Название | Suurepärase ema käsiraamat |
---|---|
Автор произведения | Grace Saunders |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 2011 |
isbn | 9789949478583 |
Avastasin, et minu jaoks oli tõeliselt kasulik panna umbkaudselt kirja toitumise ja toidulisandite kava, mis toimis ja andis mulle enesekindlust, et suudan seda sündimata last toita. Loomulikult toppisin ma mõnikord end kreemikooki täis ja sõin karrit, kui seda soovisin, aga üldiselt püüdsin seda tasakaalustada mõistlikult tervisliku toitumisega. See oli vajalik nii beebi toitmiseks kui ka oma energia hoidmiseks ja iiveldushoogude talitsemiseks alguses. Siin on mõned kasulikud nõuanded, mida meeles pidada.
Samal ajal kui te last viljastada püüate või niipea, kui teate, et olete rase, võtke iga päev foolhappesisaldusega multivitamiini, mis on mõeldud rasedatele. Ma mäletan, kuidas sattusin paanikasse, avastades, et olen juba üheksa nädalat rase, aga polnud astunud esimest olulist sammu emaksolemise juures, milleks oli foolhappe võtmine. Esimene märk halvast emast! Minu õnneks võttis Jenny, kes ka samal ajal ajakirjas Elle töötas (ja on tuntud kui üks maailma kõige asjalikum ema), vaevaks mind maha rahustada. Ühe eriti pika lõunapausi ajal viis ta mind lähedal asuvasse hiiglaslikku tervisepoodi. Tõelise maaemana kuhjas ta mu korvi kõikvõimalikke tinktuure, tablette ja ravimtaimi.
See võis pisut üle piiri minna ja ma tundsin end pärast seda valge nõiana (või orgaaniliste aedviljade kasvatajana), aga vähemalt sain ma kinnitust, et saan nüüd üsas olevale lapsele korralikult elujõudu pakkuda. Kui ma hakkasin toidulisandite turgu üldiselt vaatlema, leidsin, et kommertslikes apteegis pakutavates rasedate vitamiinides pole kaugeltki nii palju tähtsaid koostisaineid kui neis, mida saab osta heast tervisepoest. Te ei pea hulluks minema ja varuma endale iga vitamiini, mis riiulil saadaval on, nagu mina ja Jenny – otsige lihtsalt endale üks kõiki aineid sisaldav multivitamiin. Loomuliku raseduse tippspetsialist (ja muuhulgas näiteks Kate Winsleti isiklik nõustaja) Zita West on välja andnud suurepärase uue Vital Essence’i toidulisandite sarja, mis on loodud just rasedatele naistele. Ja kõigi nende jaoks, kes vihkavad kohutava hommikuse iiveldushoo ajal bussiga sõitmist, on need saadaval ka internetis (www.zitawest.com). See sari on jaotatud kolmeks tooteks, üks iga trimestri jaoks, ning see on pungil täis kõiki aineid, mida tulevane ema võib vajada. Biotiin (kasulik loote rakkude pooldumisele), C-vitamiin (vajalik raua imendumiseks) ja magneesium (tähtis energia tootmiseks) on vaid mõned neist. Ma tean, et rasedusaegsed vitamiinid võivad kallid olla, aga heasse tootesse investeerimine on nii oluline, et see on väärt raha kokkuhoidmist mujalt kui võimalik. (Mõelge rahale, mida hoiate kokku alkoholi ja väljaskäimise pealt!) Hea oleks leida ka multivitamiin, mida saate kasutada rinnaga toitmise ja lapse esimeste elukuude ajal. Vastsündinu rinnaga toitmine nõuab täpselt nagu rasedus rohkem vitamiine ja energiat.
Etikettide lugemine pakenditelt ja millegi menüüvälise tellimine lemmikkalarestoranis võib olla piinarikas, aga on toite, mis võivad sündimata lapse jaoks ohtlikud olla, nii et järgmiste asjadega oleks parem ettevaatlik olla:
• Maks ja maksapasteet. Need sisaldavad suurel hulgal A-vitamiini, mis võib lapsel väärarenguid põhjustada. Pasteet võib sisaldada ka listerioosibakterit, mis võib tuua kaasa raseduse katkemise, nurisünnituse või enneaegse sünnituse.
• Kofeiin. Tarbige mõõdukalt. See on erguti, mis paneb südame kiiremini tööle ja teeb sedasama teie sündimata lapsega. (Peksleva südamega laps? Ei, aitäh!) Üks kohv ei lähe veel rasedusseadustega vastuollu, aga ärge liiale minge. Enamik emasid, keda tean, hakkasid pelgalt cappuccino lõhnast nagunii öökima, aga kui teie kuulute nende õnnelike emade hulka, keda ei vaeva iiveldus ega tugevad lõhnad, siis hoiduge siiski sellest kolmandast hommikusest kangest piimakohvist.
• Pastöriseerimata pehmed juustud ja toorpiimast valmistatud juustud. Brie, Camembert, Stilton, kitsejuust ja Parmesan (petlik, kuna see on kõva juust, aga sellegipoolest pastöriseerimata) soodustavad bakterite kasvu, mis võivad platsenta kaudu lapseni jõuda. (Jumal, kuidas ma raseduse ajal vesistasin suud sulatatud Brie juustuga võileibade järele, soovides kas või ühte väikest ampsu.)
• Toored munad ja värske majonees. Nende puhul on kõige suurem oht salmonelloos (see võib põhjustada tõsist oksendamist ja kõhulahtisust), seetõttu vaadake lihtsalt, et kõik munad oleksid hästi keedetud, ja kontrollige salatikastmete, kastmete ja pudingite koostisaineid. Kui te väljas einestate, tuleb kasuks, kui küsite kelnerilt koostisainete kohta.
• Koorikloomad. Koorikloomad põhjustavad sageli toidumürgitusi, mida oleks hea üheksa kuud vältida. (Minu esimene soov pärast sünnitamist oli saada pool liitrit krevette, kuid see pole ülerahvastatud ja palavas sünnitusmajas hea mõte.) Soovitav on mitte väga palju süüa ka tuunikala, mõõkkala ja marliini, sest need sisaldavad suures koguses elavhõbedat. Minu ämmaemand, kes oli tark ka toitumise kohapealt, soovitas nädalas mitte üle kahe tuunikalakonservi süüa. Vältige ka sushit (kohutav, ma tean).
Kui teil on samasugused hommikused iiveldushood nagu minul, siis ehk imestate, miks neid üldse hommikusteks iiveldushoogudeks kutsutakse. 24tunnine iiveldus oleks täpsem. Kuigi ma ei julge öelda, et tean, kuidas sellest täielikult vabaneda, tunnen paljusid naisi, kes on abi saanud ingverist ükskõik millisel kujul. (Minu sõbranna Lyn isegi magas, ingverijupp padjal!) Mina riivisin värsket ingverit kuuma vette, jõin alkoholivaba ingveriõlut (jääkülma) ja segasin kokku porgandi-õuna-ingverismuutisid, kui mul selleks energiat jagus. Ma avastasin ka, et kui sõin rohkem B6-vitamiini sisaldusega toite (pähkleid, kanaliha, kala, banaane ja täisteratooteid), aitas see mõneti pideva iiveldustunde vastu. Olenevalt asja tõsidusest võiksite isegi arstiga arutada, kas peaks võtma B6-vitamiini toidulisandina. Need nõuanded ei pruugi panna teid veel suurepärase iiveldushoogudeta emana ringi jooksma, aga võivad pisut aidata.
Ma tean omast käest, et esimese kolme kuu ajal on viimane asi, mida tahate, kausitäis aurutatud köögivilju. Esimesel trimestril tahtsin mina süüa vaid külma gazpacho suppi, küpsetatud ube, jäätist ja maapähklivõid, mõnikord kõike korraga. (Püüdke sellele kuidagi seletust leida!) Kõik muu ajas mul südame pahaks ja ainuüksi mõte salatilehest muutis mind näost roheliseks. Kuid mul õnnestus siiski rikkalikul hulgal puuviljasmuutisid sisse lürpida ja kindlasti ei öelnud ma õhtuse söögi kõrvale ära kausitäiest salathernestest (sortsu seesamiõli ja näpuotsatäie seesamiseemnetega). Ükskõik kas tunnete iiveldust või mitte, oleks hea, kui püüaksite puu- ja köögivilju oma toiduvalikusse panna, isegi kui sööte päevast päeva neidsamu porgandeid hummusega, sest ei suuda muud välja kannatada (nagu minu sõbranna Sara, kuni ta erkoranžiks muutus). Kui iiveldusperiood on möödunud, on teil kergem kätt värske kraami järele sirutada. Puu- ja köögiviljad on vitamiinidest ja mineraalidest niivõrd pungil (ja nende jaoks, kes kannatavad raseduse ajal kõhukinnisuse all, võivad need imesid teha), et nende toidukavva lülitamine või igal võimalikul juhul muudesse söökidesse pistmine on seda väärt. Olge leidlik: avokaado ja banaan kaerahelbeküpsise peal, troopiliste puuviljade smuutid, papaia ja vaarikad sortsukese crème fraîche’ga, brokoli ja suhkruherned sulatatud juustuga või viilutatud tomatid ja mozzarella näpuotsatäie värke basiiliku ja oliiviõliga olid mõned minu kindlatest lemmikutest ning aitasid mul piisaval määral värsket kraami tarbida. Kui saate seda endale lubada, ostke orgaanilist toitu – pestitsiidideta viljad on kahtlemata kasulikud, aga see ei pea ka täielikuks kinnisideeks muutuma.