Контркультура

Различные книги в жанре Контркультура

Vikerkaar

12 2021

Ajakiri Vikerkaar, detsember 2021

Masala

Max Cegielski

Loteria

Krzysztof Jóźwik

Elüüsiumi kutse

Ilmar Taska

Kas tahaksid oma kodus intiimselt aega veeta legendaarse filmitähe seltsis või küsida isiklikku nõu armastatud presidendilt? Sellise võimaluse pakub virtuaalkeskkond Elüüsium.com, kus külastajad saavad kohtuda oma ajalooliste iidolitega, olgu need Marlene Dietrich, Marilyn Monroe, John F. Kennedy, Miliza Korjus või Vladimir Lenin. Digitaalkarakterid on loodud tehisintellekti ja neurovõrkude abil vanade dokumentaalsalvestuste ja intervjuude põhjal ning mõjuvad autentselt. Kuid miski pole nii süütu kui tundub ja populaarse virtuaalportaali arengud võtavad ohtliku pöörde. Nii nagu end paljastavad ajaloolised iidolid, hakkavad ilmnema ka portaali taga peituvate jõudude plaanid.
Ilmar Taska uus romaan “Elüüsiumi kutse” asetab lugeja homsesse maailma, mille tunnused, trendid ja arengud on juba praegu meie keskel. Sotsiaalmeedia ja virtuaalreaalsuse vahendid suudavad tekitada sõltuvust, manipuleerida teadvust ja ajaloomälu, luua hirmu- ja paanikaõhkkonda. Staarikultus masside mõjutamiseks, geenitehnoloogia poliitiliselt kontrollitava uue inimese loomiseks – tööriistakast on rikkalik ning laieneb kiirelt. Põnev romaan tõstatab küsimuse, kas on maailmaareenil jõude, kes suudavad ühiskondlikku reaalsust mitte ainult sihipäraselt muuta, vaid luua ulatuslikku, ideoloogiliselt kujundatud asendustegelikkust, täis sära ja glamuuri. Viia meid kõiki üle läve, kust võib-olla ei ole enam tagasiteed.
Taska eelmine romaan “Pobeda 1946” oli nomineeritud mitmele rahvusvahelisele auhinnale ja valitud The Times Literary Supplement poolt 2018. aasta parimate raamatute hulka. Raamat on tänaseks ilmunud juba neljateistkümnes keeles.

Kuigi Tinder ja TikTok on muutunud paljudele teiseks koduks, näitab Taska, et arenguruumi on. Meid noorusest peale hullutanud iidolitest saavad surematud hologrammid (nagu ABBA!), kes asendavad lähedasi, pakuvad naudinguid, tekitavad illusioone ja tülisid, panevad isegi targale hulle mõtteid pähe ja suhtlevad seni, kuni sul on raha. Halvemal juhul veavad nad sind vaenlase teenistusse, kütavad üles, „vaktsineerivad” sind su enese teadmata, sest igal teenusel ja tehnoloogilisel uuendusel on alati mingi tagamõte. Peagi avastad hirmuga, et kõik on näiline ja keegi pole see, kelleks sa teda pead. – Kaire Uusen, EPL
Romaani ilmestavad ­elegantsed virtuaalvisiidid filmimaailma suurimate juurde. Nii Marlene Dietrich kui ka Marilyn Monroe on kirjutatud inimlikult köitvaks. Tunnistan, et ka minul tekkis tahtmine kohtumisi virtuaalselt taasloodud Marlene Dietrichiga jätkata. Õige mitmekihiline raamatutegelane on aga mänedžer Daniel – aeg-ajalt muremõtteisse vajuv trikster, kes vahendeid valimata pingutab, et vapralt vastu pidada.Stiili poolest on raamat intri­geeriv… Nii nagu Taska proosa puhul ikka, on köitev see, kuidas autor oskab väljastpoolt sissepoole vaadata – nagu inimene, kes uurib rohukõrt sõrmede vahel, ent suudab seda näha ka osakesena suuremas ökosüsteemis. Sarnaselt naispeategelase Estriga jääb ka lugejat vaevama küsimus: kuidas edasi? – Ann Alari, Postimees
Facebooki omava ettevõtte nimetamine Metaks ning Mark Zuckerbergi lubadus keskenduda virtuaalse reaalsuse arendamisele lubavad Taska uut romaani pidada prohvetlikuks. – Aimar Altosaar, Postimees
Ilmar Taska romaan ei jäta ükskõikseks, läheb alateadvusse uitama, haarab lugeja endaga ja lennutab meie hulgast juba lahkunud tuntud filmitähtede ja poliitikute seltsis maailma, kus neist on saanud tehnoloogia abil surematud hologrammid, keda igaüks võib endaga suhtlema kutsuda. – Imbi Paju, ERR

Jänesefaktor

Antti Tuomainen

Antti Tuomainen on üks eredamaid näiteid soome krimikirjanduse väga heast seisust. Tema raamatutes on nii süsimusta huumorit, romantikat kui ka kurjategijaid ja kuritegusid. Kokkuvõttes loob ta täiesti unikaalse õhkkonna ja on võitnud tunnustust terves maailmas. The Times on nimetanud tema romaani „Väike Siberˮ viimase viie aasta üheks kõige põnevamaks teoseks kõrvuti Margaret Atwoodi ja Michel Houellebecqi romaanidega. Praegu on tema romaanide põhjal teoksil telesarjad nii USAs kui ka Soomes.
„Jänesefaktorˮ on triloogia esimene raamat ja me tutvume seal kindlustusmatemaatiku Henri Koskisega, kes jääb ootamatult tööta. Üsna pea pärast seda sureb ta vend ja pärandab talle seikluspargi, mille töötajad ja rahaline seis on ühtviisi kahtlased. Tundub, et kõige hullemad rahalised probleemid tulevad kurjategijatelt võetud laenudest, sest nüüd tahavad kurjategijad neid tagasi.

Nõiduslikud silmad

Gia Lane

Milliseid üllatusi saatus inimesele küll valmistada võib! Ent järsku polegi see saatus, vaid hoopis kummastav käitumine, uudishimu ning tohutu energia, mis teevad Cindy Welleriga kurja nalja. Temaga juhtus lugu, mille käigus tuli riskida, hirmu tunda, kahelda ja ohtusid ületada. Cindy ei osanud aimatagi, et selles intrigeerivate sündmuste keerises võib tekkida ka kirg ja siiras armastus.

Сын Неба 2, или 100 страниц про любофф. Часть 7

Алексей Авшеров

Рассказ о южных приключениях был бы не полным, если бы Алексей умолчал о Кристине, ставшей его воспитанницей на целых четыре лета (новелла «Крис»). Подборкой коротких историй «Курортный блиц» автор заканчивает «анапский» цикл и предлагает вашему вниманию несколько историй, произошедших с Алексеем в Москве. В рассказе «Людка» читатель впервые познакомится с Елдаковым, которому в романе «Жулик» будет посвящена целая большая глава (Сын Неба). Заканчивая рассказ о пикантной стороне жизни Алексея, автор надеется, что его опыт общения с противоположным полом пойдет кому-то на пользу и армия подкаблучников (дамских угодников) пусть немного, но станет меньше! Если судьба Алексея Авшерова читателей зацепила, свой интерес они смогут удовлетворить, прочитав роман «Жулик» – микст детектива, эротики и современной прозы. Автор пишет под псевдонимом. Содержит нецензурную брань.

Сын Неба 2, или 100 страниц про любофф. Часть 6

Алексей Авшеров

Анапа и море не отпускают Алексея. Жизнь его практически не меняется: много солнца, спорта и женщин, общение с которыми также напоминает «спорт». На пляже он знакомится с Наташей, молоденькой двадцатилетней девушкой, с которой проведет целых шесть лет (рассказы «Дубль», «Хет-трик» и «Гарем»). Эти незамысловатые и правдивые истории предназначены в первую очередь для мужчин. Автор надеется, что прочитав их, «страдающих» мужиков станет меньше, за исключением душевных мазохистов. Работа почти не беспокоит его. Фонд развития нанотехнологий и прогресса иногда вызывает Алексея в Москву и «грузит» сомнительными, с точки зрения закона, поручениями. Работу в ФРНП автор честно и с юмором описал в романе «Жулик», который скоро будет предложен вашему вниманию. Содержит нецензурную брань.

Небо цвета ниагара

Ярослав Дмитриевич Склянной

Этот маленький рассказ продолжает идею рассказа "Назойливые вопросы про это…", продолжая дополнять тему любви. Тут приведены мысли главного героя, который на протяжении всего рассказа старается познать любовь, подходя к этому с очень неочевидных сторон.