Върнете се назад във времето, в епоха на величие и трагедия, когато българските земи бяха обхванати от бурята на османското нашествие. Тази книга е моят опит да пресъздам живота на един от най-драматичните и противоречиви владетели в българската история – цар Иван Шишман. Базирана на страниците на древните летописи и хроники, тази историческа художествена творба ви кани да надникнете в един свят, където вярата, честта и дългът се сблъскват с жестокостта на войната и предателството. Ще се потопим в Търново, гордата столица на Второто българско царство, и ще проследим възхода и падението на последния му свободен владетел. Подгответе се да чуете звука на мечовете, да усетите мириса на кръвта и да преживеете страданията и надеждите на един народ, изправен пред изпитанието на векове…
В края на XIX и началото на XX век, докато Османската империя бавно се разпада, един регион – Македония – се превръща в ябълката на раздора за младите балкански държави и Великите сили. Населена предимно с българи, тази земя е сърцето на българското Възраждане и национално обединение. Романът "Разделената земя: Македонска Голгота" проследява съдбата на едно българско семейство от Охридско през бурните десетилетия на борби за освобождение, национални идеали, предателства и катастрофи. През техните очи читателят ще види как геополитическите игри, алчността на съседите и намесата на Великите сили разкъсват не само земята, но и душите на хората, обричайки българското население на Македония на десетилетия страдание под чужда власт – сръбска и гръцка, – докато една малка част остава в пределите на Майка България. Това е разказ за изгубения рай на Санстефанска България, за героизма на Илинден, за трагедията на Междусъюзническата война и за неизличимата рана в сърцето на българския народ.
В тъмнината на края на XIII век и началото на XIV век, когато българската държава бе раздирана от междуособици, нашествия и упадък, един човек се изправи пред предизвикателството да възроди славата на България. Този човек беше цар Теодор Светослав. Историческата книга ни пренася в сложния и динамичен свят на тази епоха, разкривайки не само политическите битки и дипломатическите ходове, но и вътрешния свят на владетеля, неговите мотиви, съмнения и мечти.
България, 1277 година. Царството се тресе под ударите на татари, феодален гнет и слаба царска власт. Народът стене под тежестта на несправедливостта. В тези тъмни времена, когато надеждата изглеждаше изгубена, се роди легенда. Легенда за смел селянин, който щеше да се опълчи срещу потисниците и да поведе народа към свободата. Неговото име беше Ивайло.
Тази книга е съвременен роман за откриването на красотата на България през очите на една млада жена, изгубила връзката си със своите корени. Ирина, успешна, но изтощена жителка на София, решава да направи рязка промяна в живота си, когато първият сняг в града я подсеща за миналото и за баба ѝ, живееща в отдалечено планинско село. Романът изследва вътрешното пътешествие на Ирина, докато тя се потапя в живота на селото, опитвайки се да намери себе си и да възстанови връзката си с родината. През красотата на българската природа, вълшебството на народните традиции и мъдростта на своята баба, Ирина преоткрива не само красотата на България, но и радостта от живота. Книгата е ода за българската земя, за нейната история, за нейните хора и за дълбоката връзка между човека и природата. Тя е покана към читателите да погледнат към България с ново око, да открият красотата в обикновените неща и да почувстват гордост от своето наследство.
"Калоян: Царят на българите" е исторически роман, който се фокусира върху живота и управлението на цар Калоян от българската история. Романът е написан от гледната точка на българка, което позволява на читателя да се потопи в атмосферата на Средновековна България и да преживее историческите събития отвътре.
Мастилото ухае на билки и земя. Перото скърца по пергамента, улавяйки трепетливо светлината на свещта. Ръката ми, изморена от работа, се движи уверено, водена от копнеж да съхраня за бъдещите поколения отблясъци от величието, което зрее в сърцето на тази земя – България. Аз съм Ирина, дъщеря на болярин от Търновград, и свидетел съм на епоха, в която вярата и знанието, красотата и силата се преплитат в чуден гоблен. В тази летопис ще опиша не само битките и владетелите, а и душата на българския народ, пречупена през призмата на изкуството, науката и непоклатимата вяра. Перото спира да скърца. Свещта гори докрай, оставяйки ме в тъмнина. Затварям летописа, чувствайки се уморена, но и удовлетворена. Успях да съхраня отблясъци от величието на българската култура, от славните дни на Второто българско царство. Нека вярата, знанието и красотата бъдат наши спътници по пътя към светлото бъдеще на България!
България. Земя, напоена с кръв и сълзи, озарена от героизъм и вяра. Земя, чиято история е изписана с букви на злато и пепел. В летописите на българското царство има епохи, които блестят особено ярко. Една от тях е времето на цар Иван Асен II, владетел мъдър и справедлив, воин смел и далновиден. Той изведе България до върха на нейната мощ, разшири границите ѝ "от море до море", възстанови патриаршията и превърна Търновград в център на култура и духовност. Този период остана в паметта на народа като Златен век – време на просперитет, мир и гордост. Но зад блясъка на царския двор и грохота на победните битки, се крие животът на обикновените хора, чиито съдби са неразривно свързани със съдбата на царството. "Сърцето на Царството" е разказ за тази епоха, видяна през очите на Рада, млада жена от Търновград. Нейната история е измислена, но вдъхновена от реалните събития и духа на времето. Тя е част от общата ни българска история, която ни свързва с миналото и ни дава сили да градим бъдещето.
Времето е като река – тече неумолимо, отнасяйки със себе си спомени и истории. А понякога, в тази бурна река, има вихри, които преобръщат бреговете и променят хода на самото течение. За България, 1989 година беше точно такова време – вихър, който изтръгна страната от блатото на тоталитаризма и я повлече към непредсказуемите води на демокрацията. Тази книга не е сух исторически справочник. Тя е опит да надникнем в душите на хората, които преживяха тази промяна – от обикновените граждани, които мечтаеха за свобода, до политиците, които трябваше да вземат трудни решения. Това е историята на България, разказана през погледа на онези, които я живяха – през тяхната болка, техните надежди, техните победи и разочарования. Реката продължава да тече. България продължава да търси своя път. Това е история, която продължава да се пише всеки ден. Заедно с героите на тази книга, ще открием, че най-важното е да запазим надеждата, да вярваме в доброто и да се борим за по-добро бъдеще за всички.
Книга «Развитие творческого потенциала» представляет собой практическое руководство по раскрытию и развитию творческих способностей. Автор, Ивелина Дюлгерова, делится своими знаниями и опытом в области креативности и предлагает эффективные техники и упражнения для развития творческого мышления, воображения и инновационного подхода.