Jumala riik on teie sees. Lev Tolstoi

Читать онлайн.
Название Jumala riik on teie sees
Автор произведения Lev Tolstoi
Жанр Биографии и Мемуары
Серия
Издательство Биографии и Мемуары
Год выпуска 2016
isbn 9789949391622



Скачать книгу

purustamise järel 18. sajandi lõpul kutsus keisrinna Jekaterina II Preisimaal tagakiusatud usulahu liikmeid Ukraina steppe rahvastama, kinkides neile läbisõidul olnud soldatite majutamise ja toitmise eest vastutasuks õiguse oma usule ning vabastades nad sõjaväeteenistusest. 1874. a muutis Aleksander II kõik kolonistid Vene impeeriumi aladel väekohuslasteks, mispeale lahkus suur osa mennoniite USA-sse ja Kanadasse. Hiljem Vene kodusõja ning järgnenud nõukogude võimu perioodil sattusid saksa kolonistid Ukrainas süstemaatilise vaenamise ohvriks.

      25

      Ap 5:1–10.

      26

      Ap 8:9–24.

      27

      Mt 21:12–13.

      28

      Mt 10:15.

      29

      Johannes Kuldsuu (Chrysostomos) (347–407) – Konstantinoopoli peapiiskop ja kirikuisa.

      30

      Vt Milles seisneb minu usk?, Tallinn 2011, V pt.

      31

      Jh 11:50.

      32

      Tean vaid üht artiklit, mis pole sõna otseses mõttes kriitika ja mis käsitleb sedasama teemat ning, pidades silmas minu raamatut, mõnevõrra taandub sellest üldisest definitsioonist. See on Troitski brošüür „Mäejutlus“ (Kaasan). Autor [Fjodor Troitski] tunnistab ilmselgesti Kristuse õpetust selle tõelises tähenduses. Ta ütleb, et käsk kurjale vägivallaga mitte vastu panna tähendab seda, mida ta tähendab, nagu ka käsk vandest; ta ei eita nagu teised Kristuse õpetuse tähendust, kuid kahjuks ei tee tollest tunnistusest neid hädatarvilikke järeldusi, mis meie elus iseenesest Kristuse õpetuse seesuguse mõistmise puhul peale kipuvad. Kui kurjale vägivallaga vastu panema ning vannet andma ei pea, siis on loomulik, et igaüks küsib: kuidas on lood sõjaväeteenistusega, vandetõotusega? Neile küsimustele autor aga vastust ei anna, kuigi vastama peab. Kui aga vastata ei saa, siis on parem juba mitte rääkidagi, sest rääkimata jätmine sünnitab eksitust. (Tolstoi märkus.)

      33

      Frederic William Farrar (1831–1903) – anglikaani vaimulik ja kirjanik.

      34

      Securus judicat orbis terrarum– „küllalt on maailma (s.t katoliku kiriku) arvamusest“ oli kirikuisa Augustinuse vastulause, mis tugines veendel, et Püha Vaim tegutseb vaid katoliku hierarhides, kiriku ühteheitmist Rooma riigivõimuga vastustanud donatistidele.

      35

      Kohtupeegel ehk kohtukull (зерцало) – Peeter I käsul Venemaa õigussüsteemis kasutusele võetud kolmetahuline jalgadega atribuut istungilaual, mis pidi sümboliseerima kohtumõistmise õiguspädevust. Püstprisma külgedele olid kinnitatud trükitud lehed tsaari kohtupidamisseadlusega.

1

„Declaration of Sentiments, adopted by the Boston Peace Convention“ (siin ja edaspidi tõlkija märkused, kui pole märgitud teisiti).

2

Originaalis: declaration – deklaratsioon.

3

Originaalis: American citizens – Ameerika kodanike.

4

Originaalis: jacobinical doctrine – jakobiinlikku doktriini.

5

„Sellepärast, et maailm Jumala tarkuse varal ei tundnud ära Jumalat tarkuse abil, oli Jumala meelepärast päästa totra jutluse kaudu need, kes usuvad.“ (1 Ko 1:21)

6

„Consistency with a Vengeance“.

7

Originaalis: 2,7 miljonit orja.

8

Tolstoi märkus.

9

How many does it take to metamorphose wickedness into righteousness?

10

Vabatõlge mõningate vahelejätmistega. (Tolstoi märkus.)

11

Mt 5:38–40.

12

Mt 21:12–13.

13

Petr Chelčický (1390–1460) – tšehhi kristlik mõtleja, kes oma aja kohta erakordselt haritud talupojana kirjutas kümneid raamatuid, millest enamik käsikirjast kaugemale ei jõudnudki, ja kus ta käsitles kristluse ja vägivalla ning võimu kokkusobimatust.

14

Aleksandr N. Põpin (1833–1904) – Peterburi Teaduste Akadeemia kirjandusloolane ja etnograaf.

15

An Inquiry into the Accordancy of War, with the Principles of Christianity, London 1823–1824.

16

Üleüldise sõjaväekohustuse viis osana sõjaväereformist, mis oli tingitud Krimmi sõja katastroofist, Venemaal sisse keiser Aleksander II 1874. aastal, mil armeesse hakati 15-aastaseks teenistuseks (millest 7 aastat tegevteenistuses) kutsuma 21-aastaseid noormehi. Mitte kõiki värvatuid ei võetud teenistusse – nende hulk tulenes aastasest tarvidusest. Teenistusaeg lühenes vastavalt omandatud haridustasemele (kuni poole aastani kõrgelt haritute puhul). Paari aasta pärast kahanes teenistusaeg 5 aastale.

17

Tolstoi märkus.

18

Originaalis väljendub Dymond jõulisemalt: „Ma usun, et seda tüüpi arutluskäikudel lubatakse tahtlikult saada südametunnistuse opiaatideks.“

19

Originaalis: „Kui valitsus käsib teil süüdata teie naabri omand ehk heita ta kuristikku, kas te täidate käsku?“

20

Raamatu täielik pealkiri on „Non-Resistance Asserted or the Kingdom of Christ and the Kingdom this World Separated and No Concord Between Christ and Belial“.

21

Originaalis: „… peavad oma kohuseks minna edasi ja taluda laagrielu kõiki raskusi, seada ohtu tervis, elu ja ihuliikmed oma maa ja valitsuse kaitseks.“

22

Ap 4:19 parafraas.

23

Nikolai Muravjov-Karski (1794–1866) – Venemaa Kindralstaabi kapten, kuulsa dekabristi Aleksandr Muravjovi vend.

24

Mennoniidid – Madalmaadest alguse saanud anabaptistlik liikumine. Krimmi khaaniriigi purustamise järel 18. sajandi lõpul kutsus keisrinna Jekaterina II Preisimaal tagakiusatud usulahu liikmeid Ukraina steppe rahvastama, kinkides neile läbisõidul olnud soldatite majutamise ja toitmise eest vastutasuks õiguse oma usule ning vabastades nad sõjaväeteenistusest. 1874. a muutis Aleksander II kõik kolonistid Vene impeeriumi aladel väekohuslasteks, mispeale lahkus suur osa mennoniite USA-sse ja Kanadasse. Hiljem Vene kodusõja ning järgnenud nõukogude võimu perioodil sattusid saksa kolonistid Ukrainas süstemaatilise vaenamise ohvriks.

25

Ap 5:1–10.

26

Ap 8:9–24.

27

Mt 21:12–13.

28

Mt 10:15.

29

Johannes Kuldsuu (Chrysostomos) (347–407) – Konstantinoopoli peapiiskop ja kirikuisa.

30

Vt Milles seisneb minu usk?, Tallinn 2011, V pt.

31

Jh 11:50.

32

Tean vaid üht artiklit, mis pole sõna otseses mõttes kriitika ja mis käsitleb sedasama teemat ning, pidades silmas minu raamatut, mõnevõrra taandub sellest üldisest definitsioonist. See on Troitski brošüür „Mäejutlus“ (Kaasan). Autor [Fjodor Troitski] tunnistab ilmselgesti Kristuse õpetust selle tõelises tähenduses. Ta ütleb,