Pereettevõtluse käsiraamat. Urmas Arumae

Читать онлайн.
Название Pereettevõtluse käsiraamat
Автор произведения Urmas Arumae
Жанр Самосовершенствование
Серия
Издательство Самосовершенствование
Год выпуска 2015
isbn 9789949963119



Скачать книгу

pole õige kujutleda, et see on tingimata paarisuhe, kus abiellunud on üks mees ühe naisega. Minevikus on esinenud ja praegugi kohtab mitmeid variante, mille jaoks on kasutusel ka vastavad terminid. Monogaamia ehk ainuabielu – ühe mehe ja ühe naise vaheline abielu (valitsenud Euroopas sajandeid). Bigaamia ehk kaksikabi-elu – ühe mehe samaaegne abielu kahe naisega / ühe naise samaaegne abielu kahe mehega. Polüandria ehk mitmemehepidamine – ühe naise samaaegne abielu mitme mehega. Polügüünia ehk mitmenaisepidamine – ühe mehe samaaegne abielu mitme naisega. Polügaamia ehk mitmikabielu – mehe või naise samaaegne abielu mitme vastassoost isikuga (Kullassepp, Kraav ja Kagadze 2007).

      Joonis 5.

      Sugulussuhted ehk põlvnemissuhted ehk veresugulus ehk geneetilised suhted on vikipeedia35 järgi organismide järglaste ja eellaste vahelised suhted. Sugulussuhete hulgast tähistatakse või peetakse oluliseks eri kultuurides erinevaid suhteid. Eesti kultuuriruumis on inimeste sugulussuhete tähistamisel kasutusel järgmised nimetused: 1) esimese astme sugulus: isa ja ema – koos vanemad ning poeg ja tütar – koos lapsed; 2) teise astme sugulus: vend ja õde, poolvend ja poolõde – kõik koos õved, vanaisa (isa või ema isa) ja vanaema (isa või ema ema) – koos vanavanemad, lapselaps (pojapoeg, pojatütar, tütrepoeg, tütretütar); 3) kolmanda astme sugulus: onu (isa või ema vend – ka lell, kes on isa vend), tädi (isa või ema õde – ka sõtse, kes on isa õde),vanavanaisa (vanaisa või vanaema isa), vanavanaema (vanaisa või vanaema ema), lapselapselaps, õepoeg, õetütar, vennapoeg, vennatütar; 4) neljanda astme sugulus: nõbu (onu, lelle, tädi või sõtse laps, nagu: onupoeg, onutütar, tädipoeg, täditütar); 5) viienda astme sugulus: vaarisa (vanavanemate meessoost eellane), vaarema (vanavanemate naissoost eellane), kõuk (eellane).

      Pere (samuti klassikalise käsitluse järgi) tähendab ühte leibkonda kuuluvate, ühises majapidamises elavate inimeste kogumit, kelle hulka kuuluvad perekonnaliikmed ja teised iseseisva majapidamiseta isikud (varem nt teenijad, keda tänapäeval nimetatakse koduabilisteks). Ka talu (koos selle elanikega, sh sulastega) on pere.

      Erinevate allikate põhjal võib öelda, et eristatakse erinevaid pere liike nagu 1) lihtpere (üks perekond); 2) laiendatud pere (perekond koos üksiksugulastega); 3) liitpere (koosneb mitmest koos elavast perekonnast), aga ka 4) üksikisik (kui on teised pereliikmed üle elanud) ning 5) kooselurühm (õed-vennad elavad mingitel põhjustel koos)36.

      Joonis 6.

      Mis on suurpere (ka laiendatud pere)? Lihtsalt öeldes sugulussuhtes olevate perede ühendus koos hõimlastega. Mõnikord nimetatakse suurpereks lihtsalt ka suurt peret, kus on palju lapsi, kuid autor sellist lähenemist raamatus ei kasuta.

      Hõimusuhete all mõistetakse abiellumise kaudu tekkivaid suhteid, mis ei ole veresuguluse suhted. Öeldakse ka, et tegemist on abiellumise kaudu tekkinud sugulusega.

      Hõimusuhete tähistamiseks on eesti keeles vikipeedia37 järgi kasutusel järgmised nimetused: 1) abikaasad kui esimese astme hõimlased; 2) ämm (naise või mehe ema), äi (naise või mehe isa), väimees (tütre mees) ja minia (poja naine) kui teise astme hõimlased; 3) nääl (naise vend), käli (naise õde), küdi (mehe vend), nadu (mehe õde) ning langud (mehe ja naise vanemad omavahel) kui kolmanda astme hõimlased; 4) kälimees (naise õemees) ja kälis (mehe vennanaine) kui neljanda astme hõimlased.

      Joonis 7.

      Inglise keeles ei tehta perel ja perekonnal kui mõistetel vahet. Siiski räägitakse n-ö vahetust perest (immediate family), mille moodustavad abikaasa, vanemad, lapsed, õed-vennad, ja laiendatud perest (extended family), kuhu kuuluvad ka vanavanemad, tädid-onud, nõbud, venna- ja õepojad ning – tütred, poolõed ja – vennad.

      Suures plaanis tuleb asuda seisukohale, et tugevad ja edukad pered ja perekonnad ei kulge siin ilmas juhuslikult ja kobamisi, vaid nad tegutsevad sihikindlalt oma õnne ja edu nimel, tuginedes ajaloolisele perepärandile38.

      Perekond ei ole anonüümne – selle liikmed teavad üldjuhul kõigist kõike. Sellisena on perekond nagu liim, mis hoiab pereliikmeid koos. Mida parem liim, seda paremini koos hoiab.

      Toetudes hea tuttava ja Eesti restoranikultuuri grand old man’i Dimitri Demjanovi ütlemisele, tuleb tõdeda, et ka pereettevõtluses anonüümsus puudub: „Kui pereettevõttes kõik pereliikmed enamasti teavad, mida nad hästi oskavad, siis nad teavad ka seda, mida nad ei oska. Anonüümses äris on keerulisem. Enamasti ei teata selles äris inimeste tegelikku potentsiaali ega seda, kuhu seda rakendada. Puudub siduv jõud ja sedamoodi kaob ära kõik püsiv. Alles jääb ajutine. Ajutine interjöör, kokk, kelner, kondiiter.” Ka Dima räägib sellest liimist, mis pereettevõttes pere näol on ja mida tavaettevõtetes ei ole.

      Autorid (Kenyon-Rouvinez ja Ward 2005) on loetlenud ja kirjeldanud mitmeid strateegiaid, millega tuleks perekonna kontekstis tegeleda, et paremat liimi keeta. Käsitlust on leidnud abielu-, naise – , ema-, surma- ja pärandi-, sotsiaalsed, kultuuri- ja haridus-, väärtus-, värbamis- ja nepotismistrateegiad.

      Kuna mõistet „ettevõtlus” seadus ei tunnista, saime eespool kokkuvõtvalt väita, et mõiste „ettevõtlus” puhul pole tegemist õigusmõistega. Sama lugu on ka mõistega „pere”. Mõiste „perekond” leiab seaduses kasutamist, kuid seda ei määratleta – ei öelda, mida see seaduse mõttes tähendab. Seega on mõiste „perekond” puhul tegemist määratlemata õigusmõistega.

      Millised on perekonna ülesanded?

      Eri maade ja ajastute pikas jadas valitseb perekonna arengus, rollis, normides, kommetes ja vastavas seadusandluses niisugune kirevus ja mitmekesisus, et on väga raske välja tuua ühiseid tendentse. Üks on siiski kindel: ehkki perekond on sajandite jooksul läbi teinud suuri muutusi, on ta siiski säilinud ja mängib inimeste elus siiani olulist rolli.

      Enamik täiskasvanuid tunneb end olevat seotud kahe perekonnaga – kasvuperega ja enda loodud perekonnaga. Kasvupere suhted, mõjud ja sündmused saadavad meid kogu elu. Me pöördume mõttes nende juurde tagasi, meenutame ja analüüsime, hindame ja võrdleme lapsepõlvekodus toimunut nende perekondade ja kodude eluga, millega eluteel kokku puutume. Seda on kasulik meeles pidada ka pereettevõtluse kontekstis, sh põlvkonnavahetuse planeerimisel. (Kullassepp, Kraav ja Kagadze 2007).

      Abielul põhineva perekonna puhul, mille moodustavad abikaasad ja nende järglased, tuuakse sageli funktsioonidena välja järgmised ülesanded: 1) ühiselu kindlustamine ja seksuaalsuse kontroll; 2) tööjaotus; 3) laste kasvatamine lähedase kooselu õhkkonnas; 4) kultuuri õpetamine/edasiandmine järgnevale sugupõlvele.

      Paistab, et perekonna põhifunktsioonid on küllaltki püsivad. Siiski mõned perekonna funktsioonid tõusevad ühiskonna muutudes rohkem esile, teised säilivad samasugusena kui ühiskonna varasematel arenguastmetel, aga nende täitmise viis on muutunud.

      Perekonna peamiste funktsioonidena toovad autorid välja järgmised: 1) soojätkamisfunktsioon (see on sajandeid olnud perekonna olulisimaid funktsioone); 2) seksuaalfunktsioon (see on perekonnal samuti olnud nii traditsioonilises kui ka modernses ühiskonnas, see on taganud abielupaari seksuaalsuse õiguspärase väljendamise); 3) majanduslik funktsioon (mis on ilmselt väga kaua olnud üks perekonna loomise põhipõhjusi); 4) sotsialiseerimisfunktsioon (see on eelkõige vajalike sotsiaalsete, sh kooseluga seotud normide, reeglite, oskuste ja tegevusmallide õpetamisel lastele); 5) hoolitsus (just perekonnas saadakse kogemus hoolitsemisest ja hoolitsetud olemisest – siin väljenduvad vabamalt inimeste nõrkused, hädad ja haigused); 6) hariv/kultuuriline funktsioon (see on suunatud iga pereliikme, eriti aga lapse tunnetushuvi ergutamisele ning teadmiste ja oskuste vahendamisele) ning 7) turvalisuse pakkumine (üks kodu



<p>35</p>

Elektrooniliselt leitav: http://et.wikipedia.org/wiki/Sugulussuhted

<p>36</p>

Eesti Entsüklopeedia, 7. (1994) Tallinn, Eesti Entsüklopeediakirjastus, lk 253

<p>37</p>

Elektrooniliselt leitav: http://et.wikipedia.org/wiki/Sugulussuhted

<p>38</p>

Siinkohal ei mõelda pärandi all (ainult) vara, vaid peamiselt seda nähtamatut, mis teeb perekonnast perekonna, sh DNA-d.