Anne Applebaum

Список книг автора Anne Applebaum



    Demokraatia videvik

    Anne Applebaum

    Aastail enne ja vahetult pärast kommunistliku korra kokkuvarisemist tähistasid eurooplased ja ameeriklased peaaegu kogu poliitilise spektri ulatuses seda sündmust kui suurt saavutust, ühise eesmärgi täitumist. Järgmiste aastakümnete jooksul aga eufooria kadus ja ühine eesmärk ähmastus, pead tõstsid äärmuslikud jõud ja varem tekkinud sõprussuhtedki katkesid. Tuntud Poola-Ameerika ajakirjanik ja ajaloolane Anne Applebaum, kes on eriti palju uurinud kommunismi ajalugu, vaatleb seda protsessi mõnevõrra ebaharilikust vaatenurgast, analüüsides viimaste kümnendite suurtesse sündmustesse haaratud inimeste käitumist ja motiive. Kui poliitiline olukord polariseerub, siis missugune pool valida? Kuidas peaks ajakirjanik, haritlane või poliitik reageerima autoritaarsete ja rahvuslike ideede järsule levikule oma kodumaal?
    „Demokraatia videvik” jälgib sündmusi originaalsel viisil, ühendades isikliku ja poliitilise vaatenurga ning jälgides, kuidas poliitikas toimuv mõjutab inimeste omavahelisi suhteid, nii et omaaegsed sõbrad enam omavahel ei räägi, või koguni perekonnad lagunevad. Kokku aitab see kõik paremini mõista Euroopas ja Ameerikas viimastel aastatel arenevaid poliitilisi ja ühiskondlikke protsesse, tuues illustratsiooniks ka huvitavaid põikeid minevikku.

    Punane näljahäda

    Anne Applebaum

    1929. aastal pani Stalin aluse sovetiriigi põllumajanduse kollektiviseerimisele − seda võib nimetada teiseks punarevolutsiooniks oktoobripöörde järel −, millega kihutati miljonid talupojad oma kodunt ja maalt minema. Kolhooside rajamine tõi kaasa katastroofilise, Euroopa ajaloo rängima näljahäda. Aastail 1931−1933 suri NSVL-is nälga vähemalt viis miljonit inimest. Kuid hädaliste abistamise asemel kasutas totalitaarriik tragöödiat ära selleks, et vabaneda endale tüütust poliitilisest probleemist. Anne Applebaum selgitab, et need üle kolme miljoni ukrainlase, kes nälja tõttu hukkusid, ei olnud juhuslikud äpardunud poliitika ohvrid, vaid Stalin jättis nad kavakindlalt surema. Applebaum tõestab arhiividokumentide ja mälestuste abil seda, mida on ammu kahtlustatud: vastuseks Ukrainas hulgaliselt toimunud rahutustele pani Stalin paika plaani Ukraina talupoegkond hävitada. Moskva sulges Ukraina piirid ja võttis selt provintsi staatusse alandatud liiduvabariigilt kogu toidu. Nälg levis kiiresti ja inimesed olid valmis sööma kõike: puukoort, koeri, laipu. „Punane näljahäda” kirjeldab haaravalt lihtsate inimeste võitlust seletamatu kurjusega ühes 20. sajandi kõige võikamas massimõrvas. E-raamat ei sisalda fotosid.

    Raudne eesriie

    Anne Applebaum

    Raamatuga „Raudne eesriie” annab tuntud ajakirjanik Anne Applebaum ülevaate sellest, kuidas kommunistid tulid pärast Teist maailmasõda Ida-Euroopas võimule ja allutasid sealsed rahvad oma hirmuvalitsusele. Stalin koos oma salapolitseiga asus aega viitmata olukorda ära kasutama ja kavandama, kuidas kehtestada täiesti uus, kommunistlik kord tervelt kümnekonnas vägagi erinevas riigis. Applebaum kirjeldab oma raamatus üksikasjaliselt, kuidas kommunistid Ida-Euroopas võimule upitati ja missuguseks sealsete inimeste elu kujunes, kui eesmärk oli saavutatud. Autor on kasutanud hiljuti avatud Ida-Euroopa arhiivide materjale, teinud sadu intervjuusid ja tõlkeid eri inimeste mälestustest, kus rabavate ja tihtipeale traagiliste üksikasjadega antakse ülevaade, kuidas miljonid inimesed püüdsid nende elu põhjalikult muutnud olukorraga toime tulla.