«Чари» Марка Вовчка – оповідання, у центрі якого – любовний трикутник. Хима кохає Тимоша, та він сватає іншу***. Засмучена дівчина знаходить знахарку, стає відьмою і розлучає Тимоша з Оленою. Для твору характерні морально-етичні мотиви, перу автора належать інші подібні твори, зокрема, оповідання «Чумак», «Не до пари» та ін.
«Закоханий чорт» Олекси Стороженка – фантастичне пригодницьке оповідання***. Молодий чорт Трутик закохався у юну відьму, яка у минулому була звичайною дівчиною і тепер прагне врятувати свою душу. Для твору характерна жива народна мова і сюжетний динамізм, перу автора належать й інші оповідання, зокрема, «Се така баба..», «Вчи лінивого не молотом, а голодом» тощо.
«Вуси» Олекси Стороженка – гумористичне оповідання про чоловіка, якому на службі наказали поголити вуса, через що усі від нього відцуралися***. Твір належить до анекдотичних оповідань автора разом з такими як «Голка», «Се така баба…» та ін.
«Мірошник» Олекси Стороженка – оповідання, в якому поєдналися гумористичні елементи з трагічно-містичним сюжетом***. У мірошника Сидора Кравченка помирають улюблений старший син та жінка, а згодом і він сам. Твір належить до кращих зразків малої прози автора разом з такими оповіданнями як «Закоханий чорт», «Скарб» тощо.
«Голка» Олекси Стороженка – оповідання про кмітливого чоловіка Кондратовича, який помстився поляку Потоцькому за знущання тим же самим способом***. Твір належить до серії анекдотичних оповідань Олекси Стороженка, серед яких також «Вуси», «Се така баба..» та ін.
«Не судилось» Михайла Старицького – соціально-психологічна п’єса, в якій автор порушує тему протиставлення панського болота і чесних селян***. Кохання щирої селянки Катрі і панича Михайла обертається трагедією, конфлікт існує також і між батьком Михайла та сільською громадою. Найвідомішими творами автора є «Талан», «За двома зайцями», «Ой не ходи, Грицю», «Маруся Богуславка», «Молодость Мазепы», «Облога Буші». Михайло Старицький увійшов в літературний процес як талановитий письменник, майстер соціально-психологічних та гумористичних творів.
«Молодость Мазепы» Михайла Старицького – російськомовний історичний роман, в якому йдеться про молоді роки видатного державного діяча України***. Мазепа постає у Старицького мудрим і дипломатичним політиком. Найвідомішими творами автора є «Ой не ходи, Грицю», «Маруся Богуславка», «За двома зайцями», «Талан», «Облога Буші». Михайло Старицький увійшов в літературний процес як талановитий письменник, майстер соціально-психологічних та гумористичних творів
«Жінка-змія» Валерія Шевчука – це фантастична повість, наповнена міфологічними образами***. В основі сюжету твору – взаємини між чоловіком і жінкою-змією, образ якої походить з причорноморської легенди про змієногу діву. Найвідомішими творами автора є «Дім на горі», «Три листки за вікном», «Тіні зникомі», «Набережна 12», «Середохрестя», «Вечір святої осені», «Крик півня на світанку», «Долина джерел», «Тепла осінь», «Двоє на березі» тощо. Валерій Шевчук – український письменник-шістдесятник, майстер історичної, психологічної та химерної прози.
«У череві апокаліптичного звіра» Валерія Шевчука – збірка історичних повістей та оповідань, більшість з яких написана у жанрі історичної фантастики***. Героями цих творів є як реальні постаті (Г. Сковорода, литовсько-руський князь Свидригайло), так і вигадані персонажі (відьма). Найвідомішими творами автора є «Дім на горі», «Три листки за вікном», «Тіні зникомі», «Набережна 12», «Середохрестя», «Вечір святої осені», «Крик півня на світанку», «Долина джерел», «Тепла осінь», «Двоє на березі» тощо. Валерій Шевчук – український письменник-шістдесятник, майстер історичної, психологічної та химерної прози.
«Три листки за вікном» Валерія Шевчука – роман-притча, який складається з окремих повістей***. У них звучать філософські погляди автора на події історичної давнини. Найвідомішими творами автора є «Дім на горі», «Три листки за вікном», «Тіні зникомі», «Набережна 12», «Середохрестя», «Вечір святої осені», «Крик півня на світанку», «Долина джерел», «Тепла осінь», «Двоє на березі» тощо. Валерій Шевчук – український письменник-шістдесятник, майстер історичної, психологічної та химерної прози