Чоловіче тіло у традиційній культурі українців. Ірина Ігнатенко

Читать онлайн.
Название Чоловіче тіло у традиційній культурі українців
Автор произведения Ірина Ігнатенко
Жанр История
Серия
Издательство История
Год выпуска 2016
isbn 978-617-12-2966-2,978-617-12-2965-5



Скачать книгу

е ці біологічні етапи вагомо впливали на соціальний стан та становище жінки в суспільстві. Фізіологія ж чоловіка не мала такого впливу на його соціалізацію та статус у громаді. Отже, написати книгу «Чоловіче тіло…» за схемою «Жіночого тіла…» видавалося безпідставним.

      У пошуках напрямку, в якому можна було б спробувати розкрити чоловічу тілесність українського доіндустріального сусільства ХІХ – початку ХХ століття, я спробувала звернутися до такого наукового напрямку, як «маскулінність».

      Цей напрямок, виникнення якого у США та Європі припадає на 70-ті роки ХХ століття, покликаний дослідити соціокультурний досвід і практики чоловіків крізь призму гендерних досліджень та проблематизації нормативної гетеросексуальної орієнтації чоловіків (так звані квір-студії). У межах маскулінності значна увага приділяється й тілу чоловіка, ключовими темами є дослідження альтернативної чоловічої сексуальності (гомосексуалізм); канони чоловічої тілесності та зовнішньої привабливості; чоловіча гігієна й косметичний догляд за тілом; вплив реклами на формування уявлень про красиве і потворне тіло тощо.

      Попри розуміння важливості аналізу зазначених вище тем доводиться констатувати, що у вітчизняній історико-етнологічній науці позаминулих століть означені напрямки не були в полі зору істориків та етнологів, а як наслідок – відсутні джерела, а отже, очевидна проблематичність реконструкції.

      Поміж тим ідея-зернина написання книги про чоловіче тіло, посіяна читачами, не полишала мене, а, навпаки, почала розростатися у моїх думках дедалі більше. Я прискіпливо приглядалася до джерел, відшукуючи серед них ті, які могли б висвітлити та розкрити цю тематику.

      Згодом я зрозуміла: написати книгу про чоловіче тіло у традиційному українському суспільстві можливо під кутом міфології та світоглядних уявлень.

      Міфи були невід’ємною складовою архаїчного світогляду людей, які творили уявну «модель світу», в художній формі пояснювали різні явища природи та своє буття. Усе це разом не тільки становило фундамент і базу духовної культури, а й диктувало цілком практичні дії у повсякденні та обрядовості.

      Взявши за основу етнографічні (польові записи етнографів позаминулих століть), фольклорні (пісні, приказки, прислів’я) та історичні (судові архівні справи) джерела, я спробувала реконструювати бачення людей минулого на людське тіло, вужче – чоловіче.

      Зробити це було б неможливо, аби не ключові праці етнологів-теоретиків та етнографів-аматорів середини ХІХ – початку ХХ століття, імена яких вписані золотими літерами в історико-етнологічну науку.

      Серед них В. Антонович (Колдовство. Документы – процессы – исследования (Репринтне видання: Чари на Україні), В. Гнатюк (Галицько-руські народні легенди; Етнографічні матеріали з Угорської Русі; Похоронні звичаї й обряди), З. Кузеля (Посижінє і забави при мерци в українськім похороннім обряді) та ін.

      Серед фольклорних матеріалів найбільше у пригоді стали пісні, насамперед сороміцькі та жартівливі, які свого часу фіксували корифеї етнології та визначні діячі фольклористики, серед яких Ф. Вовк, В. Гнатюк, М. Максимович, З. Доленга-Ходаківський та ін. Ці тексти були упорядковані та видані нашими сучасниками, авторитетними фольклористами й філологами М. Сулимою і М. Красиковим, відповідно у збірках «Бандурка: українські сороміцькі пісні» та «Українські сороміцькі пісні» й «Українські жартівливі пісні». При опрацюванні українського фольклору у великій пригоді стали дослідження Л. Ставицької «Українська мова без табу. Словник нецензурної лексики та її відповідників. Обсценізми, евфеминізми, сексуалізми» і М. Лисюка «Еротизм в українському пісенному фольклорі».

      При написанні книги були використані й судові архівні справи, які свого часу виявили, дослідили та ввели у науковий обіг В. Антонович (Колдовство. Документы – процессы – исследования. (Репринтне видання: Чари на Україні)) і М. Сулима (Сулима М. М. Гріхи розмаїті: єпитимійні справи XVII–XVIII ст.).

      Згадані вище праці й опубліковані в них матеріали стали добрим фундаментом для написання цієї книги, за що я уклінно вдячна як попередникам, так і сучасникам.

      Любий читачу, щиро сподіваюся, що, гортаючи сторінки цієї книги, ти дізнаєшся багато нового, цікавого, а подекуди неочікуваного та шокуючого. Зокрема, про те, як пояснювали першостворення людського (а це рівнозначне – чоловічого) тіла; як міфологізувалися частини тіла, в тому числі й статеві органи. Цікавими та водночас моторошними постають перекази про міфічного демона-коханця, який у тілі померлого чоловіка щоночі навідує вдову, аби кохатися з нею. Ти дізнаєшся про секрети любовної магії, про те, що робили наші прабабусі, аби причарувати коханого або ж, навпаки, помститися, наславши на зрадника «остуду» (імпотенцію»). Цікавими є світоглядні вірування про міфічне походження статевих і венеричних хвороб; неочікуваною стане традиція розваг і забав при мерці, що відбувалися під час поховального обряду, а також еротичні голосіння жінок-вдовиць тощо.

      Усе це та багато іншого чекає тебе на сторінках цієї книги!

      В добру путь!

      Цикл І

      Першотворення чоловічого = людського тіла

      Народні