Щиголь. Донна Тартт

Читать онлайн.
Название Щиголь
Автор произведения Донна Тартт
Жанр Зарубежная образовательная литература
Серия
Издательство Зарубежная образовательная литература
Год выпуска 2013
isbn 978-617-12-1250-3, 978-0-349-13963-0, 9786171212497



Скачать книгу

я, а тоді замовк.

      Я почувався нещасним. Перебування у світі старого, посеред його речей – у сонній підводній атмосфері цієї кімнати, її запилюженого оксамиту, її розкоші, її тиші, – зробило дуже гострим відчуття його втрати.

      – Я радий, що він був не сам, – сказав Гобі. – Йому було б дуже тяжко.

      Він затис перстень у руці, підніс кулак до рота й подивився на мене.

      – О Господи. Та ти ж зовсім малюк, – сказав він.

      Я ніяково всміхнувся, не знаючи, як мені на це відповісти.

      – Пробач, – сказав він більш діловим тоном, певно, бажаючи мене підбадьорити. – Розумієш, я знаю, як йому було зле, я бачив його тіло. – Він, здавалося, шукав потрібні слова. – Перш ніж вони тебе туди кличуть, вони підчищають їх, як можуть, і застерігають, що видовище буде не з приємних. Ви й самі це розумієте, звичайно ж, але не можете підготувати себе до чогось подібного. Кілька років тому нашій крамниці дісталася ціла добірка фотографій Метью Бреді[27] – сцени з Громадянської війни, такі жахливі, що нам було дуже нелегко продати їх.

      Я не сказав нічого. Я не мав звички втручатися в розмову дорослих, крім «так» або «ні», коли на мене тиснули, та все одно я був приголомшений. Упізнати тіло моєї матері викликали її друга Марка, який був лікарем, але ніхто мені про це багато не розповідав.

      – Пам’ятаю, якось я читав оповідання про солдата, це було, здається, в битві під Шайло[28]. – Він звертався до мене, але не приділяв усієї своєї уваги мені. – Чи то під Ґеттісберґом? Солдат там так збожеволів від шоку, що почав ховати на полі битви птахів і білок. Під час перехресного вогню гинуло також багато малих звірят. Безліч крихітних могилок.

      – Під Шайло за два дні загинуло двадцять чотири тисячі людей, – вихопилося в мене.

      Його погляд тривожно зупинився на мені.

      – П’ятдесят тисяч полягли під Ґеттісберґом. Це стало результатом застосування нової зброї. Куль Міньє та магазинних гвинтівок. Тому там і поклали стільки трупів. У нас в Америці була окопна війна ще до Першої світової. Більшість людей про це не знають.

      Я бачив, що він не певний, як зреагувати на мої слова.

      – Ти цікавишся Громадянською війною? – запитав він після тривалої паузи.

      – Можна сказати й так, – різко відповів я.

      Я знав багато про польову артилерію федеральної армії, бо писав на цю тему роботу, так напхавши її технічними подробицями й фактами, що вчитель наказав мені переписати її, і я також знав про фотографії вбитих під Антіетамом, які зробив Бреді: я бачив ці фото в Інтернеті, знімки хлопців, залитих кров’ю під носом і біля рота.

      – Ми з класом шість тижнів вивчали добу Лінкольна.

      – Бреді мав фотостудію недалеко звідси. Ти коли-небудь її бачив?

      – Ні.

      У мені мало не виникла якась думка, щось істотне й невисловлюване, пов’язане зі згадкою про тих солдатів із блідими обличчями. Але думка відразу й зникла, лишився тільки образ: мертві розкарячені хлопці, що дивляться в небо.

      Мовчанка, яка запала, була нестерпно болісною. Схоже, жоден із нас не знав, що говорити



<p>27</p>

Метью Бреді (1822–1896) – один із перших американських фотографів, відомий своїми знімками Громадянської війни.

<p>28</p>

Велика битва Громадянської війни в США, відбулася 6–7 квітня 1862 року.