Название | Punased |
---|---|
Автор произведения | Jaak Valge |
Жанр | Документальная литература |
Серия | |
Издательство | Документальная литература |
Год выпуска | 2015 |
isbn | 9789949380633 |
Johannes Vares-Barbarus 1910. aastal Pärnus.
Elsa Lell 1910. aastal Soomes.
Viktor Kingissepp 1911. aastal Kuressaares.
Vihula kooli õpetajad ja õpilased 1914. aasta kevadel. Teises reas paremalt esimene Nikolai Andresen.
Johannes Vares-Barbarus 1914. aasta lõpul Kiievis enne tegevväkke minekut.
Viktor Kingissepp 1914. aasta lõpul Tveris.
Johannes Vares-Barbarus koos sõjakaaslastega 1916. aastal.
Jaan Anvelt 1918. aastal.
Viktor Kingissepp 1918. aastal.
Eesti Töörahva Kommuuni Nõukogu liikmed 1918–1919. aastal ilmselt Narvas. Esimeses reas vasakult teine Jaan Anvelt, kolmas Otto Rästas. Teises reas vasakult esimene Hans Pöögelmann, teine Johannes Käspert.
Jaan Anvelt 1920. aastal Petrogradis.
Viktor Kingissepp 1922. aasta mais arreteerituna Kaitsepolitseis.
EKP üleskutse Eesti töörahvale 1. mail 1922.
Tarapita liikmeid 1921–1922. Esimeses reas vasakult Albert Kivikas, Johannes Semper, Marie Under, Artur Adson, teises reas Johannes Vares-Barbarus, Friedebert Tuglas, August Alle.
EKP III kongressil osalejad 1922. aasta septembris. Esimeses reas vasakult teine Otto Rästas, teises reas vasakult esimene Jaan Kreuks, kolmas Jaan Anvelt. Maskide taga on ka Alma Vaarman ja Johannes Lauristin.
Aurora ja Johannes Semper Berliinis 1922. aastal.
Elsa Lell-Kingissepp 1922. aastal Moskvas.
Hans Kruus 1923. aastal.
Kommunistid Tallinnas 1922–1923. Vasakult esimene Alma Vaarman, neljas Olga Künnapuu, kuues Johannes Lauristin, seitsmes Hendrik Allik.
Autor: Jaak Valge
Keeletoimetaja: Anu Seidla
Retsenseerinud: Heino Arumäe, Toomas Haug, Valdur Ohmann, Allan Puur ja Enn Tarvel
Graafiline disainer: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)
Trükikoda: Tallinna Raamatutrükikoda
Digiteerimine: Readme, Priit Pangsepp ja Algimantas Akmenskis
Sisupaber: Holmen Book white 60 g/m²
Kaanematerjal: Upside Pack 210 g/m²
3. paranduste ja täiendustega väljaanne
ISBN 978-9949-38-158-6
ISBN 978-9949-38-063-3 (epub)
Autoriõigus: Jaak Valge ([email protected])
EESSÕNA
Võõrandumisse, pooltevahetusse, kohanemisse, põhimõttekindlusesse, demokraatiasse, kosmopoliitsusesse ja rahvuslusse puutuvad teemad on üleajalised. See raamat on püüe aru saada nende meie kaasmaalaste motiividest, kes 1940. aastal võõrvõimu teenistusse pöördununa oma ühiskonda purustama hakkasid, ja neist, kes seda juba varem täie jõu ja teadmisega tegid.
Punaseks või revolutsionääriks olemine tähendas Eestis iseseisvussõja-eelsel ajal ebaõiglusevastast võitlust revolutsiooniliste vahenditega. Eesti-vastase ning Moskva kommunismi meelse lisatähenduse omandas see keelend hiljem, Vabadussõja ajal. Enne 1917.–1918. aastat olid ka eesti rahvuslased revolutsionäärid, või vähemalt iseloomustasid nii neid nende vastased. Iseseisvuse ajal kutsusid mittemarksistid punasteks nii bolševikke ehk enamlasi kui ka sotsialiste või sotsiaaldemokraate, ehkki esimesed teisi roosadeks, kollasteks või koguni valgeteks manasid. Aga kõik marksistid tahtsid olla punased ja seda värvi olidki nende kõikide lipud. Kõigi marksistide kogunemistel lauldi „Internatsionaali“, „Varšavjankat“ ja „Oh kuusepuu, oh kuusepuu“ viisil „Punast lippu“.
Mõisteid „kommunist“ ja „sotsialist“ võidi algselt tarvitada sünonüümidena, hiljem tähendas kommunistiks olemine Vene proletariaadi diktatuuri ja Kominterni poliitilise suuna innustunud pooldamist ja propageerimist. Kommunistideks hakkasid Vene bolševikud end nimetama 1918. aastal.
Sotsialismi võidi mõista erineval moel, aga igal juhul tähendas sotsialist isikut, kes oli kapitalistliku ebaõigluse vastu. Sotsialism on vanem mõiste kui marksism, kuid nii 20. sajandi sotsiaaldemokraadid, sotsialistid kui ka kommunistid olid välja kasvanud ühest marksistlikust tüvest või vähemalt olid marksismist tugevasti mõjutatud. Kõigi marksistide eesmärk oli ühiskonna radikaalne muutmine ja ka selles mõttes jäid nad 1920. aastatel punasteks ja revolutsionäärideks.
Aeg oli kirglik ja selle raamatu eestlastest tegelaste – „päriskommunistide“, marksistlike poliitikute ja marksistlike intellektuaalide – saatus julm. Rohkem selle raamatu isikunimede registris nimetatud marksistlikest eestlastest tapeti omade kui ideoloogiliste vaenlaste poolt. Taas leiab kinnitust asjaolu, et keegi pole tapnud rohkem punaseid kui punased ise.
See seade ei toeta heli kuulamist!
Paratamatult paistab see julmalt idealistlik ajajärk meile kaasaja valguses igaühele erinevalt. Küllap kumab ka alljärgnevast tekstist vastu minu pilk ja kaasaegne, omaaegsete sündmuste järge teadev hoiak, aga ainult niivõrd, kuivõrd subjektiivsust ja tänapäevast vaadet pole õnnestunud teadlikult vältida. Selleks tuli end tugevaminigi kontrollida kui mõtteviisilt mulle lähedasemate poliitiliste voolude ja isikute puhul. Aga 1920. aastatel oleksin võib-olla ka ise olnud hoopis marksist, tont teab.
Selle raamatu kirjutasin põhiliselt arhiiviallikatele ja kirjandusele tuginedes, ent mitte tühjas siledas ruumis. Sügavamate kraavide eest hoiatasid teemakohased ja ka laiemad vestlused ning välkkirjavahetus Andres Langemetsa, Tiit Noormetsa, Ago Pajuri, Mele Pesti, Olavi Pesti, Aleksander Rupassovi, Ott Rauna, Marek Tamme, Elle-Mari Talivee, Mari-Leen Tammela, Tõnu Tannbergi, Ülo Tuuliku, Maarja Vaino, Veiko Vihuri ning Livia Viitoliga. Vaimselt virgutav oli teemaga haakuvate uurimistööde – eelkõige Peeter Kenkmanni doktoritöö, Liina Rebassoo magistritöö ning Mark Gortfelderi bakalaureusetöö