Братья Гримм

Список книг автора Братья Гримм


    Казкі братоў Грым

    Братья Гримм

    Казка – гэта чароўнае люстэрка, якое паказвае нам саміх сябе і свет вакол у іншых колерах і формах. Чытаючы і слухаючы казкі, дзеткі вучацца бачыць і адчуваць шырэй і глыбей, развіваюць уяўленне і эмпатыю, так неабходныя дзеля паспяховага фарміравання паўнацэннай асобы. У кнігу ўвайшлі казкі братоў Грым у перакладзе А. Емяльянава-Шыловіча: «Вожык і Заяц», «Брэменскія музыкі», «Хлопчык-з-пальчык», «Гензэль і Грэтэль».

    Хлопчык-з-пальчык

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Хлопчык-з-пальчык».

    Каралёк і мядзведзь

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Каралёк і мядзведзь».

    Стары султан

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Стары султан».

    Вослік

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Вослік».

    Вожык і заяц

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Вожык і заяц».

    Брэменскія музыкі

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Брэменскія музыкі».

    Вяселле спадарыні Лісы

    Братья Гримм

    Прадстаўляем вашай увазе кнігу «Вяселле спадарыні Лісы».

    Kopciuszek

    Братья Гримм

    Czy zastanawialiście się kiedyś, jak naprawdę nazywała się Kopciuszek, zanim przylgnęło do niej to mało szlachetne miano? I czy książę miał imię, czy rodzice po prostu nazwali go dla wygody Księciem?W tej wersji bajki o Kopciuszku znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Dowiecie się też, co wspólnego ma mak z popiołem, jak ubierają się czarodziejki oraz dlaczego warto dokarmiać gołębie.Baśnie wchodzące w skład zbioru Kinder- und Hausmärchen, w Polsce nazywanego najczęściej Baśniami braci Grimm, początkowo nie były pisane z myślą o dzieciach, dopiero później niektóre z nich zostały dostosowane do potrzeb młodszych czytelników, częściowo przez samych braci Grimm, a częściowo przez późniejszych wydawców i tłumaczy. Prezentowany tu Kopciuszek jest jedną z takich bajek.

    Braciszek i siostrzyczka

    Братья Гримм

    Braciszek i siostrzyczka uciekają z domu. Lepiej żyć w leśnej głuszy, żywiąc się korzonkami i jagódkami, niż cierpieć głód i ciągłe przykrości ze strony złej macochy. Jej czary ścigają ich jednak nawet w puszczy: braciszek zostaje przemieniony w jelonka. To i tak dobrze, bo groziło mu, że stanie się tygrysem czy wilkiem. Teraz siostra musi się nim opiekować.Zwroty akcji mogą się wydawać bardzo zaskakujące z psychologicznego punktu widzenia. Braciszek przejmuje perspektywę łowczych i pragnie wziąć udział w rozrywce, jaką jawi mu się polowanie, chociaż żyje pod postacią jelonka i taka „zabawa” naraża go na zranienia, a nawet śmierć. Tymczasem główny uczestnik łowów, król, podejmuje pod wpływem chwili i tajemniczych okoliczności błyskawiczną decyzję o małżeństwie. Ten krok, mimo iż nieprzemyślany, okazuje się trafny i byłby zapewnił wszystkim szczęście, gdyby nie to, że do akcji znów wkracza macocha-czarownica i jej zawistna córka. Ale nie bójmy się, zło musi zostać ukarane. Ukarane okrutnie, jak to często bywa w baśniach braci Grimm.