Täielik unenägude leksikon. Dr Michael Lennox

Читать онлайн.
Название Täielik unenägude leksikon
Автор произведения Dr Michael Lennox
Жанр Эзотерика
Серия
Издательство Эзотерика
Год выпуска 0
isbn 9789949991792



Скачать книгу

ägude leksikon

      SISSEJUHATUS

      Unenäod on aegade algusest olnud inimelu osa. Kui meie kauged eellased lõkketule ümber istusid ja unenäomaailmast jutustasid, avanes neile uus reaalsuse mõõde – loomade ja esivanematega asustatud maailm. Vihjeid selle olemasolule hakati hiljem mõistma kogu inimkonda ühendava kollektiivse alateadvusena. Kuigi teadus paljastab üha enam REM-unefaasi (rapid eye movement ehk kiirete silmaliigutustega uni) ajal ajus toimuvate protsesside tehnilisi aspekte, tunneme samas eksimatult, et unenäod kõnelevad veelgi enam unenägija hingest.

      Kuigi meie side selle hingelise maailmaga on nõrgem kui eales varem, leiame unenäomaailma kaudu sügava seose iseenda ja seega kogu inimkonnaga. Isiklikul tasandil mõistab igaüks, kelles unenägude müsteerium on vähegi aukartust tekitanud, sellise avastusretke väärtust. Oma unenägusid paremini mõistes saavutad sügavama arusaamise iseendast ja end ümbritsevast maailmast.

      Unenäod on lood, mida jutustatakse sümbolite keeles. Selle keele mõistmiseks tuleb minna iga unenäopildi tuumani. Mis tahes sümboli universaalne tähendus peitub selle kasutuses, olemuses, eesmärgis või olemuslikes omadustes. Kui oled sellest suhteliselt lihtsast käsitusest aru saanud, siis pole unenäo tõlgendamine muud, kui loo jutustamine sellest loost, mida unenägu pajatas. Käesolev leksikon on mahukas abivahend, mida saad seda tehes kasutada. See aitab süvendada sinu kogemuslikke teadmisi ja minatunnetust, aidates mõista, mida unenäod sulle öelda püüavad.

      Unenäod hakkasid mind huvitama juba siis, kui olin alles väike poiss. Mäletan seniajani üht unenägu, mida nägin kõigest kolmeaastasena. Ma nägin kummalist tühja maastikku ja olin teadlik enda kohal paiknevast tasandist, mis tundus tohutu suur. Samuti suutsin tajuda teist paika, mis oli palju väiksem sellest keskmisest tasapinnast, millel asusin mina ise. Kõrgem tasand oli universum tervikuna ja väiksem oli molekulaartasand, kuigi minu lapsemõistus ei suutnud tollal selliseid konstruktsioone päriselt ette kujutada. Nüüd, täiskasvanuna, tunnen selles ära lõpmatuseunenäo ning olen kuulnud ka paljusid teisi täpselt sedasama unenägu kirjeldavat. Tol ajal oli see minu jaoks lihtsalt lummav vaatepilt, mis mind ühtaegu vaimustas ja kohutas. Veel enam, ma sain selgesti aru, et see fantastiline ja pelutav paik eksisteerib minu sisemuses, minu enda kujutlusvõime piirides.

      Teismelisena sattusin juhuse tahtel lugema Freudi teedrajavat teost „Unenägude tõlgendamine“. Kuigi see oli viieteistaastase poisi jaoks pisut raske lugemine, olin suuteline tekstist välja noppima tõdemuse, et unenäod, kui neid lähemalt uurida, võivad tõepoolest teadmisi pakkuda ja varjatud vaatenurki avada, kui neid lähemalt uurida. Seltskondlikud koosviibimised, millest teismelisena osa võtsin, andsid mulle esimese võimaluse seda seisukohta katsetada. Kui mõni sõber lustakalt teatas, et oli näinud pöörast unenägu, palusin tal sellest rääkida ja seejärel pakkusin välja oma vaistliku tõlgenduse. Järgnesid üllatunud suured silmad ja lummatud hüüatused. Jätkasin seda tegevust – tõtt-öelda tuhandeid kordi – paljude aastate jooksul ja arendasin välja oma kaasasündinud ande, mis viis mind viimaks psühholoogiaõpingute ja doktorikraadini.

      Minu anne ei ole siiski selline, nagu ta sulle näida võib, kui sul on olnud juhust näha mind unenägusid tõlgendamas ja see on sulle muljet avaldanud. Igaüks võib teha sama, mida teen mina, ja see raamat võib suuresti aidata sul oma võimetes selgusele jõuda. Minu anne ei seisne selles, et ma sääraseid asju tean, sest meil kõigil on tänu oma inimlikkusele ja seosele kollektiivse alateadvusega juurdepääs teadmistele. Minu anne seisneb selles, et ma suudan seda teha väga-väga kiiresti.

      Minu esimene raamat „Unenäo tähenduse leidmine, sõnastik ja juhend unenägude tõlgendamiseks“ kirjeldab seda protsessi üksikasjalikult ja on pigem õppevahend sinu kurssi viimiseks küsimusega, kuidas pääseda ligi universaalsete sümbolite taga peituvatele teadmistele. See raamat võib sulle huvi pakkuda, kui soovid unenägude tõlgendamisest põhjalikumat ülevaadet, kuid kõik selle raamatu detailsed seletused leiduvad lihtsamal kujul ka neil lehekülgedel, ja lisaks veel palju muudki! Käesolev „Täielik unenägude leksikon“sisaldab üle tuhande sellise sümboli tõlgenduse, mida tõenäoliselt oma unenägudes kohata võid. See on sinu võta-ja-kasuta teejuht, mis aitab lahti seletada igat unenägu, kui selles sisalduvate sümbolite mõtestamiseks pisut vaeva näed.

      Käesoleva leksikoni tõhusaks kasutamiseks on mõned kindlad põhimõtted, mida teadma peaksid. Esmalt – unenäo tõlgendamiseks pole olemas valet moodust. Unenäo tähendus on sügavalt isiklik ja palju sõltub unenäo nägijast ja tundest, mida unenägu tekitas. Aja jooksul võivad mõtted ja tunded, mida unenägu tekitas, muutuda ja areneda. Kõige olulisem on meeles pidada, et ka unenäol endal on oma teadvus või sisemine loogika. Nagu uut tegevust avastav põnevil laps, nii vajab ka unenägu märkamist ja tunnustamist. Pelk unenäost mõtlemine on piisav, et ergutada alateadvust sulle lisainformatsiooni pakkuma, aitamaks sul iseennast paremini mõista. Iseenda tarbeks unenäo tõlgendamise tõeline väärtus ei seisne lõpliku tähenduse leidmises, vaid sellega tegelemise protsessis.

      Teine põhimõte, mida meeles pidada, on seotud sellega, kuidas unenäomaastikele läheneda. Kuigi unenäod võivad peegeldada paljusid aspekte sinu päriselust, on kõige tõhusam viis nendega töötamiseks arvestada, et unenäo iga element on sinu teadvuse peegeldus. Nii on iga unes nähtud tegevuspaik ja tegevus osa sinust endast, unenägijast. Mõtle sellele, et teadvusel on mitu tasandit ja unenägu on sümboolne pilguheit sinu sisemaailma.

      Kirjeldatud lähenemisviis on välja kasvanud kuulsa psühholoogi, tänapäevase unenäokäsituse isaks peetava Carl Jungi töödest. Just Freudi kaasaegne Jung oli see, kes postuleeris kõiki inimesi ühendava, ühesugust arhetüüpset informatsiooni sisaldava kollektiivse alateadvuse olemasolu, mida ei mõjuta kultuurilised ega geograafilised eripärad. Oma rännakutel avastas Jung, et tema kõrgklassi kuuluvad Šveitsi patsiendid näevad täpselt samasuguseid unenägusid kui Aafrika pärismaalased. Mõistagi jälitasid Šveitsi ärimehi tiigrite asemel pigem pankurid, kuid teemad olid samad.

      Jungi järgi esindavad inimesed, keda sa unes näed, sinu enda erinevaid aspekte. Mina nimetan neid „iseloomulikeks aspektideks“. Nähtud inimeste omadused, nagu need väljenduvad ärkvelelus, esindavad sinu, unenägija omadusi. Sellel käsitusel põhinevad paljud neil lehekülgedel leiduvad tõlgendused, kui käsitletav unenäomotiiv seostub mõne kindla isikuga. Mõned unenäokäsitused on viidanud sellele nähtusele teisiti, kuid mina kasutan mõistet „iseloomulik aspekt“. Iga isik, keda unenäomaailmas kohtad, esindab üht sinu isiksuse tahku ja just sellena tuleks teda ka tõlgendada. Keerukate inimolenditena mõistame ennast sageli killustatult, millest annab tunnistust ka käibeväljend „mingi osa minust tunneb nii“. Üsna samamoodi on see ka unenägudes, kus sinu põhiloomuse väljasettinud elemente esindab sümboolsel tasandil kindel isik, keda päriselus võid, aga ei pruugi tunda.

      Sa võid selle unenägude tõlgendamise tehnika kohe järele proovida, kui mõtled tuttavatele inimestele ja kirjeldad neid kolme omadussõnaga. Näiteks võib su parim sõber olla „soe“, „rõõmsameelne“ ja „lõbus“, ülemus aga „kontrolliv“, „nõudlik“ ja „paindumatu“. Seda on kõige parem teha spontaanselt, üle mõtlemata. Sama lähenemisviisi saab rakendada unenäo puhul. Kui sinu unenäos esineb keegi, keda tunned, siis kasuta kolme omaduse tehnikat selle isiku kirjeldamiseks ja kohe ongi sul olemas arusaam, mida ta sinu unenäomaastikul esindas.

      Esitan siinkohal ühe näite, kuidas see võte tegeliku unenäo puhul toimib. Üks naine nägi unes, kuidas tema keskkooliaegne inglise keele õpetaja mingis kummalises asendis tema kohal hõljus; see oli häiriv kogemus ning jäi talle seetõttu meelde. Kui ma palusin naisel kolme omadussõnaga seda õpetajat kirjeldada, sain vastuseks „negatiivne“, „järsk“ ja „nõudlik“. Kui ma küsisin temalt tema praeguste stressiallikate kohta, rääkis ta eesseisvast esitlusest, mille oma tööga seoses tegema peab; kuna ta tundis end avalikult esinedes ebakindlalt, tekitas eesseisev ülesanne üpris suurt muret. Tal oli kerge mõista ja koguni sõnastada, kui närviliseks see teda muudab, ning õpetajat omaenda iseloomuliku aspektina vaadeldes oli ta suuteline ärevusest osaliselt vabanema ja mõistma, et on ise enda kõige karmim kriitik.

      Mida paremini sa kedagi oma elust tunned, seda raskem võib sul olla seda isikut omaenda isiksuse osana ette kujutada. Neil puhkudel on kõige parem viis üritada oma mõtetes võimalikult neutraalne püsida. Mõtle, kuidas keegi teine seda isikut kirjeldaks, et saada temast kui enda iseloomulikust aspektist objektiivsema pildi.

      Mõistagi on unenäomaailm täis inimesi, keda sa varem pole kohanud. Kui see on nii, siis kasuta kogu unenäost