«Як ведеться, так і живеться» Панаса Мирного – цикл оповідань, або, за визначенням автора, «образків з життя», в яких подано низку народних образів***. З особливим психологізмом і майстерністю змальовуються образи дітей. Перу автора належать й інші оповідання, зокрема, «Морозенко», «Серед степів» тощо.
До книги відомого українського письменника, майстра психологічної прози Панаса Мирного (справжнє ім’я – Опанас Якович Рудченко, 1848—1920) увійшли два романи з народного життя. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» – за жанром багатоплановий соціально-психологічний твір, в якому змальовано історію життя селянина-бунтаря Чіпки Варениченка. У романі «Повія» зображується трагічна доля бідної селянської дівчини Христі. Нужда та переслідування місцевих багатіїв женуть Христю з рідного села на заробітки в місто. Але й там вона не знаходить щастя – знов насильство, підлість, брехня, що завдають їй страждань і штовхають у прірву…
В історію української літератури Панас Мирний увійшов як майстер психологічної прози. Одним з кращих його творів вважається роман «Повія» про трагічну долю бідної селянської дівчини Христі. Нужда та переслідування місцевих багатіїв женуть Христю з рідного села на заробітки в місто. Але й там вона не знаходить щастя – знов насильство, підлість, брехня, що завдають їй болю і страждань, штовхають у прірву…