Feng shui ja bagua. Meie elustrateegiate loomine. Janno Seeder

Читать онлайн.
Название Feng shui ja bagua. Meie elustrateegiate loomine
Автор произведения Janno Seeder
Жанр Эзотерика
Серия
Издательство Эзотерика
Год выпуска 2012
isbn 9789985322000



Скачать книгу

Bagua energiakaardi tasakaalustamist tuleb feng shui viie stiihia printsiip veel kord läbi töötada. Siinkohal on hea meelde tuletada raamatus „Eesti oma feng shui ” esitatud viit stiihiat tutvustavat peatükki.

      Stiihiate põhimõte on tuttav paljudele põliskultuuridele. Hiinlased nimetavad viit stiihiat (ka viit elementi) nii: Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Erinevates allikates on Maa energiat kutsutud ka Mullaks ja Metalli Õhuks, kuid stiihiate omadusi nimede teisenemine ei muuda.

      Iga stiihia sisaldab endas yin- ja yang-energiat, millest omakorda on loodud energia (qi) (vt joonis). Need viis stiihiat esinevad maailmas, looduses, inimeses endas, kõigis protsessides ja energiavahetuses meie ümber ja meie sees. Ideaalis peavad energiad olema tasakaalus. Loomulikult esineb olukordi, kus üks või teine energia peab mingil hetkel domineerima. Näiteks sportimise ajal on mõningases ületoonuses aktiivne yang-energia. Kui mõni energiatest aga liigselt domineerima hakkab, kaob tasakaal ja tekivad probleemid. Ka tervisega seotud probleemid on enamasti tingitud energia ebaühtlasest – kas siis takistatud või liiga kiirest – liikumisest meie kehas. Nende energiate tasakaalustamine ja rohkendamine ongi feng shui peamine praktiline ülesanne.

      Feng shui kontseptsioon.

      Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli on erinevad, kuid üksteisega tihedalt seotud. Stiihiate vahel toimub ühtne ja loomulik liikumine ehk tsükkel. Vastavalt vajadusele saab erinevaid elemente ja energiat lisada või vähendada, üksteist toetada, kuid kindlasti mitte lõhkuda. Feng shui energiaõpetus on suunatud rohkendamisele, mitte vähendamisele.

      STIIHIATE KIRJELDUSED

      MAA on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on kindlustunne.

      METALL on samuti kõva ja kindel materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda lisab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.

      VETT iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta uuest võimalusest kinni. Märgusõna on voolavus. Ta jääb alati selleks, mis ta on, kuigi oma eesmärgi nimel proovib erinevaid vahendeid.

      PUU kasvab alati ülespoole, ikka valguse poole. Hea aasta puhul kasvab rohkem, kehvema puhul vähem. Märgusõna on kasv.

      TULI on vaheldumine ja muutumine. Tule abil luuakse uusi materjale ja võimalusi. Märgusõna on muutumine.

      Viis stiihiat. Stiihiaid toetav Viis stiihiat. Stiihiaid rahustav ehk loov tsükkel. ehk vähendav tsükkel.

      Bagua kaardi harmoneerimisel on määrava tähtsusega viie stiihia omavaheline käitumine ja mõju. Üksteist toetav ehk loov ring on järgmine: Kui Puu põleb, saab Tuli jõudu juurde, seega Puu toidab Tuld. Tule abil tehti alepõllundust, puhastati ja väetati maad, nii sai Maa jõudu juurde. Maapõues „sünnivad ja kasvavad” metallid. Seega on Maa ja Metall loovas tsüklis. Vesi sisaldab palju metalle, mineraalosakesi ja juba aastasadu on parimaks jooginõuks peetud hõbepeekrit, sest hõbedal on omadus vett puhastada. Seega on Metall otsene Vee elemendi toitja. Loova ringi lõpetab Vesi, mis on otsene toiteallikas igale taimele siin maailmas ehk Puu energiale.

      Viis stiihiat. Stiihiaid kontrolliv tsükkel.

      Viie stiihia loova ringi eesmärk on leida energia, mille abil on võimalik lihtsate vahenditega olukorda parandada, enda füüsilist, emotsionaalset, aga ka vaimset enesetunnet turgutada. Kuid esineb olukordi, mil mingi element on liiga tugev või isegi domineeriv teise suhtes. Sellisel juhul tuleb tasakaalustamisse kaasata viie stiihia kontrolliv tsükkel. Siinjuures tuleb märkida, et kontroll ei ole tahtlik, vaid alateadlik. Kui Puu on liiga tugev, siis hakkab ta oma juurtega Maad nõrgestama. Eks me kõik oleme näinud, kuidas asfaldiga kaetud kõnnitee on puude juurte tõttu murenenud ja konarlik. Siin kontrollib Puu energia Maad. Liiga kuiv Maa imeb kõik Vee endasse ja ainult kõrb jääb järele. Maa stabiliseerib Vee liigset jõudu. Liiga kuum Tuli sulatab ka tugevaima Metalli, mille tulemusena muutub Metall kergesti vormitavaks. Seega vähendab Tuli Metalli energiat. Liiga terav kirves (metall) raiub ka jämeda Puu maha ja nii ei jätku Puul jõudu üha uuesti ja uuesti kasvama hakata. Metall hoiab Puu liiga kiire kasvu kontrolli all. Liiga palju Vett kustutab ka suure Tule ning järele jääb aurav ja suitsev pinnas. Seega jahutab Vee energia Tule jõudu.

      ELEMENTIDE TASAKAALUTUS

      Kuidas meie igapäevaelus väljendub end viie stiihia tasakaalutus?

      Palju Maa energiat tekitab liiga asjaliku ja tõsise õhkkonna. Inimene võib muutuda raskemeelseks, tõsiseks ja sulguda endasse. Nõrk Maa element tekitab aga segadust, korratust, selguse ja sensuaalsuse puudumist. Loovat ja kontrollivat ringi lihtsustatul kujul appi võttes kasutame Maa energia tugevdamiseks Tuld ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Puud.

      Palju Metalli tekitab vaimse jäikuse, suurendab kangekaelsust ja suutmatust töötada meeskonnas. Metalli energia puudumine soodustab otsustamatust ja tegevuste edasilükkamist, sest inimene ei suuda valida. Taas kord loovat ja kontrollivat ringi kasutades lisame Metalli energia tugevdamiseks Maad ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Tuld.

      Palju Vett vähendab produktiivsust ja inimene muutub ülemäära avatuks ning vastuvõtlikuks. Vee energia puudujääk tekitab ärevust, stressi ja inimesed kalduvad rivaalitsema ning muutuvad sarkastiliseks. Loovat ja kontrollivat tsüklit appi võttes kasutame Vee energia tugevdamiseks Metalli jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Maad.

      Palju Puu energiat võib tekitada ülekoormatuse tunde, inimese produktiivsus väheneb, ta muutub ebapraktiliseks, kuid samas pealetükkivaks. Puu elemendi vähesus nõrgestab inimese võimet maailmaga kontakti luua, kaob optimism ja eiratakse kohustusi ning reegleid. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Puu energia tugevdamiseks Vee jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Metalli.

      Palju Tuld kutsub esile rahutu ja impulsiivse käitumise. Selline inimene tegeleb korraga mitme asjaga, kuid tüdineb neist ruttu ega vii alustatut lõpule. Nõrk Tule energia vähendab suhtlemisvõimet ja – oskust. Sellise inimese emotsioonid on pigem melanhoolsed, ta nutab tihti ja on kohati isegi dramaatiline. Loovat ja kontrollivat tsüklit kasutades lisame Tule energia tugevdamiseks Puu (ka Tule) jõudu ja nõrgestamiseks kontrollivas tsüklis olevat Vett.

      Vaatame stiihiaid lähemalt.

      Kindel MAA kutsub lõdvestuma.

      Maa on universaalne energia, mida leidub kõigis viies stiihias – Puus, Tules, Maas, Metallis ja Vees. Maa sümboliseerib tootvat keskkonda, kus kasvab seeme ja millest saab alguse kõik elav. Maa vägi toidab ja toetab kõiki teisi stiihiaid ja annab vastupidavust mitmetahulises maailmas ning stabiilsust meie igapäevaelus. Maa element õpetab ka väikestes asjades suurt nägema ja väikestest asjadest rõõmu tundma, sest kõik väikesed asjad kasvavad kunagi suureks, kindlaks ja võimsaks.

      Maa sümboliseerib füüsilist jõudu, viljakust, oskusi, saavutusi, stabiilsust ja küllust. Positiivsed omadused on maalähedus, ausus, kindlameelsus, loogilisus, ratsionaalsus. Maa inimesed tunnevad uhkust oma füüsise ja kehaliste võimete ning oskuste üle. Oluline märgusõna on turvalisus.

      Igal elemendil on olemas nii tema yin (rahulik, sumbuv) kui ka yang (aktiivne, tõusev) omadus. Yang on kollane õitsev ja täiuslik kumerjas mäeküngas, mis pakub turvatunnet ja eneseaustust. Yin on kuldne küpsev ja kutsuv org, mis kaitseb segadusse ajava maailma eest. Maa teab, mis on õige ja kuidas on õige.

      Maa esindab endas kõiki aastaaegu. Selle väge on nii kevades,