2002. aasta sügis. Kurt Wallander on otsustanud lõpuks tegutsema asuda ja Mariagatani korterist ära kolida. Vaimusilmas terendab üksikus kohas asuv maamajake ja seltsiliseks võetav koer. Ühe kolleegi soovitusel sõidab Wallander müügis olevat maja vaatama, kuid kohapeale jõudes ja ümbrust uurides teeb ta kohutava avastuse: vihmad on tagaaias maa seest välja uhtunud käe skeleti. Maja tagant aiast leiab Wallander sinna maetud surnukeha, seejärel veel teisegi. Unistus oma majakesest muutub peagi õudusunenäoks. Asja tuleb loomulikult uurima hakata ja kriminalistid tuvastavad, et laibad on maapõues olnud juba pool sajandit. Kuid kes need inimesed olid? Ja kuidas on võimalik, et keegi nende kadumist ei märganud? Mõistatuse lahendamiseks tuleb Wallanderil ja tema kolleegidel ajaloosse kaevuda. Jäljed viivad tragöödiani, kus on raske otsustada, kes on õieti ohver ja kes kurjategija. Raamatu teine osa – „Wallanderi maailm” – tutvustab lühidalt kõiki Wallanderi lugusid ja nende tausta, lisaks sisaldab see ka kultuurilisi viiteid, ulatuslikku isiku- ja kohanimederegistrit. „Käsi” paneb sarjale lõpliku punkti: autor on kinnitanud, et raamatuid, mille peategelaseks on Kurt Wallander, rohkem ei tule.
Ühel 2008. aasta talvepäeval jääb pensionil olev kõrge mereväeohvitser Håkan von Enke oma igapäevasel jalutuskäigul Lilljansskogenis kadunuks. Kurt Wallanderi jaoks on see juhtum äärmiselt isiklik. Nimelt on von Enke Linda Wallanderi väikese tütre teine vanaisa. Ehkki juhtunut uurib Stockholmi politsei, ei saa Kurt Wallander sellest kõrvale jääda. Lugu muutub veel salapärasemaks, kui sama jäljetult ja mõistatuslikult kaob mõni aeg hiljem ka von Enke abikaasa Louise. Niidid viivad ajas tagasi, jõudes välja külma sõja, paremäärmuslike rühmituste ja Ida-Euroopa palgamõrtsukate juurde. Wallander aimab, et on sattunud väga suure saladuse jälile ja ta paisatakse sündmusteahelasse, mille üle puudub tal igasugune kontroll. Samal ajal koguneb silmapiiril aga veelgi süngem pilv… Henning Mankell on kõige loetum Rootsi kirjanik. Tema raamatuid on müüdud üle 30 miljoni eksemplari, teoseid on tõlgitud rohkem kui neljakümnesse keelde. Teleekraanil kehastas Kurt Wallanderit viimati inglise näitleja Kenneth Branagh BBC sarjas „Wallander”, mis sai BAFTA parima draamasarja auhinna ja mida näidati meilgi ETV ekraanil. „Murelik mees” on viimane Wallanderist jutustav romaan.
Kolm noort saavad jaaniõhtul kokku looduskaitseala kõrvalisel metsalagendikul, et ümber riietuda ja suveöös oma salajast rollimängu mängida. Ühe puu taga varjab end aga keegi, kes teeb nende peole kohutava lõpu. Ystadi politseijaoskonnas valitseb suvine vaikus. Kriminaalpolitseinik Kurt Wallander on enda pärast mures ja püüab tervislikumalt elama hakata. Ootamatult leitakse üks politseinik tapetuna. Kolleegid on sunnitud tõdema, kui vähe nad tegelikult üksteise elust teavad. Politsei ainsaks niidiotsaks on foto noortest ajaloolises riietuses ja parukates. Wallander peab esimest korda elus tuhnima oma töökaaslase eraelu saladustes. Ta näeb asju, mida ta poleks iial osanud ette kujutada. Õudsed mõrvad aina jätkuvad ning Wallanderil on tegemist eriti külmaverelise mõrvariga, kes on temast pidevalt sammu võrra ees.
Külmhall oktoobripäev Lõuna-Skånes. Tasandiku kohal lasub raske udu, kui advokaat Torstensson koju, Ystadi poole sõidab. Äkki märkab ta keset sõiduteed toolile kinni seotud inimest. Viimasel hetkel õnnestub tal auto pidama saada. Kui ta autost välja astub, tabab teda kohutav hoop kuklasse. Samal ajal rändab Kurt Wallander mööda Skageni kõledat randa edasi-tagasi. Ta on masendunud, üle töötanud ja otsustanud oma politseinikukarjääri lõpetada. Kuid advokaat Torstenssoni surm ja sellele järgnenu sunnib Wallanderit ümber mõtlema. Peagi on Wallander mässitud kõrgeimal tasemel toimuva majanduskuritegevuse võrku ja tema vastaseks on mees, kes ühtegi moraalireeglit ei tunnista. Henning Mankell on Ystadi politseinikust Kurt Wallanderist jutustavate raamatutega sisse võtnud ühe Rootsi tunnustatuma kriminaalromaanide autori positsiooni. Eesti lugejale peaks Kurt Wallander tuttav olema ka käesoleval aastal ETV-s linastunud BBC sarjast, kus politseidetektiivi mängis tuntud briti näitleja Kenneth Branagh.
Tuntud Rootsi krimikirjaniku Henning Mankelli (s 1948) romaan saab alguse 1992. aasta 24. aprilli pärastlõunal, kui väikelinnas Ystadis kaob jäljetult kinnisvaramaakler Louise Åkerblom. Samal ajal kavandab fanaatiliste buuride rühm teisel pool maakera Lõuna-Aafrikas juhtiva poliitiku atentaati, et sellega peatada riigi demokratiseerimisprotsess. Kinnisvaramaakleri kadumist uurima hakanud kriminaalkomissar Kurt Wallander mõistab, et tegemist pole tavalise juurdlusega. Louise Åkerblom on pealtnäha õnnelikus abielus olev kahe lapse ema, lisaks veel ka metodisti kiriku liige. Asi muutub veelgi keerulisemaks, kui naine leitakse jõhkralt tapetuna ning kuriteopaigalt avastatakse juhuslikult must maharaiutud sõrm. Kurt Wallander seisab silmitsi oma senise karjääri kõige keerukama ülesandega. Pärast seoste avastamist Lõuna-Aafrikas ette valmistatava vandenõuga kasvab tema abitustunne veelgi. Mõrvaloo kiirest lahendamisest ei sõltu seekord vaid mõne üksiku inimese heaolu – nüüd on Ystadi politseiniku kätes sadade tuhandete inimeste saatus…
Piper Cherokee sportlennuk kukub mäenõlval alla ja süttib. Piloot ja kaasreisija hukkuvad. Kurt Wallander Ystadi politseist avastab peagi, et ühtegi lennukit pole kadunud – järelikult puudus alla kukkunud lennukil lennuluba. Keset katastroofijuurdlust saabub öine häirekõne: õdede Eberhardssonide õmblustarvete äris on puhkenud tulekahju. Majja sisse põlenud õdede surnukehade hilisem ekspertiis paljastab kohutava tõe: mõlemat hukkunut on kuklasse tulistatud. „Püramiid“, eelviimane Wallanderist jutustav romaan, astub sammukese tagasi: lugu algab 1969. aastal, mil Wallander on kõigest 21-aastane patrullpolitseinik, ja lõpeb 1989. aastal. Niisiis annab romaan tähtsamad lähtekohad Wallanderi isiku mõistmiseks. See jutustab algusaegadest Monaga, kohtumisest Wallanderi õpetajaks saanud Rydbergiga ja sellest, kuidas Wallander hakkab mõistma, et temast võib kõigest hoolimata saada hea kriminaalpolitseinik. Henning Mankell (s 1948) on kirjanik ja lavastaja, kes elab Mosambiigis ja Rootsis. Mitmed Kurt Wallanderist jutustavad kriminaalromaanid on saanud Rootsi krimiakadeemia ja Skandinaavia kriminaalkirjanduseühingu auhindu ning neid on tõlgitud paljudesse keeltesse.
1997. aasta sügis Ystadis. Kaks noort tüdrukut tapavad jõhkralt taksojuhi. Tapjad saadakse kiiresti kätte, kuid ühel neist õnnestub politseimajast põgeneda ja ta kaob jäljetult. Mõni päev hiljem teeb keegi mees oma õhtust jalutuskäiku. Ta peatub pangaautomaadi juures. Turvamees leiab ta hiljem surnult, saldoteade pihku surutud. Peagi pärast seda toimub elektrikatkestus, mis matab suure osa Skånest pimedusse. Riket likvideerima saadetud montöör teeb alajaama juures kohutava avastuse… Uurimist juhtiv Kurt Wallander aimab, et kõik need sündmused on omavahel mingil kombel seotud. Ta hakkab mõistma, kui haavatav on õigupoolest meie kaasaegne ühiskond. Keerulisele uurimistööle ei aita aga kuidagi kaasa see, et Wallanderit ennast süüdistatakse alaealise peksmises. Ükski uurimine tema praktikas pole olnud fiaskole nii lähedal. „Tulemüür“ on hingematvalt põnev lugu ohust, mis võib saada tegelikkuseks.
Suvi 1994, üks kuumemaid suvesid, mida Rootsis üldse mäletatakse. Rootslased istuvad kui paigale naelutatult telerite ees ja jälgivad MM-võistlusi jalgpallis. Aga Ystadi kriminaalpolitsei komissari Kurt Wallanderi jaoks ei kujune see suvi mitte jalgpallisündmuseks, vaid hirmuunenäoks. Suvise vaikelu katkestab noore naise enesepõletamine linnalähedase talu rapsipõllul. Kohe selle järel asub tegevusse sarimõrvar, kelle roimad muutuvad kord-korralt ikka elajalikumaks. Wallanderi ja tema kolleegide jaoks algab võidujooks ajaga, nad peavad järjest kiirendama oma meeleheitlikke pingutusi. Kas nad suudavad tabada mõrvari, enne kui see taas tegutsema asub? Ja kes on järgmine ohver? Henning Mankell on oma romaanidega Ystadi kriminaalpolitseinikust Kurt Wallanderist tõusnud kindlalt rootsi kriminaalkirjanduse tippu ja saanud üheks loetavamaks autoriks. 416 lk
21. augusti õhtul 2001. aastal saab Ystadi politsei kummalise telefonikõne. Keegi väidab, et on näinud Marebo järve kohal põlevaid luiki. Kurt Wallander sõidab järve äärde, et uurida, mis seal on juhtunud. Wallanderiga on kaasas tema tütar Linda, kes mõne nädala pärast asub tööle Ystadi politseisse. Nad ei leia järve äärest midagi. Aga juba kõigest mõne päeva pärast helistab endast väljas talumees ja teatab, et keegi on ühe tema mullikatest surnuks põletanud. Kõik vihjab sellele, et jõhkrad teod on mõne loomapiinajast sadisti kätetöö. Mõni päev hiljem kaob jäljetult kultuurigeograaf, kes kaardistas Skåne vanu radasid. Jäljed viivad Guajaana džunglisse ja kristlastest viimse kohtupäeva kummardajate juurde. Ja Linda karjäär politseinikuna satub ohtu veel enne, kui see on õieti alanudki.
Fundamentalistid tapavad Alžeerias neli nunna ja nende juurde öömajale jäänud Rootsi naise. Aasta hiljem vapustavad idüllilist Skåne kommuuni võikad mõrvad, millest aimub järjekindlat raevu ning mille külmaverelisus ja kaalutletus mõjuvad lausa halvavalt. Komissar Kurt Wallander ja tema kolleegid peavad lahendama kuriteo, mille jõhkrus ei raputa ainult vaikse linnakese, vaid ka terve kuningriigi alustalasid. Kurt Wallander on Rootsi kirjaniku Henning Mankelli loodud tegelaskuju, talitsetud põhjamaine introvert, keda tuntakse terves maailmas. Kirjaniku stiil on esmapilgul värvitu ja lihtne, ent tema teosed on laetud sellise pingega, et raamatuid on raske käest panna.