Название | Lõpetage dieedid, elage tervislikult |
---|---|
Автор произведения | Joel Fuhrman |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949852802 |
Selle raamatu eesmärk pole asendada arsti nõuannet, vaid see on mõeldud kasutamiseks üldharival eesmärgil. Kui võtate ravimeid või kui teil avalduvad mis tahes sümptomid, mis võivad vajada diagnoosi või arstiabi, tuleks kindlasti pöörduda arsti poole. See raamat oli päevakohane 2010. aasta oktoobri seisuga ning osa siin toodud andmetest võib vananeda vastavalt sellele, kuidas muutub kättesaadavaks uus informatsioon uuringute, kogemuste või toodete koostise muutumise näol. Kõige uuemat teavet oma tervise ja ravi kohta peaksite küsima oma arstilt või tervishoiuasjatundjalt.
Kuigi raamatu autor on teinud kõik, et tagada info täpsus, ei vastuta raamatu väljaandjad ega konsultandid selle raamatu kasutamisega seonduva eest.
Pühendatud TK-le
Pühendan selle raamatu kõigile neile, kes soovivad meie planeedi ja selle asukate elu päästa ja parandada. Aidaku meie ühised pingutused olla meie lastel ja tulevastel põlvedel tervemad ja näha paremat tulevikku.
Dieedipidamise lõpp
Meid on tüssatud.
Dieedid ei toimi ja need on tervisele kahjulikud.
Kõik dieedid on määratud nurjuma, olgu siis tegemist kalorite lugemise, portsjonite kaalumise või toidus sisalduvate rasvade, süsivesikute ja valkude kombineerimisega. Isegi kui te võtate natuke kaalus alla, tulevad kaotatud kilod harilikult paari aastaga tagasi – ja siis juba kuhjaga. Õigupoolest on neid, kel õnnestub dieedipidamisega kaalu langetada ja seejärel tulemust kogu ülejäänud elu hoida, vähem kui kaks inimest sajast.1 Vähem kui kaks sajast! Seda on alla kahe protsendi, mis tähendab, et üle 98 protsendi kaalulangetajatest võtavad hiljem uuesti juurde, mis on sageli ebatervislikum kui üldse alla võtmata jätmine.
Kaalu pidev kõikumine ja suured muutused toitumises on ohtlikud ja võivad suurendada südame-veresoonkonnahaiguste riski.2 Teisisõnu – me sõna otseses mõttes hävitame ennast peenikest pihta taga ajades.
Miljardidollari dieeditööstus on oma trendikate söö-seda-mitte-toda ettekirjutustega ja kuulsuste kaalujälgimisprogrammidega kõvas hoos, ajades segi meie arusaama toitumisest ja müües meile ajutisi lahendusi, mis jätab pikaks ajaks tervisele oma jälje.
Ja me oleme neid uskuma jäänud, oleme alla neelanud nii konksu, õngenööri kui ka õngetina.
Selle tulemusena on meie vööümbermõõt suurem ja me seisame silmitsi järjest laieneva üleilmse infarkti-, insuldi-, diabeedi- ja vähiepideemiaga. Kuid asi pole selles, et meie ise oleks dieediga põrunud, hoopis dieet on meid alt vedanud.
Leian, et väärime paremat – paremat informatsiooni, paremat toitu, paremat tervist. Väärime sellist teavet, millest on nii palju kasu, et rohkem pole vaja dieeti pidada.
Kvaliteetsem toitumine kujundab organismi ümber, aidates toidusõltuvusest ja himudest lõplikult jagu saada. Minu toitumisteadlik3) söömisviis rahuldab igasugust nälga. Hakates sööma tervislikke ja toitainerikkaid toite, näiteks köögi- ja puuvilju, kaunvilju, pähkleid ja seemneid, küllastate oma organismi vitamiinide, mineraalide ja fütokemikaalidega – need on ained, mida teie organism nii väga vajab. Muutus ei väljendu üksnes kaalulanguses, ka teie toidueelistused muutuvad ja selle asemel, et süüa haigusi põhjustavaid toite, tekib teil isu tervislike ja kasulike toitude järele. Söögid, mis teile kunagi palju tähendasid, kaotavad oma võlu. Ühes vöökoha ümbermõõdu kahanemisega hakkavad kaduma ka teie kehvad, emotsioonidest mõjutatud toitumisharjumused.
Teadlikult toitudes on pea võimatu olla ülekaaluline, sest siis sööte selleks, et rahuldada tõelist nälga, mitte sõltuvust tekitavaid himusid. Ja võite süüa palju, sest need söögid on toitainerikkad, aga madala kalorsusega. Te saate kõhu täis ja olete rahul.
Järgnevalt hakkan lahti seletama saladusi, kuidas see organismi ümberhäälestamine peaks toimuma, ja ma luban, et aitan teil saavutada edu, mida väärite. Jätke esialgu kõik minu hooleks. Tean, et varem proovitu pole teid aidanud. Esmalt peab muutma mõtlemist ja ma näitan teile, kuidas seda teha. Te ei pea mõtlema, mida süüa, las mina teen need otsused teie eest. Säästke end dieedipidamise stressist ja pidevast valimisest, mida süüa ja mida mitte. Ärge mõelge sellele, kuidas teil läheb või kas toidud, mida sööte, mõjuvad. Lihtsalt sööge neid. Nädalaga hakkab maagia toimima.
„Lõpetage dieedipidamine” on raamat elustiilist, mida väärite. Järgnevatel lehekülgedel toodud toidunormid ja nõuanded ei säästa teid mitte üksnes dieedipidamisest, vaid aitavad ka haigustest hoiduda või terveneda. Ja kõige parem on see, et minu toitumissoovitusi on võimalik kohandada teie toidueelistuste ja isiklike toitumist puudutavate vajadustega, mis laseb teil seista õiguse eest heale tervisele.
Sissejuhatus
Minu raamatut „Eat to Live” („Süüa, et elada”) on alates selle ilmumisest 2003. aastal müüdud rohkem kui miljon eksemplari ja see on tõlgitud kuueteistkümnesse keelde. See on tõusnud New York Timesi edetabelite tippu ja püsinud seal aastaid, samas kui sajad või koguni tuhanded teised dieediraamatud on tulnud ja läinud.
Sellegipoolest ei jahtinud ma mainitud raamatuga kuulsust ega edu. Hakates raamatut „Süüa, et elada” kirjutama, tahtsin lihtsalt inimesi harida ja motiveerida neid tegutsema parema tervise nimel, ükskõik kas nad tahtsid kaalus alla võtta, ennast hästi tunda või vabaneda kroonilisest haigusest. Mul polnud aimugi, et see raamat võiks osutuda edukaks või saada vastukaja nii paljudelt inimestelt maailmas. Paistis, et seda fraasi – süüa, et elada – hakati kasutama, rääkimaks selles raamatus üksikasjalikult käsitletud tulemuslikust toitumisviisist. Saan senimaani lõputuna näival hulgal elektron- ja paberkirju, milles kirjeldatakse tänu raamatule saavutatud imelisi muutusi tervises.
„Süüa, et elada” populaarsuse saladus on lihtne: see ei luba kiiret tulemust. Erinevalt moedieetidest, mis tõotavad kiiret ja kohest tulemust, räägitakse raamatus „Süüa, et elada” tervislikust toitumisest, et suurendada seeläbi lugeja toitumisharidust. Raamatus antakse lugejatele üle oskused, kuidas kaalu valitseda ja ise oma tervist kontrollida.
„Süüa, et elada” keskmeks on lihtne tervisevõrrand, mis on ühtlasi minu toitumisprogrammi tuum:
Mina nimetan seda toitainetiheduseks. Inimene saab toidust nii toitaineid kui ka kaloreid (energiat). Kõik kalorid pärinevad kolmest allikast: süsivesikutest, rasvadest ja valkudest. Toitained seevastu pärinevad kalorivabadest allikatest: vitamiinidest, mineraalidest, kiudainetest ja fütokemikaalidest – looduslikult taimedes leiduvatest ühenditest. Need kalorivabad toitained on tervise koha pealt elulise tähtsusega. Kui toitainete hulk kalorite suhtes on suur, sulab rasv ära ja tervis taastub. Mida rohkem toitainerikkaid sööke tarbite, seda vähesemate kaloritega rahuldute ja seda vähem himustate rammusaid ja kõrge kalorsusega roogasid.
Kõrge toitainesisaldusega söögid aeglustavad vananemisprotsessi, toetavad rakkude taastumist, vähendavad põletikke ja aitavad organismil vabaneda mürkidest. Kõrge toitainesisaldusega kalorivaesed toidud sisaldavad suurel hulgal kiudaineid ja võtavad kõhus palju ruumi. Süües suuremas koguses, kustutate nälga ja vähendate isu. Rahuldades organismi mikroelementide vajaduse, kahandate oma isusid, mida mina nimetan „toksiliseks näljaks” – see sunnib meid tarbima rohkem kaloreid, kui vajame, sealjuures enamasti töödeldud toitudena, mis võivad lisaks muudele vaevustele tekitada vähki ja südamehaiguseid.
Nähes, kuidas „Süüa, et elada” on innustanud nii paljusid inimesi oma toitumist muutma, mitte üksnes ei kinnitanud mu järeldusi, et toitainerikkad söögid tagavad hea tervise, vaid pakkus ka olulisi tõendeid, et see lähenemisviis toimib. Miski ei tunnista sel moel toitumise jõudu rohkem kui näited inimestest, kes neid teadmisi iga päev rakendavad. Tuhanded mehed ja naised on võtnud ilma suurema vaevata püsivalt kaalus alla. Näiteks kaalus üks lugeja, Scott, kunagi 226 kilogrammi. Ta polnud võimeline ise oma kingapaelu siduma. Ta hingas vaevaliselt ja suutis järjest teha vaid üheksa sammu. Scott oli kolmekümne kaheksa aastane. Arst oli talle öelnud, et kui ta ei lähe maovähenduslõikusele, sureb ta suure tõenäosusega poole aasta jooksul. Scott heitis arsti nõuande kõrvale ja otsustas selle asemel muuta oma mõtlemist
1
Franz MJ, Van Wormer JJ, Crain AL,
2
Montani JP, Viecelli AK, Prévot A, Dulloo AG. Weight cycling during growth and beyond as a risk factor for later cardiovascular diseases: the „repeated overshoot” theory. Int J Obes (Lond). 2006;30(suppl 4):S58–66.
3
Ingl k