Название | Бајке о Приморском царству |
---|---|
Автор произведения | Николай Одинцов |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 2024 |
isbn |
Са великом љубављу према вама и поштовањем према вашим родитељима – аутор ”татиних бајки”.
I. Бајка о цару Агатону и Приморском Царству
Живео некада цар Агатон. Владао је он у Приморском Царству. Царство је било мало: три шуме, две речице и једна мочвара где су јаребику брали. Оно се простирало на обали огромног мора, зато се и називало Приморским. Морем су бродови пловили, робу возили. У царству су била два града и осам села. Престоница царства се звала Караш. Тамо се налазио царски дворац, где је цар живео, суд судио, стране амбасадоре примао. А такво необично име престоница је добила зато што је стајала на обали Карашевог језера у коме је караша било тушта и тма. Сваког јутра рибари су одлазили да лове караше, али се њихов број није смањивао. Цару се никако није допадало што се престоница тако назива. Желео је да се она назива некако озбиљније. Можда Витезград, можда Град Јунака, а можда, да се једноставно, у његову част, престоница назове град Агатон. Последња варијанта му се највише свиђала. Али од свега ништа није испало. Ма како да је цар нарећивао, људи су стално престони град Карашем називали. У престоници се налазила висока кула. У тој кули је живео летописац. Он је записивао све, што се у царству дешавало. Читава кула је била закрчена орманима, где су књиге стајале. У тим књигама била је записана читава историја Приморског Царства од древних времена, управо од оних времена кад је силни јунак Славодол довео до Карашевог језера своје племе и основао град Караш. Било је то тако давно, кад летописи нису били записивани у књигама, вец у свицима.
У престоници је била школа. Учили су тамо дечаке разним наукама. Том се школом Агатон веома поносио. ”Ми имамо просвећено царство” – говорио је. – ”Ми имамо школу и науке се развијају. А наши суседи то немају, значи, они су неписмени варвари”. Али девојчицама је било забрањено да иду у ту школу. Агатон је сматрао да су жене глупље од мушкараца и да не треба да уче. Много пута га је молила његова ћеркица Аљонушка: ”Тата, пусти ме у школу, хоћу да учим да читам и пишем, књиге да читам!” Агатон је није пустио.
– Код куће седи! Учи пређу да предеш и кошуље да везеш! То ти је сва школа! – одговарао је.
Други град је на мору стајао. Био је он тако мали да не можеш разабрати, град ли је, село ли је. Па су га прозвали Малиград. Било је тамо пристаниште, где су трговачки бродови пристајали. И још једно пристаниште у малом мирном затону, где су стајала два ратна брода цара Агатона. Веома је желео Агатон да има огромну морску флоту, царство је, међутим, засад имало снаге само за два бродића.
Био је у Малиграду светионик. Захваљујући њему бродови су на мору пут налазили, подводне хридине обилазили. Била је још и школа за навигацију. Учили су тамо бродовима да управљају, према звездама пут на мору да налазе, са бурама да се боре. И још су учили да бродове граде, да би по мору брже од ветра летели.
Живела су у Приморском Царству три добра чаробњака. Један је умео звери и људе да лечи. Познавао је он све траве и корење, сва чудотворна бајања која бољке истерују. Није било такве болести коју тај чаробњак не би могао победити. Други је умео временским приликама да управља. Кад је била суша – кишу на небу је скупљао, кад су кише дуго падале – црне облаке је разгонио. Могао је буру на мору умирити, једра брода чаробним ветром надути.
Помагали су чаробњаци људима, многе животе су спасавали. Некога су од страшне болести излечили, нечији брод су од неминовне пропасти на хридинама за време буре спасили.
Живео је у царству тречи чаробњак, по имену Силантије. Био је он веома стар и мудар. Чаробњаштво је Силантије учио у школи за чаробњаке на зачараном острву. Имао је он много знања и увек га је радо делио са другима. Само се чаробњаштвом готово није ни бавио, говорио је да је већ стар.
Живео је цар Агатон мирно, са суседима је био у пријатељству. А имао је четворицу суседа: једно царство, два краљевства и мрачну непроходну шуму. Причало се да у тој шуми, у њеном најзабитијем делу, живи Змај Горинич. Само то нико није тачно знао, зато што се нико жив отуда није вратио.
Суседни цар се звао Вартоломеј. У његовом царству био је само један град. Али је ипак у том граду жагорила огромна пијаца где су људи из разних земаља долазили да тргују. Велику добит је она доносила. Богатио се цар Вартоломеј.
Другог суседа су прозвали краљ Краб. Био је он мали и дебељуцкаст. Али су зато Крабове руке биле дуге, налик на кљешта рака. И као прави краб трудио се да што више блага својим кљештима приграби и у свој дворац одвуче. Ударио је становницима страшно високе порезе и тешке намете. Сиромашно се живело у његовој земљи.
Трећи