Астрономія. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Астрономія. Дитяча енциклопедія
Автор произведения Отсутствует
Жанр Книги для детей: прочее
Серия
Издательство Книги для детей: прочее
Год выпуска 2005
isbn



Скачать книгу

природи перебуває в постійному русі, від якого як тільки в голові не паморочиться!

      Шалений хоровод, або Наше місце у Всесвіті

      Ви любите швидкість? Це захоплююче відчуття, коли тебе відносить кудись дуже далеко. Ми можемо переживати це відчуття знову і знову, і воно завжди буде чимось відрізнятися. Але ми можемо відчувати швидкість і сидячи на місці. Як? Дуже просто – у перегонах за новими знаннями!

      Певно, вам зараз здається, ніби ви просто сидите та читаєте цю книгу. Але ж ви просто не уявляєте собі, в якому шаленому хороводі берете участь від самого вашого народження дотепер і братимете у майбутньому.

      По-перше, наша рідна планета обертається навколо власної осі, що спричиняє зміну дня і ночі. Як вам, напевне, відомо, наша планета робить один оберт за 24 години. Сферична форма Землі спричиняє різну швидкість обертання для спостерігачів, що знаходяться на різних широтах. Так, для точки, що відповідає нульовій широті (Північний або Південний полюси) швидкість, зумовлена добовим обертанням Землі, дорівнюватиме 0 км/год. На екваторі ж вона, навпаки, буде максимальною – близько 1650 км/год. Для спостерігача, що знаходиться на широті нашої держави (біля 50° північної широти), швидкість, спричинена добовим обертанням, дорівнюватиме близько 1300 км/год. Тобто тільки тому, що Земля обертається навколо своєї осі, ви постійно рухаєтеся зі швидкістю, близькою до швидкості надзвукового лайнера!

      На різних широтах ми обертаємося з різною швидкістю

      Земля обертається навколо Сонця зі швидкістю понад 100тисяч кілометрів за годину!

      Але це ще не все. Земля, по-друге, обертається навколо Сонця, що призводить до змін пір року на нашій планеті. Орбіта Землі майже кругова: максимального віддалення від Сонця ми досягаємо у червні, коли наша планета відходить від нього на 152,1 мільйона кілометрів, а максимально наближаємося до Сонця у грудні на відстань близько 147,1 мільйона кілометрів. Середня наша відстань від Сонця, таким чином, сягає 149,6 мільйонів кілометрів. Це – одна з фундаментальних величин у сучасній астрономії, яка отримала назву «астрономічна одиниця» (скорочено а. о.). Середня швидкість обертання Землі своєю навколосонячною орбітою дорівнює 108 000 км/год. Додайте це до осьового обертання! Відчуваєте швидкість?

      I, нарешті, по-третє, наша Сонячна система обертається навколо центра Галактики. Звісно, видимі швидкості обертання будуть різними і залежатимуть від того, відносно чого ця швидкість вимірюється. Наприклад, якщо взяти найближчі до нас зорі, то ми будемо рухатися повз них зі швидкістю близько 70 000 км/год – це майже в 3 рази швидше за супутники, що обертаються навколо Землі! Але ж усі зорі знаходяться у постійному русі, тому сказати, що ми рухаємося відносно них, буде так само вірно, як і сказати, що вони пролітають повз нас. Якщо зорі летять із такими шаленими швидкостями, чому ж ми не бачимо, як вони рухаються на небі? Справа в тому, що вони знаходяться дуже далеко від нас. Справді, якщо ви подивитеся