On 1936. aasta. Mood nõuab lainelisi soenguid, pärlikeesid ja pitsiga sigarette, viltuseid kübaraid, siidsatääni ja naiselikku vööjoont. Madriid on ärev ja ebakindel. Marokos valmistuvad sõjaväelased kukutama Hispaania vabariigi seaduslikku valitsust. Õmblejanna Sira on suurte illusioonide tiivul sattunud kodusest Madriidi agulist Marokosse, kus pulbitseb rahvusvaheline suurilmaelu. Selle sära kustub aga isiklike saatuselöökide ja ajaloo keerdkäikude mõjul ning Sira leiab end võõral maal täiesti üksi. Parseldajast pansionipidaja abiga paneb ta püsti kontinendi glamuurseima moeateljee, valutades samal ajal südant sõjast räsitud kodumaa saatuse pärast. 2009. aastal ilmunud romaanist on saanud Hispaania viimaste aastate suurim menuk, mida on tõlgitud enam kui 25 keelde. Raamatu põhjal on valminud ka ülipopulaarne teleseriaal.
Raamat „Sild üle ajajõe. Tallinna Tehnikakõrgkooli lugu“ jälgib tehnikahariduse templi sajandipikkust kujunemislugu tema õppejõudude ja vilistlaste meenutuste kaudu. Tallinna Tehnikakõrgkooli ajalugu viib meid tagasi 1914. aasta augustikuusse, mil Venemaa kaubandus ja tööstusminister kinnitas Tallinna Linna Poeglaste Kommertskooli põhikirja. Seejärel võttis Tallinna linnavalitsus vastu otsuse kool 1915. aasta sügisel avada. Samal, 1915. aastal sõnastas uue kooli loomise suure idee jõuliselt ajalehe Tallinna Teataja peatoimetaja, hilisem Eesti president Konstantin Päts. Kuid käimas oli maailmasõda, mille käigus lagunesid terved impeeriumid. Muutusid kooli nimed ja asukohad, liituti ja poolduti, kuid tol ajal mulda visatud seemnetest kasvas mitu tugevat puud.
Raamatu tegevus toimub 1930ndate Tseilonil. Gwen on abiellunud teeistanduse omanikuga ning kolib Tseilonile elama. Lugejale avaneb sissevaade asumaade kõrgaja vastuolulisse ellu – ühelt poolt oma mullis elavad jõukad omanikud, teisalt vaesed kohalikud, kes töötavad nende istanduses.
Kui Cristiano Ronaldo oli kaheksa-aastane, mängis ta võistkonnas, mis kaotas iga mängu. Kui ta oli kaheteistkümneaastane, lahkus ta kodust Madeira saarel ning läks elama ja õppima kaugele-kaugele Lissaboni. Kui ta oli viieteistkümneaastane, avastati tal südamehaigus, mis oleks äärepealt tõmmanud kriipsu peale tema unistusele saada jalgpalluriks. Kui ta oli kahekümne nelja aastane, sai temast läbi aegade kõige kallim jalgpallur maailmas. See on lugu poisist, kelle unistus oli saada maailma parimaks. Lugu vankumatust lähtest ja sihikindlusest ning tippu jõudmisest. Lugu erakordsest andekusest ning unistuste ja ränga töö tasust. Ning muidugi lugu jalgpallist – ilusast, kuid mõnikord ka suuri ohverdusi nõudvast mängust.
Idüllilisse Wrides Parki Inglismaal ilmub ühel hommikul jultunud käitumisega võõras, kes nimetab ennast Dengoks. Kaks nädalat hiljem avastab metsaülem kraavist tema vägivallatunnustega laiba ja see sündmus purustab krahvkonnal lasunud unise rahu. Ainus, kes suudaks Dengo isiku tuvastada, on Wrides Parki peremees mr. Nicholas, kuid ta laseb ennast pigem mõrvas süüdistatuna arreteerida, kui nõustub tõtt rääkima. Ja siis selgub, et mr. Nicholasi enda välismaal veedetud minevik on sama salapärane. Ka tema hingel lasub saladus, mis andis Dengole võimaluse teda šantažeerida. Loosse asuvad selgust tooma mr. Nicholasi sekretär Ronald Camberwell ja endine Scotland Yardi inspektor Chaney.
Erkki Kõlu hakkas anekdoote koguma juba 1982. aastal. Ühtekokku on temalt ilmunud 13 anekdoodiraamatut, viimane neist, „Eestlane ja teised rahvad“, 2015. a sügisel. Käesolevasse kogumikku on Erkki Kõlu ammendamatust anekdootide varamust valitud need, mis räägivad arstidest, apteekritest, sanitaridest, medõdedest ja muidugi nende patsientidest. Hoiatuseks peab ütlema, et sugugi mitte alati ei ole selge, kelle üle siis parajasti ikkagi naerdakse.
Avasta põnev füüsikamaailm Kuulus teadlane Onu Albert ning tema nõbu Gedanken kasutavad mõttemulli lahendamaks Aja ja Ruumi suurimaid müsteeriume. Nende seiklusloos avastad, miks ei saa liikuda kiiremini kui valgus, kuidas vananeda kiiremini kui su ema, kuidas võtta kaalus juurde paksuks minemata ning kuidas elada igavesti, ilma ise sellest teadmata.
Maia D’Aplièse ja tema viis õde kogunevad lapsepõlvekoju Atlantisesse, üksildases paigas asuvasse muinasjutulisse lossi Genfi järve kaldal, sest nende palavalt armastatud isa – salapärane miljonär, keda õed kutsuvad Pa Saltiks – on surnud. Pa Salt lapsendas nii Maia kui tema õed ajal, mil nood olid alles päris pisikesed. Nüüd, kui isa surm on neid taas kokku toonud, satuvad nad vihjele, mis võib reeta nende tõelise päritolu. See uus teadmine lennutab Maia üle ookeani Brasiiliasse Rio de Janeirosse, laguneva härrastemaja juurde, kust ta hakkab koguma mosaiigitükikesi, millest panna kokku oma lugu… Kaheksakümmend aastat tagasi, 1927. aastal, kui Rios valitseb kuldne ajastu, tahab Izabela Bonifacio isa oma tütre iga hinna eest aristokraadile mehele panna. Arhitekt Heitor da Silva Costa alustab samal ajal tööd kujuga, millele ta soovib anda nimeks Lunastaja Kristus, ning sõidab Pariisi, et leida skulptor, kes ta visiooni ellu viiks. Kirglik Izabela unistab aga maailmas ringi reisimisest ja veenab oma isa, et too lubaks tal enne abiellumist arhitekti ja tema perega Euroopasse sõita. Paul Landowski ateljees ja Montparnasse’i peadpööritavates ja elust pakatavates kohvikutes kohtub ta edasipüüdliku noore skulptori Laurent Brouilly’ga ja mõistab, et tema elu pole enam kunagi endine.
20. sajandi ühe tähelepanuväärsema kirjaniku Milan Kundera romaan „Olemise talumatu kergus“ jutustab loo noore naise Tereza ja tema arstist elukaaslase Tomáše suhtest. Hoolimata sügavatest tunnetest Tereza vastu ei suuda Tomáš lakata kohtumast teiste naistega, seal hulgas kunstnik Sabinaga, kellega teda ühendab eluaegne sõprus. Teise olulise loona tõuseb esile Šveitsi emigreerunud Sabina suhe idealistliku akadeemiku Franziga. Rabavalt selge pilguga, tundlikult, ent vähimagi sentimentaalsuseta kirjeldab Kundera oma vastuokslike ihade ja hirmudega tegelasi ning nende maailma, mida iseloomustab veendumus, et inimelu ei kordu ja seega pole ühelgi teol tegelikult tähtsust. Milan Kundera on sündinud Tšehhi vabariigis, alatest 1975. aastast elab ta Prantsusmaal. „Olemise talumatu kergus“ ilmus 1984. aastal Prantsusmaal.
Liza Marklundi uue romaani peategelaseks on juba „Pommuudisest“ tuttav reporter Annika Bengtzon. Annika Bengtzon on tulnud suveks Õhtulehte uudistereporterit asendama ja keset kuuma juunikuud saab ta ülesandeks kirjutada lugu 19-aastase Josefin Liljebergi mõrvast. Ülesanne kujuneb aga palju keerulisemaks, kui naine karta oskas. Tuleb välja, et pealtnäha igati ontlik kirikuõpetaja tütar ja üliõpilane oli tihedalt seotud striptiisiklubiga Studio Sex. Lisaks on sündmustesse segatud ka klubiga sama nime kandev raadiojaam, mis süüdistab Õhtulehte andmete varjamises. Rootsi krimikirjanduse ühe kuulsama autori Liza Marklundi iseloomustamiseks sobivad hästi tema enda sõnad – nagu tank tikk-kontsadel. Ta on võitnud oma romaanidega kõikvõimalikke kirjandusauhindu, tema raamatute järgi on vändatud filme ning ta on pidev külaline televisiooni jutusaadetes, kus ta julgelt oma seisukohti avaldab.