Биографии и Мемуары

Различные книги в жанре Биографии и Мемуары

Ellujääja

Valentine Nõlvak

Nende mälestuste kirjapanija sündis 1914. aastal Pihkvas riigiametniku perekonnas. Pärast punaste võimuletulekut Venemaal põgenes perekond Eestisse. Valentine oli alles nelja-aastane, kui ta ema haigeks jäi ja suri. Isa abiellus uuesti, mõne aja pärast haigestus temagi raskesti ja varsti jäid pere kolm last ka ilma isata. Mõneks ajaks sattusid nad võõrasema meelevalla alla, peagi lahkus aga elust ka võõrasema ning saatus pillutas õed-vennad mööda ilma laiali. Valentine elutee viis ta Saksi ja hiljem Muraste lastekodusse, sealt edasi Tallinna kooli, tallu kasulapseks, uuesti lastekodusse ja siis Saku majanduskooli. Pärast kooli lõpetamist algas iseseisev elu – töötamine ja tööotsingud nii maal kui linnas. Tööpuudus oli suur ja ajad rasked, eriti varata ja sugulasteta noore inimese jaoks. Kuid Valentine oli ellujääja – ta oli lahtiste töökätega, erksa loomingulise vaimuga, vankumatu õiglustundega ja söakas, paiguti suisa hulljulge. See aitas tal alati edasi minna, hoolimata kõigist ränkadest katsumustest. Elujulgus, leidlikkus, töökus ja õiglane meel olid talle toeks nii Siberi vangilaagris, kuhu ta valekaebuse põhjal sattus, kui ka pärast Siberist tagasitulekut; Eestis tuli ju jälle nullist alustada, 1950. aastad olid aga teadagi karmid ajad, veel palju karmimad, kui Valentine noorusajal.

Punane ja sinine

Marju Lauristin

Kogumikus räägib Marju Lauristin endast. «Peatükke kirjutamata elulooraamatust» pole ainult Marju Lauristini elu- ja kujunemislugu. Ta heidab pilgu Eestile keerulistele aegadele – nii neile, mis eelnesid ta sünnile aastal 1940, kui ka tänastele ja tulevastele. Ka emotsionaalselt rasketest asjadest rääkides säilitab Marju tasakaaluka, analüüsiva ja omamoodi sooja hoiaku. Sinise ja punase alge vastandumine ja tasakaal avaneb lugejale nii Marju Lauristini eluraamatus kui ka kogumiku artiklivalimikus, mis hõlmab arutlusi ja analüüse kirjandusest ja teatrist, kultuurist, meediast ja poliitikast, eestlaste identiteedist ja vastutusest. Marju Lauristin on õppejõu, sotsioloogi ja poliitikuna Eesti ühiskonda ja maailma lahti mõtestanud aastakümneid, tema seisukohad ärgitavad mõtlema nii rahvast kui ka poliitikuid. Marju Lauristinil on imetlusväärne anne oma mõtetega teistele väga palju anda, samas iseennast varju jättes.

Churchill

Roy Jenkins

20. sajandi kõige kuulsam ja väidetavalt Suurbritannia kõige mainekam peaminister Winston Churchill on nüüdisajaloo ikoonkuju. Ent kuigi ta oli poliitika esirinnas peaaegu kuuskümmend aastat, ei mäletataks teda ei kellegi muu kui väikese tegelasena Suurbritannia valitsuste jätkuvas draamas, kui poleks olnud II maailmasõda. Briti poliitik, ajaloolane ja kirjanik Roy Jenkins analüüsib oma suurepärases ülevaates Churchilli erakordse isiksuse kõiki tugevaid ja nõrku külgi. Toetudes oma kogemustele ja ulatuslikele teadmistele Suurbritannia poliitilisest ajaloost, kirjeldab ta Churchilli parlamentaarset karjääri läbi valimiskampaaniate, liitlaste vaheldumise, läbikukkumiste ja kõrgpunktide. Selles raamatus on pööratud peamist tähelepanu Churchilli poliitikuelule ja näidatud, kui suured olid tema parlamentaarsed kogemused. Peaaegu kuuskümmend aastat, alates Lõuna-Aafrika Vabariigi moodustamisest ja lõpetades raudse eesriide tekkimisega, keerles tema elu Westminsteri ümber. Jenkins kujutab sügava poliitilise mõistmisega nende aastate vaimu, hinnates samal ajal ka Churchilli tegevust viljaka kirjamehena. II maailmasõja käiku ja sündmusi on jälgitud üksikasjalikult, tuletades meile meelde, millisel noateral seisis Suurbritannia aastatel 1939–1941. See raamat näitab, et Churchillil oli sõja võitmises ja Suurbritannia püsimajäämises oluline kaal. Seda teadmiste sügavuselt ja silmapaistvalt stiililt erakordset raamatut elustab huumoritunne ja tõstab esile süüviv vaimsus. NB! Eraamat on paberväljaande juurde kuuluvate illustratsioonideta.

Twelve Years a Slave

Solomon Northup

Now a major motion picture nominated for nine Academy Awards. Narrative of Solomon Northup, a Citizen of New-York, Kidnapped in Washington City in 1841, and Rescued in 1853. Twelve Years a Slave by Solomon Northup is a memoir of a black man who was born free in New York state but kidnapped, sold into slavery and kept in bondage for 12 years in Louisiana before the American Civil War. He provided details of slave markets in Washington, DC, as well as describing at length cotton cultivation on major plantations in Louisiana.

Во главе пограничной службы Беларуси

Л. В. Спаткай

В книге содержатся биографические сведения о руководителях пограничной охраны (войск, службы), формирования которых охраняли белорусский участок государственной границы СССР в 1918—1991 гг., и о руководителях пограничных войск и пограничной службы Республики Беларусь. Также приводится информация и о самих органах управления.

Николай Абрамов. В жизни, в кино, в стихах

Дмитрий Гридин

В сборнике, посвященном памяти русского и вепсского поэта, журналиста, фотографа, актера Николая Викторовича Абрамова, представлены воспоминания о нем, фотографии и его лучшие стихотворения.

Смольный институт. Дневники воспитанниц

Отсутствует

По указанию Екатерины II в первом женском образовательном учреждении должны были взращиваться «девицы новой формации» для того, чтобы образованные и культурные выпускницы, став супругами достойных мужей, произвели на свет «совершенного человека». Режим в Смольном походил на тюремный: благородные девицы жили по девять человек в одной комнате, рано ложились спать и рано просыпались, без конца находились под пристальным взором надзирательницы, питались скудно. Только богатые девочки могли себе позволить за дополнительную плату пить чай в одной комнате с педагогами или заплатить сторожу, чтобы он в голенище сапога таскал им из ближайшей лавки запретные сладости. Обо всех подробностях жизни воспитанниц Смольного рассказывает эта книга. Объединенные под одной обложкой воспоминания знаменитых выпускниц института как нельзя лучше рассказывают о том, как проходила жизнь смолянок.

Катынь: спекуляции на трагедии

Григорий Горяченков

В документальной повести «Катынь: спекуляции на трагедии» рассказывается о гибели польских офицеров – заключённых трех специальных лагерей ГУЛАГа НКВД СССР в Смоленской области, расстрелянных немецкими оккупантами осенью 1941 года. В книге разоблачаются инсинуации антисоветски и русофобски настроенных авторов об обстоятельствах трагической смерти поляков.

Журнал «Отдохни!» №07/2017

ИД «Бурда»

«Отдохни!» – еженедельный журнал о жизни знаменитостей: обо всем, что происходит с нашими любимыми звездами, известными личностями и светскими персонами, популярными сегодня и знаменитыми много лет назад. В каждом номере – приятный сюрприз: большое путешествие мечты и розыгрыш поездки на двоих в далекую страну.

Приключения парня из белорусской деревни, который стал ученым

Валерий Левшенко

Автор книги Валерий Трифонович Левшенко – доктор физико-математических наук, главный научный сотрудник Института физики Земли Академии наук, руководитель сектора. В своей автобиографической книге он рассказывает о том, как простой белорусский парень из деревни поступил в МГУ, учился на кафедре геофизики геологического факультета, а после окончания университета много лет провел в экспедициях, работал в США, Канаде, ФРГ, Греции, Иране и во многих регионах России, занимался разработкой новых методов поиска полезных ископаемых и технологий прогноза землетрясений, создал автоматизированную систему защиты атомных электростанций. Серию рассказов, в которых автор с юмором описывает всю свою жизнь, можно назвать документом эпохи: повествование охватывает период от смерти Сталина до наших дней. Валерий Трифонович был свидетелем землетрясений и цунами, работал на АЭС, ощутил на себе кризис в науке в 90-е годы прошлого века и тем не менее продолжает трудиться в научной сфере. Все события, описанные в книге, имели место на самом деле, все фамилии участников подлинные.