«Наталка Полтавка» Івана Котляревського – це романтично-сатирична п’єса про любов і вірність. Наталка і Петро кохають одне одного, однак злидні і бідність змушують їх розлучитися, а в цей час до дівчини сватається багатий пан Возний, нелюбий її серцю. Однак, для закоханих матеріальний достаток не є важливішим за щирі почуття. Перемежована піснями і легким гумором, «Наталка Полтавка» Івана Котляревського є класичним українським драматургічним твором, у якому майстерно описані традиційний український побут та звичаї. П’єса написана двома мовами – українською та російською.
«Москаль-чарівник» Івана Котляревського – це водевіль на родинно-побутову тематику. Финтик залицяється до Тетяни, але вона чітко дає зрозуміти, що йому немає на що сподіватися, адже вона кохає свого чоловіка. Не зважаючи на легкість жанру, у п’єсі має місце серйозний конфлікт: проблема вірності і моралі. Финтик постає ловеласом, Тетяна – уособлення традиційних чеснот. Цікавим є й образ хитрого москаля, який вдає з себе чарівника.
Іван Петрович Котляревський – талановитий драматург і поет, один з родоначальників української літературної творчості. Всесвітню славу Котляревський здобув завдяки міфічно-гумористичній поемі «Енеїда», яка є пародією на сюжет однойменного творіння Вергілія. «Енеїда» з яскравим гумором оповідає про пригоди Енея, вимушеного втекти зі зруйнованої еллінами Трої. Автор надав античним реаліям український колорит, наділив богів та героїв крутими козацькими характерами.