Юриспруденция, право

Различные книги в жанре Юриспруденция, право

Klasyfikacja budżetowa 2016

Elżbieta Gaździk

Książka zawiera opracowany, najnowszy tekst rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej oraz załączników do tego rozporządzenia, w których są przedstawione podziałki klasyfikacji budżetowej wraz z objaśnieniami, wzbogacony o przykłady innych rodzajów dochodów lub wydatków, niewymienionych w objaśnieniach. W rozdziale drugim przedstawiono problematykę klasyfikacji dochodów i wydatków w ujęciu praktycznym, w formie pytań i odpowiedzi, co z pewnością będzie bardzo pomocne w codziennej pracy osób mających do czynienia z finansami publicznymi.

Jak uniknąć kłopotów podczas kontroli

Bogdan Świąder

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wypełnienia wiele obowiązków związanych z czynnościami kontrolnymi, które nakładają na nich regulacje zawarte w kilkunastu ustawach. Najważniejsze dotyczą spraw związanych z przestrzeganiem przepisów podatkowych, sanitarnych, prawa pracy i bhp.

Zeszyty Księgowego nr 4 Korekty VAT, CIT, PIT

Bogdan Świąder

Opracowanie zawiera informacje na temat obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. przepisów w zakresie korekt deklaracji podatkowych. Omawia również jak bezbłędnie sporządzić roczną korektę VAT, prezentuje liczne przykłady i wzór korekty na formularzu VAT – 7. Dodatkowo omawia korektę kosztów podatkowych ze względu na dofinansowanie środków trwałych dotacjami, oraz prezentuje skutki usunięcia  art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obligującego podatników do korekty w przypadku braku uregulowania zobowiązań.

Regulaminy i inne wewnątrzzakładowe źródła prawa

Praca zbiorowa

Jakie zapisy powinien zawierać regulamin pracy, jakie warto w nim umieścić, a jakich unikać? Kto musi, a kto może wydać regulamin wynagradzania i jak wprowadzać do niego zmiany? Jakie kryteria premiowania warto wprowadzić i czy można zabezpieczyć się na wypadek problemów finansowych? Kiedy warto wydać regulamin zabezpieczający poufne informacje pracodawcy? Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych – jak prowadzić ją zgodnie z prawem? Procedury antymobbingowa i antydyskryminacyjna – dlaczego warto, by pracodawca je wprowadził i stosował?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Marta Grabowska-Peda

Ostatnia nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego wprowadziła istotne zmiany dla organizacji pozarządowych. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć nowe zasady dotyczące odpłatnej działalności pożytku publicznego, 1% PIT, promowania OPP czy regrantingu. Komentarz do znowelizowanych przepisów uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy. Pod każdym z artykułów znajduje się wyjaśnienie ekspertów, które z pewnością ułatwi czytelnikom stosowanie zmienionych przepisów w praktyce.

Korekty ZUS 2016 Umowa o pracę Umowy cywilnoprawne

Praca zbiorowa

Korekta naliczeń na błędnie sporządzonej liście płac jest czasochłonna i stresująca. Szczególnie wtedy, gdy nie wiadomo, jak poprawić wyliczenia. Dlatego też w naszej książce pokazujemy, jak ustrzec się przed koniecznością dokonywania korekt, a jeśli okażą się one niezbędne, Czytelnicy znajdą tu fachową pomoc z wieloma przykładami i praktycznymi podpowiedziami. Ta książka to praktyczny przewodnik dla pracodawcy, jak sporządzać korekty do ZUS.

Kodeks pracy 2016 Ujednolicony tekst ustawy Komentarz do zmian

Szymon Sokolik

Zmian w prawie pracy, które weszły w życie od 2016 r. obejmą uprawnienia rodzicielskie oraz umowy terminowe. W przypadku tych pierwszych zmiany dotyczą: • urlopu macierzyńskiego • urlopu rodzicielskiego • urlopu wychowawczego • urlopu ojcowskiego • urlopu adopcyjnego • zwolnień na opiekę nad dzieckiem Oprócz tego od 22 lutego 2016 r.  zatrudniający mają do wyboru trzy rodzaje umów (na okres próbny, na czas określony lub na czas nieokreślony). Zniknie umowa na czas wykonywania określonej pracy. Zmiany dotyczą również okresu wypowiedzenia i limitu umów. W naszej publikacji skrupulatnie omawiamy każdy z punktów nowelizacji ustawy, operując na licznych przykładach.

Druki ZUS 2016 Zasady korekty wypełnione druki Vademecum płatnika

Praca zbiorowa

Nieprawidłowe wypełnienie formularzy powoduje powstanie niewłaściwych zapisów na poszczególnych kontach osoby ubezpieczonej. Płatnik składek będzie musiał je skorygować, oprócz tego zostanie wezwany przez ZUS na kontrolę. Roszczenia finansowe mogą zgłaszać też osoby ubezpieczone, które z powodu błędów w drukach poniosą stratę. Żeby uniknąć takich problemów, warto sprawdzić, czy poprawnie wypełniamy poszczególne formularze, a w razie popełnienia błędu – jak je skorygować.

Kontrole i kary ITD Jak się od nich odwołać

Praca zbiorowa

Często zdarza się, że przewoźnicy, którzy dostali karę od Inspekcji Transportu Drogowego, uważają, że zostali ukarani niesłusznie. Twierdzą, że nie naruszyli przepisów albo że winien jest ktoś inny lub że przyczyną naruszenia były po prostu niesprzyjające okoliczności. Oczywiście – w takiej sytuacji można się odwołać od kary, ale trzeba wiedzieć jak. Niestety wiele skarg jest bowiem rozpatrywana przez ITD negatywnie, gdyż mało kto potrafi napisać dobre odwołanie, poparte przepisami prawa. Z pomocą przychodzą w tej książce doświadczeni eksperci, którzy zetknęli się w swojej pracy z tysiącami odwołań i doskonale wiedzą, co działa, a co nie. Nasi doradcy podpowiadają Czytelnikom, jak pisać odwołania, żeby zostały rozpatrzone pozytywnie i jakich błędów unikać, żeby nie odebrać sobie szansy na sukces. Omawiają zarówno odwołania pisane do Inspekcji Transportu Drogowego, jak i skargi do sądu na decyzje ITD. Przedstawiają też orzeczenia sądów w sprawach związanych z transportem drogowym – można w nich znaleźć wiele wskazówek, które kary nakładane na przewoźnika są zasadne, a które nie.

Kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

Daniel Jakimiec

Daniel Jakimiec – doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu     Śląskiego w Katowicach;  w trakcie  studiów  doktoranckich  wyróżniony  stypendium  dla  najlepszych doktorantów.  W latach 2008–2009  pracował  jako  asystent  sędziego w  wydziale  rodzinnym  i nieletnich oraz  w  wydziale karnym i  w  wydziale  pracy  sądu  rejonowego;  w grudniu 2009 r.  został  mianowany          na stanowisko  referendarza  sądowego w wydziale cywilnym, w wydziale ksiąg  wieczystych   oraz  w  sekcji  windykacji  należności sądowych i wykonywania orzeczeń w ramach wydziału karnego; jako woluntariusz świadczył pomoc  prawną  podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach. Jest autorem    wielu  artykułów  naukowych  oraz monografii. Instytucja  kuratora  dla  osoby  nieznanej  z  miejsca  pobytu  to  jedna z  gwarancji  procesowych funkcjonujących w polskiej procedurze cywilnej.  W  monografii  Kurator  dla  osoby  nieznanej  z  miejsca pobytu  zostały omówione gwarancje procesowe polskiego postępowania cywilnego w kontekście unormowań  europejskich,  a  także zagadnienia  dotyczące  zastępstwa  procesowego  w postępowaniu cywilnym. „ Stale potrzeba jest bowiem opracowań, które zwracają uwagę i przybliżają kanony legislacyjne uznawane za nadrzędne, ponadnarodowe, mające istotne znaczenie także dla prakseologicznej strony procedowania. Na tę potrzebę odpowiada niewątpliwie przedstawiona czytelnikowi monografia, cenna zwłaszcza dla praktyków prawa (procesualistów). Jej wartość wynika nadto nie tylko z faktu wskazania aksjologicznych źródeł obecnych rozwiązań normatywnych krajowych i ponadkrajowych dotyczących gwarancji procesowych (działalność Rady Europy, instytucji Unii Europejskiej w dziedzinie  ochrony  praw  człowieka  oraz  działalność OBWE),  ale również i z tego, że Autor zamieścił      teksty  Zaleceń  Komitetu Ministrów Rady Europy – umożliwiając tym samym czytelnikowi konfrontację z tekstem źródłowym”. z recenzji dr Elżbiety Lemańskiej