Фізика. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Фізика
Автор произведения Отсутствует
Жанр Книги для детей: прочее
Серия Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
Издательство Книги для детей: прочее
Год выпуска 2005
isbn



Скачать книгу

спеціальні батометри для забирання проб води на різних глибинах. Апарат має бурову установку для дослідження скельного ґрунту.

      За допомогою підводних апаратів «Мир» було обстежено легендарний корабель «Титанік», що затонув на глибині 4000 м. Відеокадри, зроблені цими апаратами, ввійшли до знаменитого фільму Дж. Камерона.

      Повернімося з океанських глибин на поверхню. Чи знаєте ви про існування такого моря, в якому неможливо потонути? Так, це Мертве море, яке знаходиться на кордоні між Йорданією та Ізраїлем. Там дуже цікаво було б на власному досвіді відчути архімедову силу!

      Річ у тому, що Мертве море є дуже й дуже солоним, тому його густина сягає 1160 кг/м3. Якщо людина купається в цьому морі, то вона зовсім не набагато занурюється у воду. Це відбувається саме завдяки величезній виштовхувальній силі. Американський письменник Марк Твен, відомий своїм незрівнянним почуттям гумору, так описував купання в Мертвому морі:

      «Якщо підтримувати рівновагу руками, можна преспокійно лежати на спині так, щоб голова і ноги від колін до п’ят стирчали над водою. Можна сісти, підтягнувши коліна до самого підборіддя і охопивши їх руками, але швидко перекидаєшся, тому що тут ніяк не втримати рівновагу. Можна стати у воді і вище пояса залишитися сухим, хоча глибина тут більша за зріст людини. Але й так довго не простоїш – дуже швидко вода виштовхне на поверхню. Не намагайтеся плавати на спині, оскільки ступні вилазять на поверхню і відштовхуватися можна хіба що п’ятами. Пробуєш плавати на животі. Загрібаєш воду, мов колісний пароплав, – і не рухаєшся з місця.»

      Слід зазначити, що без усякого знання закону Архімеда спокійно плавають собі «несвідомі» риби. Цікаво, що середня густина їхніх організмів дуже мало відрізняється від густини води, тому сила ваги, яка на них діє, зрівноважена ар-хімедовою силою. Завдяки цьому водним тваринам не потрібні такі масивні скелети, як у наземних.

      Змінювати своє положення і опинятися на іншій глибині риба може завдяки плавальному міхуру, який може помітно стискатися грудними та черевними м’язами. Після цього в риби змінюється об’єм тіла (отже, й середня густина), через що міняється архімедова сила. Це приводить до можливості регулювання в певних межах глибини занурення.

      Багато водних рослин зберігають вертикальне положення, незважаючи на надзвичайну гнучкість їхніх стебел. Цьому допомагають повітряні бульбашки, які знаходяться на кінцях розгалужень стебел, – вони виконують роль поплавців, що прагнуть піднятися вгору під дією сили Архімеда.

      У природі немає нічого марного.

М. Монтень

      Цікавим є «застосування» архімедової сили морськими тваринами – сифонофорами. Вони створюють складні колонії. На вершині колонії знаходиться міхур розмірами до 30 см, що містить газ. За допомогою цього міхура вся колонія тримається у товщі води та рухається. Газ виробляється особливими залозами сифонофор.

Повітроплавання

      Польоти