Название | Dyktator. Jak przejąć władzę i pozostać u steru |
---|---|
Автор произведения | Dumitru Ghereg |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9785006582200 |
Dlaczego to działa tak dobrze? Bo dajesz ludziom przyzwolenie, by byli sobą. Wspólna uraza jednoczy ludzi, jest im razem łatwiej. Mają solidarność, mają silnego przywódcę – on prowadzi ich przeciwko mniejszości lub zewnętrznemu zagrożeniu. Trudno uwierzyć, że ludzie tak szybko obwiniają innych za swoje nieszczęścia, prawda? Nie udawajmy, że Niemcy w latach 20. byli gorsi niż my dzisiaj. Jeśli szczerze czujesz, że gdzieś jest wróg – chcesz, żeby twoi politycy coś z tym zrobili, prawda?
Bardzo łatwo siedzieć z założonymi rękami i mówić: «Ja nigdy nie dałbym się oczarować takiemu tyranowi jak Hitler». Dasz się. Uwierz mi. Ale by osiągnąć absolutną władzę, potrzeba czegoś więcej niż przekonujące przesłanie. Musisz to przesłanie sprzedać – i ten podręcznik będzie twoim przewodnikiem.
LEKCJA 4. BĄDŹ Z LUDU
Jako dyktator staniesz się twarzą swojego narodu, a to, jak tę twarz zaprezentujesz, będzie zależało tylko od ciebie. Na tym wczesnym etapie poradnik oferuje konkretne wskazówki, jak stworzyć swój wizerunek. Pokaż ludziom, że jesteś jednym z nich.
Potrzebujesz przykładów? Włoski dyktator Benito Mussolini z dumą nazywał siebie «człowiekiem z ludu», często wspominał o swoich skromnych korzeniach – że jest synem kowala z małego miasteczka. Na początku swojego panowania Idi Amin jeździł po Ugandzie otwartym jeepem i był znany z tego, że z radością grał na akordeonie podczas publicznych wydarzeń. A Mu’ammar al-Kaddafi otwarcie demonstrował swoje beduińskie pochodzenie – ubierał się w plemienne stroje i mieszkał w namiocie, nawet podczas zagranicznych podróży. Kto może lepiej wcielić się w marzenia narodu niż ten, kto czuje to samo co jego lud, kto marzy o tym samym, co oni? Charakterystyczną cechą skutecznych dyktatorów jest to, że potrafią całkowicie zlać się ze swoim narodem. Wychodzą przed tłum i mówią: «Ja to ty, ty to ja – jesteśmy jednym, zbiorowym organizmem». Hitler często powtarzał to w swoich przemówieniach. Teraz, gdy stałeś się prawdziwym człowiekiem z ludu, pora pomyśleć także o drobnych szczegółach. Hitler nie ubierał się luksusowo – zawsze nosił mundur. Wyszedł z okopów I wojny światowej. Wierzył, że wojna tworzy człowieka. To działało – przyciągało masy i zapewniało ich poparcie.
A co z jego wąsami? Coś skłoniło go do zmiany wyglądu. W notatkach pisarza Alexandra Moritza Freya znajduje się opis tego, jak Adolf Hitler nabył charakterystyczne wąsy «szczoteczkę», które stały się nieodłącznym elementem jego wizerunku. Według Freya, podczas I wojny światowej przyszłemu führerowi, służącemu w niemieckiej armii, nakazano przyciąć bujne pruskie wąsy, ponieważ przeszkadzały one w zakładaniu maski gazowej. Przez to przechodzili wszyscy żołnierze. Wąsy wolno było nosić tylko wojskowym określonych rang.
Notatki frontowe Freya, który służył razem z Hitlerem podczas wojny, zostały włączone do nowej biografii pisarza. Jej autorem jest Stephan Ernsting, który odkrył je w archiwum małego niemieckiego miasta Marbach. Wcześniej te zapiski nie były publikowane.
Inny historyk i kulturoznawca, Ron Rosenbaum, twierdzi, że Hitler nie nosił wąsów «szczoteczek» aż do końca 1919 roku, mimo materiałów fotograficznych używanych jako dowody. Przed wąsami «szczoteczkami», jeszcze przed I wojną światową, Hitler nosił popularny wówczas styl nazywany «wąsami Kajzera» (takie nosił Wilhelm II, cesarz niemiecki). Może Hitler nie myślał, że w ten sposób toruje sobie drogę do nieśmiertelności, ale czasem przyszłemu tyranowi po prostu się poszczęści. Ostatecznie pojawiły się klasyczne, niewielkie wąsiki. Takie nosili mężczyźni z niższej klasy średniej w całej Europie. Co pokazywał Hitler? Jestem taki jak wy!
Teraz, gdy umocniłeś swoją więź z prostym ludem, czujesz, że spotkanie z przeznaczeniem jest już blisko. Ale nie spiesz się. Jeśli chcesz przejść do historii, musisz sięgnąć głębiej – dotrzeć do samej podświadomości.
LEKCJA 5. SPOPULARYZUJ SWÓJ RUCH
Partia nazistowska szybko rosła, ale oprócz niej istniały dziesiątki innych partii prawicowych, z których każda dążyła do zdobycia władzy. Tak jak w przypadku każdego produktu, aby twój ruch wyróżniał się na tle innych, potrzebna jest świetna strategia marketingowa – a Hitler był urodzonym specjalistą od reklamy. Znał siłę obrazu, rozumiał potęgę brandingu. Potrzebujesz nie tylko człowieka – potrzebujesz symboli, które ucieleśniają ideę. A jeśli chodzi o symbole, trzeba przyznać: to bardzo potężne narzędzie. Nie ma bardziej rozpoznawalnej marki niż swastyka w białym kole na czerwonym tle. Prawdopodobnie to najsilniejszy symbol, jaki kiedykolwiek istniał na tej planecie.
Ale nawet najpotężniejszy symbol nie wystarczy – twoją prawdziwą siłą są ludzie, a oni muszą być odpowiednio ubrani. Hitler przeczytał tę stronę podręcznika i wybrał brązową koszulę. Sam fakt otrzymania munduru miał znaczenie. Od teraz jesteś częścią czegoś większego niż ty sam. To miało ogromne znaczenie dla niemieckiej psychiki. Ten mundur oznaczał obowiązek, podporządkowanie i lojalność. Innymi słowy, kiedy nosisz mundur – jesteś częścią całości, należysz do drużyny. A kto nie chce być częścią drużyny?
Podporządkowanie to bez wątpienia jeden z głównych celów, do których dążą wszyscy tyrani. Powód, dla którego czasem im się to udaje, jest zdumiewający: potrafią przekonać swoich zwolenników, że to wcale nie podporządkowanie, lecz jedność. Twój rosnący ruch zyskuje siłę. Wkrótce nie będzie można go ignorować. Hitler aktywnie wciąga ludzi w ten «luksusowy» przepych: wizerunek swastyki, ludzie maszerujący w mundurach, pochodnie na wiecach, płomienne przemówienia – to wszystko ogromne pokusy. «Jeśli chcemy być razem, jeśli chcemy brać udział w tym spektaklu – dołączmy». Brzmi to może zabawnie, ale fakt, że oferujesz dobre widowisko i ostre przemówienia, nie oznacza jeszcze, że jesteś blisko zdobycia władzy. Musisz się rozrastać – i tu kluczowe będą odpowiednie decyzje kadrowe.
LEKCJA 6. ZBUDUJ ZESPÓŁ
Nikt nie rządzi sam. Ani Idi Amin, ani Ludwik XIV, który powiedział: «Państwo to ja». Gdy przyjdzie czas na przejęcie władzy, będziesz potrzebować zespołu, któremu możesz zaufać – ludzi, którzy osłonią cię z tyłu. Oto dowody: bliski krąg towarzyszy Muammara Kaddafiego pomógł mu dokonać zamachu stanu przeciwko królowi Libii i utworzyć rząd. Będzie rządził przez prawie 40 lat. Saddam Husajn opierał się na członkach swojej rodziny i ludziach ze swojego plemienia – stanowili oni podstawę jego zaplecza. Józef Stalin wprowadził do Komitetu Centralnego swoich kluczowych zwolenników. To pozwoliło mu pozbyć się wszystkich rywali i zdobyć pełną kontrolę.
Ale kiedy tworzysz zespół przede wszystkim po to, by chronić swoją władzę – nie każdy może się do niego dostać. Jak każdy lider, potrzebujesz ludzi z odpowiednimi umiejętnościami, by mogli wcielać w życie twoje idee: doświadczonych organizatorów – by skutecznie zarządzać i rozwijać twoje ruchy, bezwzględnych wojskowych – by rekrutowali innych i dokładnie wykonywali twoje rozkazy, zaufanych pomocników – by trzymali się napiętego harmonogramu i zapisywali twoje słowa dla potomnych. Potrzebny jest też prawdziwy bohater – by robić wrażenie na bogaczach. Rewolucja nie jest tania. I oczywiście musisz mieć oczy szeroko otwarte w poszukiwaniu nowych talentów. Ale ruch się rozrasta, a niektórzy mogą poczuć pokusę, by rzucić ci wyzwanie. Zawsze pamiętaj o tym, co najważniejsze: przede wszystkim potrzebujesz ludzi, na których lojalność możesz liczyć. I tu Hitler zawsze mógł liczyć