Тварини. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Тварини
Автор произведения Отсутствует
Жанр Книги для детей: прочее
Серия Шкільна бібліотека. Дитяча енциклопедія
Издательство Книги для детей: прочее
Год выпуска 2004
isbn



Скачать книгу

до сонечка. Не можуть і втекти від тих, хто їх їсть, єдиний їхній спосіб захисту – отрута або колючки. Але й отруйні рослини хтось їсть. А щодо колючок, можна згадати, приміром, верблюжу колючку. Вона названа так тому, що верблюди її залюбки їдять. Ось така досить проста і зрозуміла відмінність. Зрозуміла доти, доки ми не дізнаємося про тварин, які живуть, прирісши до якогось одного місця. Йдеться передусім про мідій, або візьмімо, наприклад, морську лілію. Від рослини – в неї тільки назва, бо це – тварина, дуже схожа на квіти лілеї. Подібно до квітів, вона прикріплена до одного місця. Докладніше про морські лілії та інших тварин, які схожі на рослини, ми розповімо далі, а зараз з’ясуємо: у чому ж таки полягає відмінність царства Тварини від царства Рослини.

      Рослини створюють своє тіло з речовин неживої природи – мінеральних сполук, розчинених у воді або ж присутніх у ґрунті, вуглекислого газу, що вони беруть з повітря (тваринам велика кількість вуглекислого газу заважає дихати, рослини ж ним живляться, тож рослини чистять повітря, роблять його придатним для дихання тварин).

      Представники тваринного царства живляться або вже готовими органічними сполуками, тобто – тілами інших тварин (це – хижаки), або ж тілами рослин: їхнім стеблом, листям, корінням, зерном, плодами (так живляться рослиноїдні тварини). Хижаку треба наздогнати здобич, рослиноїдній тварині – пошукати кращого пасовиська. Є ще тварини-тру-поїди. Вони живляться мертвими тілами інших тварин, падаллю. Але й падаль треба знайти. І зробити це швиденько, поки не випередили тебе інші трупоїди. Отже, рухливість тварин – не випадкова для них риса. Вона пов’язана з головною – живленням тварин тілами (живими або мертвими) інших тварин або рослин.

      Розглядаючи далі розмаїття царства Тварини, ми з вами побачимо, що найбільшого розвитку досягли тварини, налаштовані на швидкий рух. Для свого руху тварини мають багато різних пристроїв. Ці пристрої призначені для різних умов. Здається, ніби якийсь конструктор розробив безліч живих механізмів для різних завдань. Хтось вважає, що за розмаїттям форм життя у світі стоїть могутня творча сила, хтось вбачає в цьому лише результат дії об’єктивних законів. Ми у своїй книзі не будемо торкатися цього непростого питання, але для зручності розуміння деяких проблем введемо умовний образ конструктора Природи, що, вирішуючи щоразу нові завдання, створює і нові різновиди живих істот.

      Ми вже говорили, що найбільша «шухляда» наукового поділу видів тварин називається типом. До одного типу належать дуже різні тварини – ті, що існують нині на Землі, і ті, що існували в давні часи, а тепер зникли, вимерли.

      Як вимерлі динозаври, так і ми з вами, любі читачі, належимо до одного типу – типу Хордові. До цього типу також належать і тварини, які схожі на нас ще менше, ніж ми на динозаврів. Про це ви у відповідному розділі нашої книжки ще прочитаєте. Надалі ми будемо говорити про зоологічний тип як про певний напрямок розробок конструкторського бюро Природи. Описуючи окремі типи, ми навіть інколи проводитимемо аналогії з технічними