Tark tee terviseni. Hiina toitumisteraapia tervise. Rene Bürkland

Читать онлайн.
Название Tark tee terviseni. Hiina toitumisteraapia tervise
Автор произведения Rene Bürkland
Жанр Здоровье
Серия
Издательство Здоровье
Год выпуска 0
isbn 9789949571598



Скачать книгу

qi seiskumise. Külma saab jagada väliseks ja sisemiseks.

      Väline külm: välise külmaga kokkupuutumine (talv, konditsioneer) põhjustab qi ja vere seiskumise, mille väljenduseks on fikseerunud ja tugev valu, mis leevendub soojaga.

      Sisemine külm: lokaliseerub keha sisemuses, kuid saab alguse väljast. Põhjuseks võib olla liigne temperatuurilt või olemuselt külma toidu söömine. See tekitab ka qi ja vere seiskumise ning nõrgestab siseorganeid, eriti põrna ja neerusid.

      Sümptomid

      Külmad ja kanged sõrmed-varbad, liigesvalu, artriit, kõhulahtisus, oksendamine, kõhuvalu, mis väheneb soojaga.

      Toitumisteraapia

      Külma hajutamine ja qi ning vere liikumise taastamine.

      Teravad vürtsid, ingver, roheline sibul, küüslauk, koriander, tšilli, must pipar, kaneel, apteegitill, kanaliha, lambaliha, kange alkohol.

Niiskus

      Niiskus on yin-faktor, milleks võib väliselt olla niiske kliima, niisked elamistingimused või märjad riided. Sisemiselt tekib liigne niiskus põrna nõrkuse korral ja niiskust tekitavate toiduainete tarbimisel (piimatooted, suhkur, nisujahu, toortoit).

      Niiskus muudab qi liikumise aeglaseks ja see loob eeldused aeglasemaks tervenemiseks.

      Sümptomid

      Krooniline väsimus, raskustunne peas ja jäsemetes, pearinglus, tursed, hingeldus ja hingamisraskus, iiveldus, isutus, kõhulahtisus, kroonilised limased eritised (nohu, röga, valgevoolus), kaalutõus, immuunsuse langus. Niiske ilmaga sümptomid süvenevad ja tekitavad rohkem probleeme.

      Toitumisteraapia

      Niiskuse kuivatamine.

      Niiskus: rukis, pisarhein, hirss, ingver, karpkala.

      Niiskus-kuumus: munguba, võilill, vetikas, maisisiid.

Kuumus

      Kuumus on yang-haigustekitaja. Kuna kuumus tõuseb ülespoole, mõjutab see rohkem keha ülaosa ja pead. Kuumus kuivatab kehavedelikku ja verd, kahjustab yin’i ning häirib shen’i (vaimu).

      Sümptomid

      Rahutus, ärrituvus, närvilisus, unehäired, unetus, hüperaktiivsus, deliirium, kuumarabandus, naha punetus ja sügelemine, palavik, janu, suu ja huulte kuivus, kurgu ja neelu punetus.

      Toitumisteraapia

      Jahutada kuumus ja niisutada kehavedelikke.

      Tomat, kurk, arbuus, melon, võilill, nisu, tofu, munguba, idud, apelsin, sidrun, banaan, arbuus, melon, kiivi, jäneseliha, sool, roheline tee, piparmünditee, krüsanteemitee, jogurt.

Kuivus

      Kuivus on yang-haigustekitaja ja see esineb sageli koos kuumusega. Kuivus kahjustab kopse, kehavedelikke ja yin’i.

      Sümptomid

      Kuiv ketendav nahk, pragunenud huuled, kuiv köha, sülje vähesus, janu, kõhukinnisus.

      Toitumisteraapia

      Kehavedelike niisutamine ja toitmine.

      Piimatooted, tofu, sojapiim, banaan, arbuus, pirn, mandariin, nisu, maapähkel, mesi, või.

SISEMISED HAIGUSTE PÕHJUSED

      Hiina meditsiini järgi on sisemiseks haiguse põhjuseks emotsioonid. Füüsiline keha ja emotsioonid on omavahel lahutamatult seotud ja emotsioonid mõjutavad otseselt siseorganite seisukorda.

      Erinevalt kaasaegsest meditsiinist, mille järgi on emotsioonid närvisüsteemi töö tulemus, omistatakse hiina meditsiinis emotsioonid siseorganitele. Kui emotsioonid kalduvad äärmusesse – liiga palju või liiga vähe emotsioone –, hakkavad need kahjustama siseorganite qi’d.

      Hiina meditsiinis eristatakse viit põhiemotsiooni: viha, rõõm, kurbus, muretsemine ja hirm. Toitumisteraapiaga ei saa emotsioone otseselt mõjutada, küll aga saab seda teha kaudselt, läbi organite mõjutamise.

Viha

      Viha kui emotsiooni alla käivad ka ärrituvus, raev, frustratsioon ja kibestumine. Kui need emotsioonid kestavad pikka aega, põhjustavad need maksa qi seiskumise või maksa kuumuse tõusu.

      Sümptomid

      Maksa qi seiskumine: tükitunne neelamisel või poomistunne kaela piirkonnas, raskustunne rinnus, spastilised valud kõhus, menstruatsioonivalud jne.

      Maksa kuumuse tõus: lagipea piirkonna peavalud, peapööritus, tinnitus, kaela kangus, punased laigud kaelal ja rinnal, silmade punetus ja valulikkus jne.

      Toitumisteraapia

      Maksa qi liikumapanek: redis, porru, seller, võilill, must seesam, idandatud seemned, jõevähk, krevetid, ploom, mandariinikoor, pojengijuur, kibuvitsaõied, roosiõied.

      Maksa kuumuse vähendamine: rabarber, sidrun, õun, mango, mooruspuu mari, arbuus, spinat, tomat, võilill, seller, speltanisu, nisu, nisuidud, mungoad, mungoa idud, hapendatud piimatooted, roheline tee, piparmünditee, nisuõlu, kali, õunamahl, kassia, valge pojeng, valge mooruspuu, küünisväät, aedkrüsanteem.

Rõõm

      Rõõm on positiivne emotsioon, mis toidab südant, kuid äärmuslik rõõm (eufooria ja ülierutus) võib hakata südant kahjustama, sest sinna tuleb liiga palju energiat. Rõõmu puudumine muudab südame qi nõrgaks.

      Sümptomid

      Palpitatsioon ehk südamepekslemine, rahutus, unetus, pidev rääkimine.

      Toitumisteraapia

      Südame qi nõrkus: looma-, lamba- ja kanaliha, kaer, tatar, mais, kleepuv riis, soe nisuõlu, kakao, väheses koguses kohvi, aniis, tšilli (väheses koguses), harilik kreektürn (punane dattel), harilik ženšenn, läikvaabik (ganoderma), viieleheline eluväät.

      Liigne südame tuli: toorsalatid, võilill, tomat, kurk, rabarber, arbuus, sidrun.

Kurbus

      Kurbus nõrgestab kopse, kuid mõjutab ka südant. Lisaks kurbusele on samasuguse mõjuga lein ning minevikuotsuste ja – tegude kahetsemine.

      Sümptomid

      Väsimus, hingeldus, raskustunne rinnus, nutmine, depressioon.

      Toitumisteraapia

      Lillkapsas, nuikapsas, porgand, oliiv, sibul, seen, kaer, hirss, odralinnas, riis, pardiliha, vutiliha, tuunikala, karpkala, aprikoos, viinamari, ingver, küüslauk, tüümian.

Muretsemine

      Muretsemisega sarnast mõju avaldavad ka liigne vaimne töö, vaimne aktiivsus, kinnisideed.

      Muretsemine mõjutab organitest enim põrna ja kopse, põhjustades qi seiskumise nendes.

      Sümptomid

      Ebamugavustunne rinnus, õlgade pinge, hingeldus ja köha, kahvatu jume, vaikne ja nõrk hääl, sage ohkamine, söögiisu langus, pinge või valu kõhus.

      Toitumisteraapia

      Amarant, kaer, hirss, kleepuv riis, riis, apteegitill, kapsas, porgand, maguskartul, pisarhein, sibul, linnuliha, lambaliha, loomaliha, forell, lõhe, tuunikala, magus õun, aprikoos, dattel, punane dattel, virsik, ploom, rosin, viinamari, viigimari, magus kirss, maapähkel, metspähkel, pistaatsiapähkel, seesamiseemned, Kreeka pähkel, aniis, tähtaniis, ingver, kardemon, nelk, vanill, kaneel, koriander, pune, rosmariin, tüümian, vürtsitee, maisisiiditee, lagritsatee, viinamarjamahl, ženšenn, vahtrasiirup, linnas, mesi, toorsuhkur, liköör.

Hirm

      Nii pikaajaline pidev hirmu all elamine kui ka äkiline hirm kurnavad ära neerude qi ning suunavad selle allapoole.

      Sümptomid

      Äkiline