Henryk Grynberg

Список книг автора Henryk Grynberg  Pamiętnik 4

  Henryk Grynberg

  Dziedzictwo

  Henryk Grynberg

  Memorbuch

  Henryk Grynberg

  Uchodźcy

  Henryk Grynberg

  Pamiętnik 3

  Henryk Grynberg

  Żydowska wojna Zwycięstwo

  Henryk Grynberg

  Żydowska wojna – jedna z najgłośniejszych i najwybitniejszych książek w dorobku Henryka Grynberga. To osnuta na autobiograficznych motywach historia tragicznych wojennych losów podwarszawskich Żydów. Narratorem jest kilkuletni żydowski chłopiec, którego zdziwienie i dziecięca naiwność potęguje koszmar tej opowieści. Zwycięstwo, będące kontynuacją Żydowskiej wojny, jest jedną z pierwszych i do dziś rzadkich relacji literackich o bezpośrednich następstwach Zagłady. Wyzwolenie, które  okazuje się niedefinitywne, nie przynosi ani catharsis i nie oznacza końca tragedii.


  "Tylko dojrzały pisarz może się zdobyć na spokojny opis tak przerażających, tak straszliwych zdarzeń i sytuacji" – pisał Jarosław Iwaszkiewicz o Żydowskiej wojnie

  Dzieci Syjonu

  Henryk Grynberg

  Dzieci Syjonu to wstrząsająca opowieść dokumentalna, którą Henryk Grynberg skomponował na podstawie zeznań żydowskich dzieci ewakuowanych ze Związku Radzieckiego do Palestyny przez armię gen. Andersa. To opowieść o straszliwych konsekwencjach wojny poza frontem walk i dramacie uchodźców – głodzie, przerażeniu, osamotnieniu, śmierci. Ale też o sile ludzkiej woli, która pozwala przezwyciężyć zło. Jest to historia tym bardziej przejmująca, że opowiadają ją najbardziej bezbronne ofiary wojny. Książka opatrzona zdjęciami.