Название | Uus töötaja ettevõttes |
---|---|
Автор произведения | Silja Soon |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949592197 |
Uus töötaja ettevõttes
Sissejuhatus
Esimene päev uues töökohas – kes on rohkem, kes vähem kordi kogenud seesugust uut algust ja sellega kaasnevat põnevust. Seljataha on jäänud töövestluste kadalipp ning käed lausa sügelevad töö järele. Brošüüri eesmärk on selgitada, kuidas saada uuest töötajast vanaks olijaks ja sealjuures igati terveks jääda. Lisaks antakse ülevaade töölepingust, muudest kokkulepetest, dokumentidest ja tingimustest, millega tasub arvestada. Samuti saab teavet juhendamise ja väljaõppe korraldamise, töökoha ja – vahendite uuele tulijale sobivaks kohandamise, tervisekontrolli jm vajaliku kohta.
Uued töötajad on riskigrupp: umbes 30 % rasketest tööõnnetustest juhtub nende töötajatega, kelle staaž uue tööandja juures ei ületa ühte aastat. Tööandjal on kohustus uurida kõiki ettevõttes juhtunud tööõnnetusi, sageli ütleb oma arvamuse õnnetuse põhjuste kohta ka Tööinspektsioon. Tööinspektorite hinnangul oli üle pooltel juhtudel (56 %) raske tööõnnetuse üks põhjus ebapiisav juhendamine ja väljaõpe. (Allikas: Tööinspektsiooni tehtud raskete tööõnnetuste põhjuste analüüs 2012)
Ettevõtte sisekontrolli eesmärk on tagada ohutud ja tervislikud töötingimused ning vältida vigastusi ja tööga seotud haigusi. Nii tööandja kui ka töötaja peaksid tundma vastutust ohutu töökeskkonna loomise ja toimimise eest.
2012. aastal tegi Tööinspektsioon sihtkontrolli, mis keskendus sisekontrolli korraldusele. Selgus, et 34 % kontrollitud ettevõtetest puudus mingisugunegi korraldus, kuidas tagada ettevõtte toimimine töötervishoiu ja tööohutuse nõuete kohaselt.
Ohutu töökeskkonna loomiseks ja töötajate töövõime säilitamiseks on vaja pädevat töökeskkonnaspetsialisti ning tema teadmiste rakendamist töökeskkonnas. Kui ettevõttes puudub töökeskkonnaspetsialist, võib uue töötaja sisseelamine kulgeda legendaarse loosungi „Uppuja päästmine on uppuja enda asi” järgi.
Just kogenematul töötajal on vanast olijast suurem risk sattuda ohuolukorda. Sihtkontrolli andmeil ei tehtud 30 % kontrollitud ettevõtetes ohuolukordade (n-ö peaaegu õnnetused, mis võinuks lõppeda vigastusega) kohta mingeid järeldusi ega võetud tarvitusele abinõusid, et tulevikus selliseid juhtumeid vältida. Seesugustest ohtlikest olukordadest oleks aga nii mõndagi õppida, et need kunagi tööõnnetusteks ei muutuks.
Ei ole ju üldse tähtis, kas töötaja staaž ettevõttes on üks päev, kaks kuud või kümme aastat. Tähtis on see, et töötaja jõuaks igal õhtul tervena koju, ja seda kuni pensionile jäämiseni.
Töölesoovija tugevate ja nõrkade külgede analüüs
Kunagi ei tasu hüpata vette tundmatus kohas. Töölesoovijal, kellest võib saada järgmisel päeval uus töötaja, tasuks esmalt analüüsida oma tugevaid ja nõrku külgi. Isiklikud ambitsioonid võivad ju reaalsusest hoopis erinevad olla.
Millised piirangud seab töötaja tervis?
Tööandjal on töötaja tervisliku seisundi sobivuse väljaselgitamiseks küll piiratud võimalused, kuid mõned asjaolud peaks olema siiski läbi mõeldud. Abiks on kindlasti vestlus töölesoovijaga. Tulevane tööandja peab rääkima kõikvõimalikest tööga kaasnevatest terviseriskidest, et töölesoovija teaks nendega arvestada.
Tööandjal ei ole õigust küsida töölesoovijalt tema tervise eripärade kohta, kuid ta saab selgitada, missuguste haiguste esinemine võib kujuneda tööl tõsiseks takistuseks. Oluline on see, et tööd tehes inimese tervisehäire ei süveneks.
Töölesoovija omakorda ei peaks mõtlema ainult tulevasele töötasule, vaid ka sellele, et alustades tööd enda tervisele sobimatus töökohas, ei pruugi ta aasta pärast suuta teha ei seda ega ka paljusid muid töid. Tavaliselt ei kohane organism ebasoodsa olukorraga ning tervisele tekitatud kahju võib kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi.
Näide. Kokku ei sobi nikliallergia ja kassiiriamet, astma vms tervisehäired ja kemikaalidega töö. Mõningate krooniliste haiguste korral ei tohi pidada teatud ameteid: vereloomehaiguse esinemisel ei saa töötada tuukrina, mõne südame-veresoonkonnahaigusega inimene ei tohi pidada sõidukijuhi ametit jne.
Millised on töö tegemiseks vajalikud isikuomadused?
Täpsus tööülesannete täitmisel, juhistest arusaamise kiirus, õigete otsuste tegemise oskus ning juhiste järgimise võimekus on tähtsad isikuomadused. Nende vajalik määr peab olema samuti läbi mõeldud, et vältida hilisemaid arusaamatusi ja möödarääkimisi nii ühe kui ka teise töösuhte poole jaoks. Probleem võib ilmneda ka stressitaluvuses: ei ole vaja lasta tekkida olukorral, kus töötajas süveneb tunne, et ta ei saa oma tööülesannetega hakkama.
Näiteks asus aastaid tagasi Tööinspektsioonis ametisse tööinspektor, kes mõne aja pärast mõistis, et ei saa ettevõtetes järelevalve teostamisega hakkama. Inspektor tundis, et tal jääb probleemsemate tööandjate juures puudu järjekindlusest nõuete esitamisel ja enese kehtestamisel. Edasise frustratsiooni vältimiseks lahkus inspektor töölt, sest tajus, et ei suuda seda ametit pidada.
Välistada tuleb olukord, kus töötaja tervislik seisund ei võimalda tal oma tööülesandeid täita.
Milline leping töötamiseks sõlmida?
Töölepingu seadus (edaspidi TLS) eeldab, et kõigis olulistes tingimustes on kokku lepitud ja tööleping on kirjalikult sõlmitud ENNE tööle asumist. Väär on arvata, justkui ei peaks töölepingut kirjalikult sõlmima enne kahe nädala möödumist.
TLSi kohaselt pole töölepingu kirjalik sõlmimine kohustuslik vaid siis, kui töösuhte kestus ei ületa kahte nädalat.
Kahjuks ei ole harvad juhud, kus töötaja asub kättenäidatud tööd tegema, kuid pole kirjalikku lepingut saanudki. Küsimusele, millal tööleping allkirjastatakse, annab tööandja põiklevaid vastuseid. Töötaja peaks sellises olukorras saatma tööandjale e-kirja, kus kordab üle tähtsamad kokkulepped ning nõuab töölepingu kirjaliku dokumendi väljastamist. Tööandja on kohustatud kahe nädala jooksul alates nõude saamisest töötajat töölepingu tingimustest kirjalikult teavitama. Vahel võivad töötajat siis üllatada hoopis ebasoodsamad kokkulepped või tingimused, millest tööle asudes juttugi ei olnud.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.