Название | Minu Soome |
---|---|
Автор произведения | Kaja Saksakulm Tampere |
Жанр | Книги о Путешествиях |
Серия | |
Издательство | Книги о Путешествиях |
Год выпуска | 2010 |
isbn | 9789949479245 |
Palga poolest oleks Professor võinud ju iga päev ka tavalise hinnaga grillkana süüa, kuid see on põhimõtte küsimus – mitte laristada. Ja kui nüüd natuke veel analüüsida minu Professori, korraliku kõrgepalgalise Soome intelligendi tarbimisharjumusi, siis kannab ta umbes 20 eurot maksvaid odavpoest Lidlist ostetud kingi, kampsun tema seljas on aastaid ikka see üks ja sama, nagu ka pluusid ja püksidki. Kodus püüab ta teha enamiku töid ise – remondi, ehitamise, koristamise. Vaid autot parandab naabrimees, sest seda Professor ise ei oska ja naabrimees teeb odavalt. Auto, millega Professor sõidab, kuuluks Eestis romulasse. Tõsi – minu Soomes olemise ajal vahetas Professor oma vana romu natuke uuema romu vastu, millel olid ka igasugu „rullnokalikud kaunistused”, kuid sisuliselt ei tekkinud Professori perre staatuslikku uut sõiduriista. Ikka vaid natuke vähem remonti vajav vana Opel oli see nn uus auto, millega asju aeti ja oma elu lihtsustati. Sageli tuli professor ka liinibusiiga tööle, sest nii oli odavam.
Professori Naisel muidugi oli natuke uuem auto – sest tema pidi lapsi transportima ja ei saanud riskida, et ta oleks kuskile teele katkise autoga ukerdama jäänud. Tema sõitis uue Škodaga.
ARUSAAMINE
Kas te olete kunagi mõelnud, mida tegelikult tähendab see, kui perekonnas on keegi tõsiselt haige, ja niimoodi, et sellest haigusest ei paranegi? Või kui teie perekonnas on keegi teistest oluliselt erinev kas siis oma välimuse või sisemise olemise poolest? Mul on olnud see kogemus lapsepõlvest saadik ja ma arvasin teadvat, mida see kõik tähendab – kuid võta näpust.
Professori perel on tõsine elukogemus. Nende Vanem Tütar põeb autismi, täpsemalt – Aspergeri sündroomi. See on keeruline haigus. Ja pean ausalt tunnistama, et selle haigusega kohanemine oli keeruline. Ave kohanes väliselt siiski väga kiiresti ja hästi. Ma ei tea, mida ta küll oma sisimas mõtles või tundis– kunagi hiljem, kui talt küsisin, mis oli tema esimese Soomesügise kõige suurem kogemus, vastas ta:
„See, kuidas Professori Vanemast Tütrest aru saada.”
Kuid tegelikkus kujunes selliseks, et Ave suhtes tekkis tüdrukul sümpaatia, ja üsna kiiresti klammerdus ta omal abitul moel tema külge, igatses ja tundis huvi ning näitas üles omapoolset initsiatiivi, et suhelda. Ja see oli ilus sõprus, siiras ja omakasupüüdmatu. Hoopis teises dimensioonis toimuv kui see, millega me igapäevaselt oma argielus harjunud oleme.
Mida siis tähendab elada koos Aspergeri sündroomiga? Autismil on palju erinevaid vorme ja avaldumisviise, kuid midagi on ka sellist, mis on kõikidele seda haigust põdevatele sarnane. Näiteks ei ole neil soovitatav närveerida. Autistidele võib traumeerivalt mõjuda iga uus asi – ka positiivne asi sealjuures –, iga liiga järsk või valjult öeldud sõna või lause, võõrad inimesed, võõrad olukorrad. Samuti on nende kõne ja eneseväljendus sageli segane ja sellest saab aru vaid siis, kui oled juba harjunud kuulama. Probleem on ka kontakteerumine ja sotsialiseerumine. Ses mõttes oli minu ja Ave perrevõtmine Professori ja tema Naise jaoks omamoodi risk: kuidas nende tütar sellest üle saab ja kuidas ta meid omaks võtab ning kas meie sealolek põhjustab ehk soovimatuid hüsteeriahooge?
See tüdruk oli väga tundlik ja hellust otsiv: „Halaamme!” (kallistame) oli tema kõige sagedasem sõna. Kallistada tahtis ta tõepoolest kogu aeg. Ja eriti terroriseeris ta sellega oma ema.
„Lopeta nyt, heti!” (jäta kohe järele) oli Professori Naise kaitse lapse kallistuste eest. Väidetavalt oli selline tõrjumine vajalik, sest labiilse meelelaadiga piiga ei suutnud end pidurdada ja ka ilusad asjad võisid tõepoolest viia kontrolli kadumiseni.
Üle kõige aga armastas Professori Vanem Tütar kolme asja – šamaanitrummiga saami laule laulda, musta pipart süüa – peotäite kaupa ja hulgi korraga – ning nõusid nõudepesumasinasse panna. See viimane oligi tema töö koduses majapidamises. Ja kõigile vähegi nõusoleku andnud inimestele oli ta valmis esitama saami joigusid, mis, tuleb ausalt tunnistada, olid fantastilised.
Sel meie Professori perekonna juures elamise sügisel oli nende Vanem Tütar läinud uude kooli. Põhikool oli lõpetatud ja pere tahtis, et tüdruk tegeleks millegagi edasi, et ei tekiks katkestust õpingutes. Oma haiguse ja selle spetsiifika kohta oli ta väga tubli. Oli käinud tavakoolis ja õppinud iseendaga hakkama saama. Oskas päris hästi inglise keelt ja natuke ka rootsi keelt. Ja mis kõige tähtsam – oli õppinud sotsialiseeruma. Tal oli ka juba poikaystävä (poiss-sõber), kes põdes ka autismi ja vanemate abiga oli neil päris tihe omavaheline suhtlemine – ühised väljasõidud nädalavahetustel (koos emadega muidugi), üritused, teatrid ja nii edasi. Nii et jah, uus kool, uued inimesed ümberringi, ja siis veel meie uued näod neil kodus. Tegelikult võis see olukord olla tüdruku jaoks päris keeruline, sest meil õnnestus üsna mitu korda näha ka seda, kuidas tal emotsioonide ajel „pind alt ära kadus”. Sellistel juhtudel hakkas ta hüsteeriliselt nutma, mis sarnanes kohati ka karjumisega. Tema väljaöeldud sõnadest said aru ainult need, kes olid harjunud aru saama. Kogu selle protseduuriga kaasnes ka füüsiline ärritus – ta katsus oma erinevaid kehaosi, kitkus juukseid ja tegi iseendale meelega haiget – näpistas ja tagus ennast. Kuid see läks jälle mööda. Natuke kiirendas ataki möödumist see, kui isa kurjemat häält tegi ja ta jõuga üksinda teise tuppa eraldas.
Peab tunnistama, et sel perekonnal olid tõesti raudsed närvid. Eks igaüks peab tõepoolest oma risti kandma, aga oluline on, milline on eelhoiak. Kui raskusest tehakse raskus ka mõtetes, siis ei tule midagi head välja.
Professori pere näide on siin ilmselgelt positiivne. Ma küll ei tea, kuivõrd nende hinge on varjule jäänud muret ja ängi – ega seegi võimatu ole, et avalikult näidatakse välja üht, aga tegelikult tuntakse midagi muud, sest soomlased on head tegelike mõtete ja tunnete varjajad, kuid see positiivsuse väljapoole näitamine on omamoodi ka tegelik positiivsus. Iga hea mõte, olgu see siis kasvõi vaid teistele näitamiseks tehtud ja mõeldud, sünnitab omakorda juurde positiivset energiat ning iga enda sisse peidetud negatiivne mõte säästab maailma negatiivsusest, kuigi piinab seda mõtte kandjat ennast sisemiselt.
Professori Vanema Tütre uude kooli sisseelamise nädalad olid kogu perele veidi närvilised, kuid huvitavad. Uus kool oli kristlik kool ja seal oli väga kirju õpilaskond, enamikus probleemidega noored. Esimesed nädalad käis tüdruk koolis väiksema koormusega ja Professori Naine käis koolikaaslastele rääkimas Aspergeri sündroomist ja autismist. See oli minu meelest armas, et kool sedasi iga õpilase eripäraga arvestas, ja mis peamine, selle eripära ka lahti soovis seletada. Eks need koolikiusamised ju tavaliselt sellest tulevadki, et keegi on teistest erinev, ja kuna asjast ei teata, ei saada aru, siis olenevalt intelligentsuse tasemest ka reageeritakse.
Pere ja kooli püüdlused tüdrukut ja uusi koolikaaslasi integreerida olid aga tulemuslikud. Kui me kunagi hiljem ühel laupäeva pärastlõunal Professori naisperega linnas Kompassil2 kohtusime ja jutlema jäime, siis möödus meist kamp üsna „karvaseid” noori, kellest üks äkki sõbralikult meie poole lehvitas ja hõikas: „Moikka!” Seepeale märkasid teisedki „karvased” meid ja tulid kallistama Professori Vanemat Tütart nagu vanad head kamraadid kunagi. Tüdruk oli väga õnnelik. Oli ilmselge, et ta on koolikaaslaste poolt omaks võetud. Eks elus on sageli nii, et peame õppima erinevustega koos elama. Lihtne on olla omasugustega, aga elu saab kunstiteoseks vaid siis, kui suudame tolereerida erinevusi.
Professori pere juures saunas elasime kaks nädalat. Siis kuulis kolleeg Anu, kes meil osakonnas tookord asjaajamisega ja muu sekretäritööga tegeles, et me sedasi seal saunas elame, ja hankis meile kiiresti omaette elamispaiga – meie õnneks oli üks ülikooli külaliskorteritest Puistokatu tänaval vaba ja saime sinna sisse kolida. Nüüd tagantjärele tean, et mul oleks võimalus olnud kohe taolisesse külaliskorterisse elama
2
Linlaste traditsiooniline kohtumispaik Jyväskylä jalakäijate tänava keskel, kus Sokos ja Jyväskeskus ja teised kaubanduskeskused kokku saavad. Põhja suunas on Jyväskylä Lyseo vana arhailine hoone ja lõuna suunast paistab Jyväsjärv, ja koha tunneb ära selle järgi, et kõnniteekividest ongi suur kompass laotud.