«Циган» Пантелеймона Куліша – це комедійне оповідання про те, до чого може привести пиятика і якими бувають панські примхи. Оповідання є одним з найвідоміших творів малої прози письменника поруч з такими як «Орися», «Дівоче серце», «Гордовита пара» тощо.
Роздуми над справжніми цінностями і над вірним шляхом для людей лежать в основі поезій Пантелеймона Куліша «До рідного народу» і «Троє схотінок». Народ, який постав із «розбишак великих» і не має честі, що тулиться з рідним словом, мов злодій, мусить повернутися до культури, стати іншим – така головна думка ліричного героя. Для нього прагнення матеріальних благ і слави є суєтою, адже головне в житті – тиша і книжковий затишок, гармонія з собою і присутність коханої людини, яка «сонцем доброти» сяятиме у важкі хвилини.
«Січові гості» Пантелеймона Куліша – це оповідання про славетні часи боротьби за волю України, героями якого є гайдамаки. Твір є одним з найкращих зразків малої прози письменника поруч з такими як «Орися», «Циган», «Дівоче серце» тощо.
«Маруся Богуславка» Пантелеймона Куліша – це поема, у якій автор використав сюжет народної думи про сміливу дівчину-бранку, яка врятувала українських козаків з турецького полону***. Автор романтизує образ героїні і возвеличує її сміливість.
«Гордовита пара» Пантелеймона Куліша – це оповідання про нещасливу долю молодої дівчини, яка закохалася у хлопця, але він посватався до іншої. Для твору характерна жива народна мова, фольклорний колорит. Оповідання «Гордовита пара» є одним з найвідоміших творів малої прози письменника поруч з такими як «Орися», «Циган», «Дівоче серце» тощо.