanud, nagu ta kodus vahest, kui isa midagi jutustas või luges, seisis tema tooli taga, aga – siin ei julgenud. Siin oli nii palju võõraid inimesi, nii palju võõraid lellesid istus isaga ringis. Ja lapsed ei tohi ju iga kord minna ja olla nagu viiendaks rattaks.

      Ükspäev küllap varstiaegu pääle Härma pulma tuli Laanekivile kolm võõrast ja Mann kuulis, et need on ka Kullakverest Laari-Ann ja Aba-Sohvi ning – Miina, ja nad kõik kolm tahavad suvilisteks tulla.

      Isa ja ema aga kõnelesid omakeskis ja ütlesid, et kõiki kolme küll võtta ei saa – nii palju abi vaja ei ole. Andrese Anu juba on ja rohkem kui kaht suur-tüdrukut ei jõua Laanekivi pidada, eriti nüüd vaesel aastal.

      Aga ei Ann ega Sohvi ega Miina, ükski ei tahtnud ära minna. Ja Ann, kes kõige südim, ütles teistele:

      „Minge teie! Mina jään, mina tulin enne, teie tulite minu järele väravast sisse.“

      Sohvi ja Miina aga vaidlesid vastu, ütlesid, et Ann ise mingu! Nemad jäävad.

      Viimaks aga kõneles Ann ja samuti ka teised, Sohvi ning Miina:

      „Võtke meid kõiki! Võtke või söögi eest! – vaene aasta, kuhu meil on minna! Ja teil tööd on. Kui Jumal eeltuleval suvel jälle vihma ning vilja annab, eks siis peremees meile jõudumööda maksa ka palka.“

      „Kelle me jätame ehk kelle me ära saadame!..“ arutasid isa ja ema omakeskis. „Kõik nad on ausate vanemate lapsed ja tublid inimesed – ja ega nad ilma hädata endid pakkuma tulnud. Eks tööd jätku küll kõigile – Miina, kõige noorem, võiks karjas käia, kui ta, juba lugenud tüdruk, karjaseametit ei häbene.“

      Nii lepiti kokku, et maarjapäeval tulevad kõik kolm sisse. Ja ega maarjapäev enam kaugel olnud.

      Maarjapäev oli ju niikuinii pooldi püha ja suviliste sissetulek tõi omajagu elevust, andis sellele päevale nagu pidulikku ilmet – vähemalt Manni meelest tundus see nii. Uued inimesed, uudiseid Kullakverest jne.

      Enne üleminekut igapäevatööle ja – talitustele ema kõigepäält jagas tüdrukutele välja uued sitsirätid ja sitsijaki riide, mis selleks juba talvel harjuklaselt oli ostetud. Aga et nüüd üks inimene rohkem, kui ostmisel ette arvatud, tuli üks rätt ja üks jakitäis puudu. Miinal kui kõige nooremal kästi oodata, kuni vast kuhugi saab mindud, kust osta saab – küllap saab ilusamgi rätt ning jakk kui teistel! Harjuklasi nüüd kevadel küll enam ei käinud – need oma kelkude ja kaubakastidega olid juba üle Peipsi – koju läinud.

      Ema tõi välja ja jagas ka ära pandud töörõivad. Need olid küll juba sügisel kõik pestud ja värskendatud, kuid ikkagi enamalt jaolt juba kulunud ja vanad, kõlbulikud mustema töö jaoks. Sellep kõneldi ka uutest, kõneldi lõngadest ja kangastest, mis tulid nüüd kevadel enne suurt tööd kohe kududa.

      Naerdi ja naljatati sääljuures isegi, et just vaesel aastal Laanekivil nüüd neli neitsikut! Aga küll Jumal annab jälle vihma ja vilja ning äraelamist kõigile.

      Sauna-Mari mäele tulles naljatati ka kohe ja öeldi:

      „Noh, Mari, kus maarjapuna? Sind vaja kinni siduda! Ja too aga oma punapudel taskust välja!“

      Mari, tüse ja lühedavõitu, „nagu pakuots“, kuis ema vahest ütles – Mari aina naeris:

      „Hiljaks jäite! Miks te hommikul aegsasti mind äratama ei tulnud? Sidunud mind sängisamba külge, siis muidugi poleks te ilma jäänud. Aga nii jõin üksi ära! Ja, tšort, kas mul vast puudu on maarjapunast põskedel!“ kõneles Mari oma mehisel häälel ja kombel. Pääs oli tal valge pikk-narmastega Narva sall, mille otsad ühel pool üle õla rippusid, ning seljas must, topitud ja taskudega „pukski“ palit – kõik Narva värk. Sest Mari, Anu sõsar, ehk küll säältsamast lähedalt, Metsanukast pärit, oli siiski poolestsaadik Narva inimene, nimelt Narva vabriku-inimene.

      „Ah nüüd hakkad siis varsti jälle Narva poole vaatama?“ küsiti.

      „Jah, vaja kuulata mõnd voorimeest, kes sinnapoole minekul, siis muudkui komps kokku ja padavai kaasa! Mis kometit ma siin sedasi guläitan ja vahin! Narvas, pašalui, nüüd tööd saab – mulle toodi teade. Ja kui sääl robutada, nii et ihu kuum nagu samovar – polutskapäeval sul ikkagi oma kõva kopik käes.“

      „Jah,“