Venemaa. Vaike Silmato

Читать онлайн.
Название Venemaa
Автор произведения Vaike Silmato
Жанр Путеводители
Серия
Издательство Путеводители
Год выпуска 0
isbn 9789949685448



Скачать книгу

      Tuulelipp Zelenogradskis

      Majakas (32m) Zelenogradskis

      Nüüd olen mõlemalt poolt jõudnud Kaliningradi. Esmalt väga lühidalt linna ajaloost. Königsberg (Kuningamägi) rajati Saksa Ordu poolt 1255. aastal linnusena kaitseks paganlike preislaste eest. Selle ümbrusesse tekkisid 3 linna: Altestadt, Löbenicht ja Kneiphof, mis 18. sajandil ühtseks Königsbergi linnaks ühendati. Linna on korduvalt laastanud tulekahjud, tõsiseid purustusi sai see 1944. a. briti lennukite pommitamise ajal ning Teise maailmasõja lõpus. Väga lühikese aja jooksul vähenes rahvastik regioonis paarilt miljonilt mõnesaja tuhandeni. Need, kes ei jõudnud põgeneda, kas tapeti või saadeti Venemaa teistesse regioonidesse. Samas toodi Vememaalt sunniviisiliselt sellele maale uued elanikud. 1948. aastal nimetati linn pärast Mihhail Kalinini surma ümber Kaliningradiks. Kalininil polnud tegelikult antud piirkonnaga mingit seost. Aga linna elanikkonnast üle 80 % olid venelased.

      Ajaloolisest Königsbergist polnud kahjuks enam suurt midagi alles. Kogu linn oli täis nõuka-aegset sümboolikat ja ehitisi. Königsbergi kindlus oli täielikult hävinenud ja selle koha peal kükitas nüüd tondilossina Dom Sovetov, mida võib päris kindlasti pidada linna kõige inetumaks ehitiseks. Ühtegi endist tänavanime alles polnud, nende asemel olid nõuka-ajale iseloomulikud, kõlavad nimed, nagu Komsomolski, Sovetski, Leninski jne. Oli olemas ka kõik muu sildi- ja loosungimajandus. Linna keskel asub Kneipi (Kneiphof) saar.

      Nagu öeldud, asub Königsberg Pregeli jõe kallastel. Selle mõlemad kaldad ja saared olid ühendatud seitsme sillaga (praegu on alles viis silda). Linna elanikud murdsid pead selle üle, kuidas korraldada jalutuskäiku nii, et ületada kõik seitse silda vaid üks kord ja jõuda tagasi kohta, kust jalutuskäiku alustati. Tehti palju praktilisi katseid, jalutuskäiku alustati erinevatest kohtadest ja liiguti erinevaid teid pidi, kuid katsed ei õnnestunud. Küsimuse vastu hakkas huvi tundma Šveitsi matemaatik ja füüsik Leonhard Euler (1707 Basel – 1783 Petrograd). Lõpuks lahendas ta selle ülesande ja tema poolt koostatud marsruuti hakati kutsuma Euleri teeks.

      Sellel ajaloolisel Kneipi saarel asub osaliselt (nüüdseks ehk juba täielikult) restaureeritud Königsbergi katedraal, kus on Immanuel Kanti viimne puhkepaik. See on üldse üks väheseid ajaloolisi hooneid linnas ning ilmselt jäigi pommitamata tänu Kanti hauale. Maailmakuulus filosoof veetis Königsbergis kogu oma elu ega reisinud kunagi sellest kaugemale kui paarsada kilomeetrit. Lugupeetud professor olla olnud kodulinnas tuntud oma korrapäraste eluviiside ja pedantsete harjumustega, königsberglased võisid endi akende alt igapäevasel jalutuskäigul mööduva Kanti järgi oma kellad õigeks seada. Uuemaid ehitisi võis märgata vaid linna keskuses.

      Alati, kui olen olnud Kaliningradis, oleme rühmaga käinud Merevaigumuuseumis, mis on rajatud endisesse bastioni ja on kordades suurem kui Palanga samateemaline muuseum. Maailma kõige rikkalikumad merevaigu leiukohad asusid just Kaliningradi oblastis. Suhteliselt palju merevaiku on ka Leedu rannikul. Siia piirkonda toovad merevaiku tormilained, mis merevaigu tükke meresetetest välja toovad. Põhiliselt kasutati ja kasutatakse ka tänapäeval merevaiku ehtekivina. Aga kunagi kasutati seda ka maksevahendina, raha asemel. Eriti oli merevaik hinnatud Vana-Kreekas.

      Kuulus Merevaigutuba asub Tsarskoje Selos, Peterburi lähistel. Merevaigutoa tellis 1701. aastal Preisimaa kuningas Friedich I ja 1717. aastal kinkis ta selle tsaar Peeter Suurele. Merevaigutuba paigutati Tsarskoje Selosse Katariina lossi ja see jäi sinna ligi kahesajaks aastaks. Sõja algul, 1941. a., tuba demonteeriti, paigutati kastidesse ja peideti. Paraku sakslased leidsid selle üles ja viisid Königsbergi. Imelikul kombel see aga hoopis kadus jäljetult. Nüüdseks on tuba uuesti ehitatud ja selleks kasutati just Kaliningradi merevaiku. See oli väike kõrvalpõige.

      Kaliningradi lähistel asub Jantarnõi merevaigu kaevandus. Siinses maapõues peitus 90 % kogu maailmas avastatud merevaigust. Merevaiku kaevandati üksnes suvel. Töö käis karjäärimeetodil, nii, et hiigelkopp kaevas maagikihi välja ning veega uhuti sellest merevaiku. Merevaik on kergem kui soolane merevesi ja tõuseb seetõttu pinnale. Nii saab lihtsalt eristada plastmassist võltsinguid originaalist. Merevaigust valmistatakse ka lakke ja õlisid, mida kasutatakse mitmeti, alates meditsiinist kuni kosmosetööstuseni. Kaliningradi merevaigust tehakse peamiselt ehteid.

      Merevaik kivistunud putukatega

      Iga kord külastasime ka Kaliningradi turgu, sest siin puutusime kohalike elanikega vahetult kokku. Tüüpiline vene turg (elanikkonnast 80 % on ju venelased), kust võib osta kõike võimalikku ja võimatut. Sanitaarne seisukord tsipa parem kui Kesk-Aasia turgudel, kuid siiski mitterahuldav meie jaoks, kes me oleme harjunud veidi teistsugustes tingimustes töötavate turgudega. Ja müüjadki näevad meil korrektsemad välja. Sealt olen ostnud vaid puuvilju, mis korralikult ajalehe sisse pannakse. Ikkagi väljamaalane, vene keelt ei räägi, näitab näpuga! Hotellis sai siis need puuviljad puhtaks pestud ja ära söödud.

      Ja teine koht, kus vaid 2-3 korda olen käinud, on loomaaed – Zoo. Kalinigradi Loomaaed (Königsberg Tiergarten) avati 1896. aastal. Siin on praegu (kui mina viimati käisin, umbes 80.-ndate lõpus) 380 liiki ja veidi üle 1200 isendi. Jõehobu on Kaliningradi Zoo maskott. Hästi vahvad on okassead! Ja palju on siin flamingosid. Neid nägin kõige rohkem koos Floridas. Kui flamingode parv lendu tõusis, oli taevaalune punane, sest nende tiivad on alt punased.

      Nüüd natuke Kaliningradi teistest sildadest (Kneipi saare sildadest oli juttu eespool). Üsna huvitava ajalooga on ülestõstetud sild. Nimelt taganemisel tõstsid sakslased silla üles, et venelased neile nii kiiresti järele ei jõuaks. Peale sõda üritasid venelased silda alla lasta, aga see õnnestus ainult poole sillaga. Teine pool seisab ülestõstetuna siiani. 2011. aastal küsisin Helsingi messil Kaliningradi Reisibüroo esindajalt, kas sild ikka on püsti. Ütles olevat. Nüüd ilmselt kukub ise ükskord alla, kui rooste on oma töö põhjalikult teinud. Teine pool sillast on täielikult remonditud ja üks sõiduridagi juurde tehtud.

      Honey sild e. Meesild on üks vanimatest sildadest (ehitatud 1542. a., ja rekonstrueeritud 1882. a.). Altstadt nimetas seda Meesillaks, sest Kneiphofi lossi krahv andis siin võimudele mõne meepoti näol altkäemaksu, et tema valgustkarvad teod asjaajamistel maha vaikitaks. Seepärast hakatigi Kneipi saare elanikke „meelinlasteks“ kutsuma, teised olid aga königsberglased. Meesilda kutsutakse ka Armastuse sillaks, sest siia lukustavad noorpaarid oma armastuse igaveseks.

      Kaunis sebra Kaliningradi loomaaiast

      Kaliningradi Filharmoonia asub endise Königsbergi Katoliku kiriku hoones. Kirik on ehitatud aastatel 1904-1907, sõjas sai see kannatada. Pärast sõda taastati ja võeti kasutusele kontserdisaalina. Praegu asub siin Kaliningradi Filharmoonia. Orelil on 44 registrit ja 3600 vilet. Väga hea akustikaga saal.

      Kaliningradi ülikool peab end Königsbergi ülikooli järglaseks. Viimane rajati 1544. aastal. Praegune ülikool kannab Immanuel Kanti nime. Kaliningradis asus siis, kui mina viimati seal käisin, ka 1930. aastal rajatud Tehnikaülikool.

      Linnas asub Friedrich Schillerile pühendatud monument, mida kõigile uhkusega näidatakse. Mispidi Schiller Königsbergiga seotud oli, ei mäletagi enam, internetist ma ka nüüd materjali ei leidnud (ega ma eriti ei otsinudki, niisama viskasin silma peale). Küllap kohalik giid oli sellest rääkinud, aga see oli nii ammu. Igatahes minul on selle ausambaga küll seos ja just kõige esimesest sõidust linnavalitsuse delegatsiooniga. Viimasel õhtul korraldas Kaliningradi linnavalitsus meile n.-ö. lahkumispeo ühes restoranis, mille lähedal see Schiller seisis. Tulime sealt restoranist lõpuks välja ülimalt lõbusas tujus. Kui F. Schilleri monumendi juurde jõudsime, ei oskagi öelda, kelle initsiatiivil, hakkasime ümber monumendi ringtantsu lööma ja laulsime lustaka Napoli laulukese „Funiculi-funicula“ refrääni (tegelikult on laulu autor Luigi Denza, kes lõi selle meloodia 1880. aastal).