Біґ Мак. Перезавантаження. Сергій Жадан

Читать онлайн.
Название Біґ Мак. Перезавантаження
Автор произведения Сергій Жадан
Жанр Рассказы
Серия
Издательство Рассказы
Год выпуска 2015
isbn 978-966-14-9063-4,978-966-14-9059-7,978-966-14-8786-3



Скачать книгу

Після третього пива Сильві рішуче встала й попередила, що або ми лишаємося тут, разом із цим тупим чуваком на сцені та його скво, або йдемо до чеського дисидента, друга Вацлава Гавела, і тоді вона – Сильві – зобов’язується приготувати якийсь спеціальний італійський салат. Ми подивилися на скво й мовчки вийшли. Берлінське небо розгорталося в усіх своїх барвах і відтінках, повітря було густе й вологе, вулицею товклися турки і їли кебаби, запиваючи їх малокалорійною колою.

      Поряд із будинком, де жив опальний чех, був маленький продуктовий магазинчик, не ті великі й мертвотні супермаркети, що нагадують скотомогильники, а приватна інтимна крамничка, усуціль заповнена ящиками з пивом та бананами. Зайшовши й поштовхавшись у тісних кулінарних закамарках, ми знайшли власника. Це був старий огрядний чоловік, непевного зросту й політичних поглядів, він читав, здається, Гемінґвея, і ми йому очевидно заважали.

      – Скільки у вас тут речей?! – несміливо говорить Сильві.

      – Тисяча двісті, – саркастично відповідає чоловік.

      – Нам потрібен сир і помідори, – Сильві вирішила вкінець зіпсувати йому настрій.

      – І пиво, – підказав я.

      – Скільки? – чоловік стійко тримався й обслуговувати нас не поспішав.

      – Півкілограма, – сказала Сильві.

      – Дванадцять штук, – відказав я.

      – Беріть, – дозволив чоловік.

      Ми почали вибирати. Я взяв дві упаковки, підійшов до чоловіка й виклав бабки.

      – Ми до вашого сусіда-художника приїхали, – почав знову Ґашпер. – Ви його знаєте?

      На обличчі продавця вперше з’явилася посмішка.

      – А, – говорить, – старий чех! Знаю-знаю, постійний клієнт. Передавайте вітання старому хуєві!

      Він іще деякий час радісно крекче, бере в Сильві десятку за помідори й сир і разом із здачею насипає їй повну долоню фруктових карамельок.

      – Гарного дня, дівчинко, – каже він.

      Сильві дякує й ховає карамельки дo кишенi джинсів.

      Я дістаю презерватив і проcтягaю мужчині. Це з Відня, кажу. Той удруге посміхається.

      Художника звати Руді. Він справді був приятелем Гавела й робив у себе в Чехословаччині великі металеві об’єкти. Якби гелікоптерам і літакам ставили пам’ятники, вони мали б десь такий вигляд, як об’єкти Руді. Коли росіяни дали старому Дубчеку під зад, він ще деякий час лишався вдома й далі робив свої багатометрові конструкції, що складалися із лопатей, фюзеляжів і залізних балок. У якийсь момент радянську владу це дістало, його звинуватили в абстракціонізмі, до того ж так воно й було, і попросили куди-небудь звалити. Руді вибрав Західний Берлін. Уже через кілька років він мав власне ательє й сталі замовлення. Його металеві штуки купували банки й страхові компанії та встановлювали їх біля своїх офісів. Останні років п’ятнадцять Руді часто виставлявся в Чехії, але повертатися не хотів, хоч зла на батьківщину не тримав. Нині йому було під сімдесят. Він зустрів